banner406
banner396
20 Ocak 2014 Pazartesi 15:58
Müfredat ve Ders Kitapları Yeniden Gözden Geçirilmeli

 Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Genişletilmiş İşyeri Temsilcileri Toplantısı Amisos Otel’de gerçekleştirildi. 

 

Müfredat ve Ders Kitapları Yeniden Gözden Geçirilmeli İşyeri temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda bir konuşma yapan Ahmet Özer, 2013’ün, demokratik eğitim açısından önemli mesafelerin alındığı bir yıl olduğunu ifade ederek, “Özellikle kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla kadın öğretmenlerin daha rahat derse girdiklerini gözlemledik. Ayrıca pedagojik olmayan, faydası da bulunmayan, soğuk sıcak demeden her gün sabah çocuklara okutulan ‘Andımız’ın kaldırılması da bu önemli adımlardan biridir. Yine okullara ibadet yerlerinin açılması, değerler eğitimi adına, demokrasi adına üzerinde durulması gereken bir konudur. Bununla beraber, 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, karma eğitim zorunluluğunu sona erdirmesini, öğrencilerin kıyafet genelgesinde yeniden düzenleme yapmasını, erkek öğretmenlerin de serbest kıyafetle derse girmelerinin önünün açılması için yeni düzenleme yapmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu. Eğitimin sorunlarına anında çözüm getirmenin zor olduğunu dile getiren Özer, çözüm bekleyen sorunlar için gerekli adımları attıklarını belirtti. Özer, ayrıca müfredat ve ders kitaplarının yeniden gözden geçirilmesi, ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden yazılması gerektiğini kaydetti. Sendika olarak altına imza attıkları kazanımlara da değinen Özer, “18. Milli Eğitim Şurası’nda gündeme getirdiğimiz ve şura kararı olarak daha sonra Meclis’te yasalaşmasını sağladığımız 4+4+4 eğitim sistemi önemli kazanımlarımızdan biridir. Bir başka önemli kazanımımız ise, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasına öncülük etmek oldu. Düzenlediğimiz ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyası sonucunda 12 milyon 300 bin imza toplayarak tarihi bir rekora imza attık ve bunun neticesinde Türkiye bir ayıptan daha kurtuldu” diye konuştu. Dershanelerin, fırsat eşitliğinin olmadığı yerde bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığına dikkat çeken Özer, “Dershanelerin kapatılması konusunu pedagojik açıdan değerlendirdik. İhtiyaç ortadan kalkmalı dedik. Ancak gelinen süreçte dershaneler bir bahane olarak kullanıldı ve farklı tartışmaların merkezi haline geldi. Dershaneler üzerinden hükümetin yargı darbesiyle düşürülmesi isteğine şahit olduk. Bu millet uyandı, geçmişte sahneye konulan son kullanma tarihi geçmiş senaryolara artık itibar etmiyor” ifadelerini kullandı. 

 

Darbesavar Duruşumuzu Devam Ettirmeye Kararlıyız

 


