banner406
banner396
05 Ekim 2013 Cumartesi 14:29
Öğretmen taksicilik, garsonluk yapmamalı

 DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla TBMM  Milli  Eğitim, Kültür, Gençlik ve  Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık'ı ziyaret etti. Öğretmenlerin ve  eğitim çalışanlarının şikayet ve taleplerinden oluşan kapsamlı bir raporun sunulduğu ziyarette  eğitim sistemi masaya  yatırıldı. Son süreçte hayata geçirilen  eğitim reformlarının mimarlarından birisi olan TBMM  Milli  EğitimKomisyonu Başkanı Fikri  Işık, ziyaret nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Faaliyet, rapor ve açıklamalarınızı dikkatle  inceliyor  ve takip ediyorum.  Eğitim  sistemine dönük katkılarınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Eylem ve ücret sendikacılığını aşan, Ar-Ge çalışmalarıyla sendikacılığın en güzel örneklerini sergileyen sizleri ve camianızı tebrik ediyorum. Yapıcı eleştirilerinizle, demokratik vizyon ve projeksiyonlarınızla bizlere yardımcı oluyorsunuz. Yalnızca öğretmenleri değil öğrenci ve velilerimizi de kapsayan çalışmalarınızla, yeni ve geleceğin sendikacılığı adına güzel örnekler sergiliyorsunuz" dedi.

Öğretmenlerin ve  eğitim  çalışanlarının ekonomik ve özlük sorunlarını, tayin ve terfi sistemiyle ilgili taleplerini çözerek en ileri standarda taşımayı kutsal bir vazife olarak telakki ettiklerini söyleyen  Işık"Elele vererek, eğitim  sistemimizi dünyanın en nitelikli, bilimsel ve demokratik bir standarda kavuşturacağız. Sorunların farkındayız ve bunun için hükümet olarak canla başla çalışıyoruz. Yeniden büyük  Türkiye hedefinin önündeki barikatları kaldırıyoruz. Bundan sonra artık yapmamız gereken en mühim görev eğitim  sistemini en kaliteli ve işlevsel hale getirme görevidir. Türkiye'yi dünyanın en müreffeh ve güçlü  ülkesi haline getirme idealimizi öğretmenlerle başaracağız" diye konuştu.

" EĞİTİM  ÇALIŞANLARININ  AYDINLIK   YÜZÜ  OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı ise, nitelikli projeleriyle, bilimsel çalışmalarıyla, çağdaş vizyonuyla örnek ve lider  sendika olmaya devam edeceklerini belirte8rek, görüşme taleplerine dönük kabulleri nedeniyle TBMM Milli   Eğitim  Komisyonu Başkanı Işık'a teşekkür etti. Avcı, "5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlerimizin yaşadığı sıkıntıları ve haklı taleplerini içeren bu dosyayı sizlere sunmak ve dikkatlerinizi çekmek istedik. Sendikamız  eğitim  çalışanlarının ve tüm  eğitim  bileşenlerinin  aydınlıkyüzü  olmaya çalışıyor. Bu hedeften hareketle  eğitimde  demokratik  değerlerin , barışın, kardeşliğin, saygının yerleşmesi için mücadele veriyoruz.  Başarısızlıklarla  ve kangren haline gelmiş sorunlarla boğuşan ezberci, sınavcı, dershaneci, eşitsizlikçi, piyasacı ve kalitesiz  eğitim  sistemimizin ne kadar milli  olduğu, ne kadar halkın talep ve ihtiyaçlarına hizmet ettiği bugün için en  önemli farkındalık sorunudur.  Eğitim  sisteminin tüm sorunlarla ilişkili olan en önemli probleminin toplumun bilimsel anlayıştan uzaklaşması,  eğitimi  salt  diploma  olarak algılaması ve etik  değerleri   kazandıramayan  bir eğitim  süreciyle muhatap kılmasıdır. Ruhundan ve köklerinden koparılmış mevcut  eğitim  sistemimiz özüne, aslına, özgün medeniyet perspektifli kadim mecrasına  yüzünü  dönmeye başlamıştır" dedi.

"İLK KEZ BİR SENDİKA BUNLARI YAPIYOR"

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü münasebetiyle kamusal  eğitimin  önemini vurgulamak ve bilimsel, parasız, demokratik nitelikli  eğitimin  temel insan hakkı olduğunu hatırlatmak için özgün çalışmalar yapmaya başladıklarını söyleyen Avcı, sendikaları tarafından  düzenlenen  23-26 Ekim'de 'Ulusal Çocuk ve Ergen Obezitesi Sempozyumu', 14-17 Kasım'da ise 'Ulusal Afet ve Afet  Eğitim  Kongresi' adlı  çalışmaları hakkında Işık'a bilgi vererek,  etkinliklere  davet etti. Avcı, "Bizler de Türkiye'nin kalıcı ve verimli bir  büyüme  trendini kaliteli  eğitim  sistemiyle yakalayacağına inanıyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenen ve çözümüne katkıda bulunan bir sendikal anlayışı esas aldık.  Eğitimi  tüm boyut ve derinlikleriyle tarıyoruz. Bakir kalmış  alanlarla  ilgili çalışmalar yapıyoruz. Eğitim ülkemizde en çok tartışılan ve siyasetin de en çok istismar ettiği konuların başında geliyor. Öğretmen açığı, öğretmen maaşlarının düşüklüğü, mesleki ve demokratik haklarının geriliği, kötü çalışma şartları ve okullarımızın  donanım  eksiklikleri gündemimizde yer alan sıcak konulardır. Öte yandan sunduğumuz raporda da zikrettiğimiz gibi  son  yıllarda yapılan eğitim reformlarından muzdarip olan öğretmenlerimizin, diğer eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin yaşadığı sorun ve şikayetlerin biran önce çözüme kavuşturulmasıdır" diye konuştu.

