banner406
banner396
21 Ocak 2016 Perşembe 10:54
Milli Eğitim Bakanlığı'na Önemli Talepler İletildi
 Talep ettikleri hususlarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın olumlu ve somut adımlar beklediklerini ifade eden Sofuoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında kurulan kurs merkezlerinin faaliyetini sürdürebilmesi için eğitim-öğretim ortamının hazırlanması, temizliği, düzeni, ısıtılması, evrak ve sair işlemlerinin gerçekleştirilmesi gibi iş ve işlemlerin kursun gerçekleştirildiği hafta sonlarında da yürütülmesinin zorunlu olduğu aşikârdır. Kurs merkezlerinde görev yapan öğretmen dışı personelin hafta sonlarında da göreve çağrıldığı bilinmektedir. Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün, “Kurs merkezlerinde görev yapan diğer personel” başlıklı 23. maddesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev yapan yönetici ve öğretmenler hariç olmak üzere normal çalışma saatleri dışında bu merkezlerde kurs süresince fiilen çalışan memurlara, bu çalışmaları karşılığında ayda 50 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin iki katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir.” hükmü yer almaktadır.

Ancak bu hususta illerde farklı uygulamalar yapıldığı, Bakanlık genelgesi ya da yazısı gelmediği sürece toplu sözleşme hükmü gereği ödeme yapmaktan imtina edildiği gibi şikâyetler sendikamıza iletilmiştir. Bu nedenle, Bakanlıktan, takviye kurslarındaki memur ve hizmetlilerin görevlendirilme usul ve esaslarını düzenleyecek ve bu suretle farklı uygulamalara ve adaletsiz işlemlere son verecek genel bir yazının illere gönderilmesini, bu çalışmaların fazla çalışma kapsamında toplu sözleşme hükmüne göre ücretlendirilmesi gerektiğinin illere gönderilmesini istedik.

Ayrıca, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri gereğince, aday öğretmenlerin katılacakları yazılı ve sözlü sınava ilişkin “Aday Öğretmen Sınav Kılavuzu” Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanmıştır. Buna göre, yazılı sınava girecek aday öğretmenler, sınav ücreti olarak 55 TL ödemek zorundadır. Ancak aday öğretmenlere uygulanacak olan yazılı sınav, isteğe bağlı bir sınav olmayıp 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesinde 1.3.2014 tarihinde yapılan değişiklikle öngörülmüş bir sınavdır, diğer bir ifadeyle, kanundan kaynaklanan bir zorunluluktur.

İsteğe bağlı olmaksızın kanunî bir zorunluluk nedeniyle mesleğe başlamak için zorunlu ve gerekli kılınan bir sınavdan ücret istenmesi hakkaniyetle ve adaletle bağdaşmamaktadır. Bu konuda da Bakanlığa yazılı müracaatta bulunarak aday öğretmenlerin katılacakları yazılı sınavlarda adaylardan sınav ücreti alınmaması için düzenleme yapılmasını talep ettik. “Şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alan değişikliği 2016-01-21 12:01:08

alan değişikliğinin biran önce yapılması konusunu da gündeme getirmenizi istiyoruz

Avatar
SINIFÇIYIZ 2016-01-21 11:25:08

sinif öğretmenlerinin magduriyetide i̇nşAllah i̇letilmiştir.sinifa 5000 kadro evrip magduriyetimzi bitirirler i̇nşAllah.

Avatar
Yavuz 2016-01-21 11:45:55

Aday öğretmenlerin mülakata alınmaması hususunda Eğitim Bir-Sen in harekete geçmesini bekliyoruz...

Avatar
alan değişikliği 2016-01-21 13:02:59

alan değişikliği konusunda genel müdürümüz sayın hamza hamzaoğlu da söylediğinden vazgeçti galiba. genel müdürümüzün verdiği sözde durmasını istiyoruz

Avatar
sınıf 2016-01-21 13:52:41

alan değişikliğinin yapılması konusunda genel müdürümüzün verdiği sözü tutmasını ve en yakın zaman da alan değişikliğinin yapılmasını istiyoruz

Avatar
İl emri istiyoruz 2016-01-21 14:16:55

Eş durumu atamalarında il emri olmazsa bu normlarla a atanmamiz çok zor.bu işi egit.birsen çözer. Bir talep yazısıyla sorun çözülür.

Avatar
Alan değişikliği 2016-01-21 18:29:20

Diploma ya dayalı alan değişikliği hususunda verilen sözün biran önce tatbik edilmesini temenni ediyoruz. Bizi lütfen bu konuda mağdur etmeyin...