Eğitim-Bir-Sen olarak, seçilmişlerin ancak sandık yoluyla düşürülmesi gerektiğini, bunun dışındaki her yolun darbe olduğunu, her darbenin ise ‘merdud’ olduğunu, bütün darbelere karşı oldukları gibi bu darbeye de karşı duracaklarını deklare ettiklerini vurgulayan Özer, şunları kaydetti: “Türkiye, son 10 yılda önemli kazanımlar elde etti. Demokrasisi, ekonomisi güçlendi. Yurtdışında itibarı arttı, sözü dinlenen ya da takip edilen ülke oldu. Etkisiz eleman olmaktan kurtuldu. Türkiye’nin geri götürülmesi artık mümkün değildir. Türkiye’nin en büyük sendikası ve konfederasyonu olarak, demokrasiden, özgürlüklerden yana tavır koymaya, darbesavar duruşumuzu her zaman devam ettirmeye kararlıyız.” Özer, toplu sözleşme görüşmelerinde masaya yetkili olarak oturduklarını hatırlatarak, şunları söyledi: “Üzüm yemek anlayışıyla hareket ettik ve kazandırdık. İlk toplu sözleşmede ek ödemeyi bayraklaştırıp ‘ek ödeme yoksa imza da, iş de yok’ dedik, kararlı mücadelemiz sonucu bu yıl ek ödeme mağduriyetini giderdik ve 75+75 TL eğitim-öğretim tazminatı aldık. 4/C’lilerin sorunları da önemli ölçüde çözüldü. Kadroya geçirilmeleri için çabalarımızı sürdürüyoruz. Toplu sözleşmede 2014 yılı için yüzdelik zam yerine taban aylığa 175 TL zam yapılmasını sağlamış olmamız, 1027,5 TL olan taban aylığın 1202,5 TL’ye çıkmasını sağlamış ve taban aylığın yüzde 17 oranında yükselmesine de vesile olmuştur. Bu itibarla, emekli ikramiyesi ve maaşına da yansıyacak bir artış, her zaman için yüzdelik zamdan daha önemli ve kazançlıdır. Taban aylığa sağladığımız 175 TL’lik zam, emekli ikramiyesine 5.250 TL’ye varan artışı da beraberinde getirmiştir.” Yeni YÖK yasa tasarısı çalışmalarında sendika olarak aktif görev aldıklarını, taslak önerisi sunduklarını, kanun tasarısı çalıştaylarının tümüne katıldıklarını ifade eden Özer, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çalışmalar doğrultusunda bir kısım hak ve iyileştirmeler YÖK yasasıyla ilgili olduğundan, üniversite çalışanlarımızın özlük hakları ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalıştay ve araştırmalar yaparak taleplerimizi, YÖK Başkanı ile yaptığımız ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladık. Disiplin ve sicil affı ile birlikte üniversite öğretim elemanlarının mali haklarının iyileştirilmesine ilişkin talep ve önerilerimizi Kamu Personeli Danışma Kurulu’na da taşıdık. Daha sonra YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu ile beraber benim de katıldığım toplantı sonunda varılan mutabakat metni Sayın Başbakana iletildi.” Eğitim-Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ise, elde edilen kazanımlara sahip çıkacaklarını belirterek, “Bu ülkenin hangi sorunu varsa, bu bizim derdimizdir. Bizim bir kimliğimiz var, bunu her yerde alnımız açık bir şekilde anlatmalıyız” dedi. 

Son Güncelleme: 20.01.2014 15:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kitapların içi boş 2014-01-20 17:26:29

eski sistem yine anlatım metodu olsun cocuklar sınıfta anlamadıklarını evde kıtaptan okuyarak anlasın lütfen eski tarz kıtaplar olsun

Avatar
kesinlikle katılıyorum 2014-01-20 17:55:11

özellikle ingilizce 9. sınıf impulse gözden geçirilmeli. gap year diye bir ünite var yahu, öğrenciler başka ülkelere gidiyor vb. bizim öğrenciler daha il merkezine gitmemiş hayatlarına. şaka gibi üniteler, ayrıca kelime ve dilbilgisi olarak da öğrenci seviyelerine hiç uygun değil. bu hatadan dönülmeli acilen

Avatar
sorunlar uzaktan çözülemez 2014-01-20 20:18:39

öğretmenler öğrencisinin durumunu biliyor ve buna göre müfredat dışı eğitim veriyor. çoğumuz kitapları kullanamıyoruz bile. liseya gelmiş okuma yazma bilmeyen öğrencilerim var. siz hangi dünyada yaşıyorsunuz allah aşkına. doğudaki çoğu öğretmen öğrencim mat fen bilmesin adam olsun,, insan olsun diye uğraşıyoruz. rahat uyuyor musunuz merak ediyorum

Avatar
oku, dinle 2014-01-20 20:22:44

bu öğretmenlerin ayağını yıkayıp suyunu içmeniz lazım. sizin eksiklerinizi hep biz gideriyoruz. 4 ay boyunca açtık mı yazdığınız kitapları? açmadık kardeşim; biz lise öğrencilerine el yıkamayı öğretiyoruz hala.

Avatar
bakanlığın sorunu 2014-01-20 20:28:55

denetimsizliktir. 6 sene özel sektörde çalıştım mebe girmeden önce. denetim yap kardeşim, bırakma ne halleri varsa görsünler diye! çözemediniz gitti şu eğitim sorununu.