"EĞİTİMDE DE DEMOKRASİ ÇITASI YÜKSELİYOR"

Başbakan Erdoğan tarafından hafta başında açıklanan 'Demokratikleşme Paketi'nin eğitim sisteminin demokratikleşmesine katkıda bulunduğunu ve bu adımların devamının gelmesini istediklerini kaydeden Gürkan Avcı, şunları söyledi:

"Eğitim sistemiyle alakalı çok konuşulması, tartışılması ülkemizin ilerlemesine hizmet eder. Ülkemizde eğitimin gündemin birinci maddesi olmasını hayra alamet sayıyoruz. Fakat unutmamamız lazım gelir ki eğitimin ruhu öğretmendir. Dünyada takriben 80 milyon öğretmen olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde 800 bini aşkın öğretmen var. Öğretmenler tüm meslekleri yetiştiren bir meslek grubu. Öğretmenleri diğer tüm mesleklerden ayıran özelliklerden birisi de evrensellik unsurudur. Bu nedenle öğretmenlerine gereken değeri vermeyen bir ülke, öğretmenleri mutsuz bir dünya karanlıkta kalır, gülemez. Bugün hem dünyada hem Türkiye'de küresel ekonomik ve mali krizler gerekçe gösterilerek öğretmenleri ilgilendiren birçok hususta geri adımlar atılmaya başlanmıştır. Ekonomik tedbir ve tasarruf adı altında eğitime ayrılan bütçelerin azalması, öğretmen maaşlarının düşüklüğü, okulların ve eğitim sistemlerinin yapısına dönük yaz-boz müdahalelerin artması, çalışma şartlarının ağırlaştırılması, atanma ve görevde yükselme kriterlerinin esnetilmesi, iş güvencesi ve eğitimin piyasalaştırılması, sendikasızlaştırma, sarı-ideolojik sendikacılık, niteliksiz grev ve toplu sözleşme hakkı, siyaset yasağı gibi konularda olumsuz uygulamaları en büyük tehlikeler olarak görmekteyiz"şeklinde konuştu.

"ÖĞRETMENLER EK İŞ YAPIYOR"

Dünya ülkelerinin çoğunda öğretmenlerin eline "yoksulluk sınırında" bir ücret geçtiğini ve Türkiye'de ise öğretmenlerin büyük bölümünün geçimlerini ikinci, üçüncü işlerle sağlamaya çalıştığını belirten Avcı,"İşportacılık, taksicilik, garsonluk gibi işler öğretmenlerin yaptığı ek işler açısından artık olağan görülmeye başlandı. Hükümetimizden öğretmenlik mesleğini onurlandırmalarını ve başta ücret ve özlük politikaları olmak üzere öğretmenliği tekrar seçkin bir meslek haline getirmelerini bekliyoruz. 18. Milli Eğitim Şurası'nda tüm öğretmenlere her 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir maaş tutarında ikramiye verilmesi yönünde sendikamızın çıkarttığı bir şura kararı vardır. Aradan 3 yıl geçti ve halen bir netice yok. Öğretmenlerimizin ikramiyelerinin 24 Kasım'da ülkemizde kutlanacak olan 'Öğretmenler Günü'ne yetiştirilmesini istiyoruz. Ayrıca eğitim kurumlarında yemek yemeyen eğitim çalışanlarına günlük 10 TL yemek yardımı yapılmasını istiyoruz. Servis hizmeti bulunmayan kurumlarda çalışan eğitimcilere günlük 5 TL ulaşım yardımı yapılmasını istiyoruz. Özellikle süreğen hastalığı ve rutin rahatsızlığı bulunan arkadaşlarımızın bütçesini zorlayan muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı uygulamalarının da kaldırılmasını talep ediyoruz. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve vergi matrahlarının yükseltilmesi taleplerimiz var. Atanma, görevde yükselte ve terfilerde objektif, adaletli bir sistemin gözetilmesini istiyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 05.10.2013 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reşit 2013-10-05 17:29:08

sayin avcı gercekten delikanlı bir sendikacı.des i telefonla kaç kez aradim.bu yan alan sorunu ile.ilgili ama maalesef telefona bakan.muhataplarim çok yetersiz ve verimsiz.her seferinde.savsaklandım.bilgi alamadım.

Avatar
erdem.duman 2013-10-05 21:21:36

yeni göreve başlayan zabıta memuru 2500 tl maaş alıyor.1-4 öğretmen 2143 tl alıyor.ekders tam olursa 520 tl oluyor.takdir size ait

Avatar
eğitimci 2013-10-05 22:44:45

atanamadım ama okulda temizlik görevini yapıyorum ne güzel değilmi

Avatar
memet 2013-10-05 23:05:15

okul öncesi öğretmeniyim amelelik yapıyorum. artık ne diyeyim ben bu düzene...

Avatar
kara son 2013-10-05 23:15:13

bende 8 yıldır kasiyerlik yapıyorum öğretmen olarak atanamıyorum devleti beklersem aç kalırız aççççç

Avatar
Besyo 2013-10-06 02:49:12

i̇st emirgan mado da çalışıyorum. başbakan utansın gelsin bi çayımı içsin

Avatar
besyo eğitimci 2013-10-06 13:20:21

samsunda özel bir dershanede hademelik yapıyorum başbakan bunları görmezlikten geliyor