banner406
banner396
29 Ekim 2013 Salı 15:23
Öğretim Elemanlarının Mali Haklarıyla İlgili Raporu
 Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, üniversitelerde nicelik olarak bir sorun olmadığını ama nitelik olarak sorunların yer aldığını ifade ederek, “Akademisyenlerin mali açıdan rahatlatılması gerekiyor. Üniversite sayısının artırılması yerine üniversitelerde nitelikli akademisyenlerin yetiştirilmesi, mevcut akademisyenlerin de elde tutulması gerekiyor. Akademik kariyere başlayanlar bakanlıkların açtığı uzmanlık, müfettişlik ve diğer memurluk sınavlarını takip eder durumda olunca burada nitelik boyutu ile yetişmiş eleman bulmak zorlaşıyor. Mevcutları tutalım ve dışarıda yetişmiş olanları da ülkemize getirmenin yollarını arayalım” dedi.

Genel Başkan Ahmet Gündoğdu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğretim elemanlarının mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin hazırlanan çalıştay raporunu konu alan ortak basın açıklaması yaptı.

YÖK Ana Binası Beyaz Salon’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Ahmet Gündoğdu, ziyaretin amacının öğretim üyelerinin mali hakları ve bu konuda yapılması gereken çalışmalar olduğunu söyledi. 130 bin öğretim elemanını yakından ilgilendiren raporla ilgili konuşan Gündoğdu, Türkiye’deki akademik personelin ekonomik durumunun Kanada, Güney Afrika, Brezilya, İsrail, Malezya ve Arjantin gibi ülkelerin ardından 20. sırada yer aldığını kaydetti. Dünyanın 17. büyük ekonomisi olmasına rağmen üniversitelerdeki akademisyenlerin mali durumlarının dünyanın gelişmiş ülkelerindeki akademisyenlerle rekabet edilebilir düzeyde olmadığının altını çizen Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, üniversitelerdeki akademisyenlerin mali haklarının mutlaka düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi. Gündoğdu, “Üniversitelerde görev yapan profesörlere verilen maaşın, 4 bin 702 TL’den 2014 yılı Ocak ayı itibarıyla 5 bin 431 TL’ye çıkarılmasını talep ediyoruz. Doçentlerimize verilen 3 bin 369 TL olan maaşın Ocak 2014 itibarıyla 4 bin 98 liraya, yardımcı doçent maaşlarının da 2 bin 701 TL’den 3 bin 430 TL’ye ve son olarak araştırma görevlilerinin maaşlarının da 2 bin 203 liradan 2 bin 932 liraya yükseltilmesini istiyoruz. Bu rakamlar verildiğinde rekabet eden bir akademisyen ailesine kavuşacağız. Diğer sektörlerle kendini kıyaslayan akademisyenlerin gönlü alınacak. Başbakanımıza ve diğer bakanlarımıza çağrım, bilim üreten üniversite isteğini, 2023 ve 2071 Vizyonu yolculuğunu, bu vizyona uygun maaşlarla yapmalıyız. Geçinemeyen akademisyenden bilime hizmet beklemek çok sağlıklı değil” şeklinde konuştu.


Üniversitelerimizde Nicel Değil, Nitelik Sorunları Var

Nicelik olarak üniversitelerde bir sorun olmadığını ama nitelik olarak sorunların yer aldığını belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:

“Akademisyenlerin mali açıdan rahatlatılması gerekiyor. Üniversite sayısının artırılması yerine üniversitelerde nitelikli akademisyenlerin yetiştirilmesi, mevcut akademisyenlerin de elde tutulması gerekiyor. Akademik kariyere başlayanlar bakanlıkların açtığı uzmanlık, müfettişlik ve diğer memurluk sınavlarını takip eder durumda olunca, burada nitelik boyutu ile yetişmiş eleman bulmak zorlaşıyor. Mevcutları tutalım ve dışarıda yetişmiş olanları ülkemize getirmenin yollarını arayalım.”

Hazırladıkları raporda dünyada akademisyen maaşı ve durumları, üniversitelerimizdeki akademisyenler ve diğer ülkelerle karşılaştırılması ile kamu ve özel üniversitelerdeki akademisyen maaşlarının karşılaştırıldığını kaydeden Gündoğdu, “Bunlar incelendiğinde, kamudaki akademisyenlerimizin maaşları düşük. Çin, Ermenistan, Rusya, Letonya ve Meksika gibi ülkeler bizden geri ama araştırma görevlisi bakımından 20’den fazla ülke bizden ileridedir” diye konuştu.


 

Çetinsaya: Somut Olarak Belirtilen Talepleri Canı Gönülden Destekliyorum

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, somut olarak belirtilen talepleri canı gönülden desteklediğini vurgulayarak, “Eğitim-Bir-Sen’e rapor için teşekkür ediyorum. Üniversitelerin yarınları için çalışmaya herkesi davet ediyorum. Türkiye, fiziki imkânlar olarak dünyada son derece ileridedir. Dünya üniversiteleri giderek mali olarak darboğaza gidiyor. Ülkemizdeki üniversiteler imkânları ile gelişiyor. Sıra, öğretim elemanlarının niteliğini artırmaya gelmiştir. Hep birlikte bu sürecin takipçisi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.


Gündoğdu, Hazırlanan Raporu YÖK Başkanına Sundu

Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, YÖK Başkanı Çetinsaya’ya, Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan ‘Öğretim Elemanlarının Mali Hakları’ başlıklı raporu sundu. 27 sayfalık rapor 5 bölümden oluşuyor. Raporun giriş bölümünde üniversiteler, görev yapan öğretim elemanları ve mali hakları ile ilgili genel değerlendirmeler yapıldı. ‘Başlangıç maaşları akademisyenliği cazip kılmıyor’ başlıklı ikinci bölümde ise, Türkiye’de akademisyenlerin başlangıç maaşına ilişkin değerlendirmeler ve bazı ülkelerdeki maaşlarla kıyaslama yapıldı. 28 ülkenin giriş düzeyindeki öğretim üyesi maaşının aylık ortalama 2 bin 736 Euro olduğu belirtilen raporda, ülkemizde ise bu rakamın bin 638 Euro olduğu vurgulandı. Listenin en altında 259 Euro ile Çin yer alırken, en üst sırada ise 5 bin 733 Euro ile Kanada yer aldı. Raporun sonuç bölümünde ise şu bilgiler yer aldı:

“Maaşların düşük düzeyde kalması nedeniyle öğretim elemanları giderlerini karşılamak ve yaşadığı şehirde tutunmak için asıl amacı olan araştırma yapmak yerine ek derse girmeyi zorunlu olarak tercih etmekte. Ders makinesi gibi haftalık maksimum 40 saate kadar derse girebilmekte. Bir başka önemli problem ise, üniversite dışında daha iyi şartlarda iş bulan araştırma görevlileri girdikleri üniversiteleri bir an önce terk etmekte. Öğretim üyeleri ise ek işler yaparak yapısal engellerden ve zorlanmalardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle (döner sermaye kesintilerinin çok yüksek olması gibi) mevzuatı zorlayacak şartlarda çalışmakta. Öğretim elemanları, eşit işe eşit ücret uygulamasında en fazla ihmal edilen kesim olarak ücretleri değişmeyen nadir meslek gruplarından biri olmuştur. Bu durum, akademik camiaya ve üniversitelere yönelik bir rezerv tereddüdünün oluşmasına zemin oluşturmaktadır.”

Son Güncelleme: 29.10.2013 15:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
destek@mebpersonel.com a bir mail attık kontrol ed 2013-10-29 15:50:59

mail kutunuza bakınız