banner406
banner396
04 Mayıs 2015 Pazartesi 19:50
Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Unutulan Konular

Ancak yeni yayımlanan yönetmelikte geçmeyen ve bir kısım öğretmenler için mağduriyetleri önleyici bir kısım öğretmenler için de faydalı olduğunu düşündüğümüz konular hakkındaki görüş ve önerilerimiz aşağıdadır:

 

1-     03.08.2013 tarihinde kaldırılan öğrenim durumu mazereti yeniden getirilmelidir. Öğretmenlerin kariyer yapmaları teşvik edilmeli, lisansüstü eğitimden kaynaklı ek hizmet puanı verilmeli ve bu konuda adaleti tesis edebilmek için lisansüstü eğitim yapanlara “öğrenim mazereti” uygulaması getirilmelidir. Şırnak’ta görev yapan öğretmen ile Ankara’da görev yapan öğretmenin Lisansüstü eğitime erişim imkânı eşit olmalıdır.

 

2-     Çocuğu Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi ile Güzel Sanatlar ve Spor Liselerini kazanan öğretmenlerin bu durumu mazeret tayinlerinde dikkate alınmalıdır. Önceki yönetmelikte olduğu gibi öğretmenler bu haklardan yararlanmalıdır.

 

3-     657 sayılı DMK’nun 73. Maddesinde bulunan becayiş hakkı yönetmelikte yerini bulmalıdır. Kanunun verdiği bir hak, yönetmelikle yok sayılamaz.

 

4-     Devlet memuru statüsünde çalışan memur öğretmenlere kurumlar arası yeniden atama hakkı tanınmalıdır. Milli sporculara, öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, dershane öğretmenine KPSS’siz atanma hakkı tanınırken, memur öğretmenlere KPSS şartı getirmek çifte standart uygulamaktır. Anayasaya göre “kanunlar önünde herkes eşittir” ilkesine aykırılık oluşturan, adalet, hukuk ve eşitlik kavramlarını da ortadan kaldıran bu uygulama insan hakları ve kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmelidir.

 

5-     Yönetmeliğin 44. maddesindeki Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulanlara “652 sayılı KHK ile kadroya geçenler ve bu tarihten önce 657 sayılı DMK’na tabi olarak çalışan tüm devlet memurları” ifadeleri de eklenmelidir. Böylece, bu tarihten önce sözleşmeli öğretmen olanlar ve başka kadrolarda çalışanlar da bu kapsama dâhil edilmelidir.

 

6-     Yönetmelikte atama ve yer değiştirme takvimi net olarak ifade edilmemiştir. Uygulamadaki pek çok problemi bertaraf etmek için atama takvimi net olarak belirtilmeli ve atama takvimindeki mantık örgüsü aşağıdaki şekilde düzenlenmelidir:

 

 

  1. İl içi isteğe bağlı yer değiştirme
  2. İl içi aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme
  3. İl içi norm fazlası öğretmen yer değiştirme
  4. İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme
  5. İl dışı aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme
  6. İlk atama

 

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerini toplu sürgün gibi uygulamalarla mağdur etmek yerine kendi çalışanlarının yararına olan düzenlemeleri yapmakla mükelleftir. Biz de Aktif Eğitimciler Sendikası olarak çalışanların haklı taleplerini kamuoyuna sunmak ve bakanlığa iletmekle görevliyiz. Umulur ki tabanın sesine kulak verilsin.

 

Milli Eğitim Bakanlığına yazılan resmi yazı için tıklayınız.


AKTİF EĞİTİM-SEN
Son Güncelleme: 04.05.2015 19:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
merv 2015-05-04 21:34:20

kesinlikle yüksek lisansa hizmet puanı şart,

Avatar
bılge 2015-05-04 23:16:12

Budur....

Avatar
ELİF YILDIRIM 2015-05-04 23:36:49

Ben 13 yıllık devlet memuruyum. Haftada 45 saate yakın mesai, evde bekleyen iki yaşındaki kızım, işerini yapmam gereken bir evim var. çalışan bir bayan, çalışan bir anne ve eş olarak nasıl yeni mezun olmuş hiç bir sorumluluğu olmayan gençlerle nasıl yarışacağım.

Avatar
ea 2015-05-05 09:53:34

Memur öğretmenler mağdur..kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz...

Avatar
M.BİÇER 2015-05-05 10:20:19

memur öğretmenlere haksızlık yapıldı ve mağdur edildiler 3 yılımız heba oldu, bir gün mutlaka bu yanlıştan dönülecek bu haksızlık bitecek, bizler bu yönetmeliğe güvenerek bilerek memur yaparken aynı zamanda öğretmenlik fakültesi okuduk .Diplomaları aldık yönetmelik değişti ve kazanılmış hakkımız elimizden alındı. Bu davların sonu AHİM de olsa mutlaka kazanacağız.

Avatar
memuröğretmen 2015-05-05 12:27:24

Memuröğretmenlermağdur atanmaya 1 gece kala alınan hakkımızı geri istiyoruz