banner374
11 Şubat 2015 Çarşamba 12:55
Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilecek Mi ?

 Türk Eğitim-Sen Esenler İlçe Başkanı Yücel Önder, Nöbet Eylemine Katılan Öğretmenlerin Ek Dersi Kesilir Mi? sorusuna geniş kapsamlı cevap verdi.

 
Öğretmen arkadaşlarımız sıklıkla soruyorlar: Nöbet eylemine katılan öğretmenlerin ek-dersi kesilir mi? Çünkü bakanlık, okullara nöbet eylemin olan öğretmenlerin ek-derslerinin kesilmesi yönünde bir yazı gönderdi. Gözdağı veriyorlar, ancak havanda su döverler!
 
Kamuda bu ve buna benzer birçok sorunla karşılaşıyoruz. Zaten çoğunun yönetmelikte karşılığı olduğu için yazdığımız yazılarda yönetmelik, kanun, yönerge, KHK, genelge, usûl ve esaslar ya da uluslararası sözleşmelerden madde örnekleri veriyoruz, olmadı atıfta bulunuyoruz ki mağdûriyet yaşayan öğretmen arkadaşlarımıza yasal anlamda dayanak oluştursun.
 
İlk önce İlköğretim Kurumları Yönetmeliği' nin 10 fıkradan oluşun 44. maddesine göz atalım. Maddenin ilk fıkrasında;
 
‘‘Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.'' 3. fıkrasında;
 
‘‘Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.'' 4. fıkrasında;
 
‘‘İlköğretim kurumlarında okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler; normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.'' 5. fıkrasında;
 
‘‘Öğretmen; birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.'' denilmektedir.
 
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği' nin 2 fıkradan oluşan 91. maddesinin ilk hükmü ‘‘Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.'' şeklindedir. 2-c fıkrasında;
 
‘‘İkili öğretimin yapıldığı okullarda öğretmenler, tek devrede nöbet tutarlar.'' 2-d fıkrasında;
 
‘‘İstekleri halinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak bu kapsamdaki öğretmen sayısının fazla olması nedeniyle nöbet görevinin aksaması durumunda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir.'' hükümleri bulunmaktadır. İki yönetmelikte de nöbetle ilgili maddeler birbirinin aşağı yukarı aynısıdır. O yüzden hepsinin teker teker alıntılamadım.
 
Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere: Yukarıda iki yönetmeliği de inceledik, nöbet hizmeti için öğretmenlere herhangi bir ücret tahakkuk ettirilmesine dair herhangi bir hüküm yok! Ayrıca Ek-Ders Yönetmeliği' nin Ek-ders Görevi başlıklı 6. maddesinde öğretmenlere nöbet tuttukları süreler için ek-ders ödenmesiyle ilgili bir madde bulunmuyor, aynı yönetmeliğin 4-f maddesinde ‘‘Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri.'' şeklinde tanımlanmıştır ki nöbet hizmeti, ek-ders kapsamına alınmamıştır. Dolayısıyla son söz olarak tüm yönetmelik maddelerini masaya yatırıp değerlendirdiğimizde nöbet tutulmadığı zaman da öğretmenlerden ücret kesilmesi mümkün değildir.
 
Bunların hepsini bir kenara itelim, düz mantık düşünelim: Nöbet eylemine katıldığı için ek-dersi kesilen öğretmen arkadaşımız sormaz mı: ‘‘Madem nöbet tutmadık diye ek-dersi kesiyorsunuz da nöbet tutunca neden ek-ders yatırmıyorsunuz?''
 
 
Yücel ÖNDER
Türk Eğitim-Sen
Esenler İlçe Başkanı
banner182
Son Güncelleme: 11.02.2015 12:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol