banner406
banner396
02 Şubat 2015 Pazartesi 18:07
Osman Bahçe: Meb`de Kürek Mahkümu Olmak
Atama bekleyen yaklaşık 335.000 öğretmen adayının olduğu ülkemizde öğretmen ihtiyacının -yaklaşık 120.000 öğretmen açığı olmasına rağmen- yıllardır ücretli öğretmenler eliyle karşılanıyor olması aslında eğitime, eğitimde istikrara ve emeğe verilen önemin de göstergesidir.

Okullarımızda atanamayan bazı meslektaşlarımızın ders ücretli öğretmenlik adı altında karın tokluğuna çalışmaya mahkum edilmesi ülkemiz eğitim sisteminin insani olmayan boyutlarından birisidir.

Bugün eğitim sisteminin sorunlarını çözecek iradenin bulunduğu Ankara’nın en merkezi okullarında bile çok sayıda ücretli öğretmenin çalıştırıldığı ilgili tüm kamuoyunun malumudur.

Eğitimde on binlerce öğretmenin ders ücretli öğretmen statüsünde sömürü zihniyetiyle istihdam edilmesinin ilgili öğretmenleri, okulları ve öğrencileri ilgilendiren farklı boyutları bulunmaktadır:

Ders ücretli öğretmenlik;
Okullar açısından; her yıl öğretmen açığını kapatmak üzere yeni birilerini bulma sorumluluğu, okulun kurumsal kültürünü her yıl değişen personele benimsetme telaşı, her KPSS döneminde sınava hazırlanmak üzere görevden ayrılan ders ücretli öğretmenler, aynı işi yapmalarına rağmen yokluğa mahkum edilen ders ücretli öğretmenler karşısında insani bir mahcubiyet, velilerin ders ücretli öğretenleri ikinci sınıf personel olarak düşünmesinden dolayı velileri ikna zorunluluğu vb. sosyal sorunların habercisidir.

Ders Ücretli Öğretmenler açısından; daha görevlendirilirken karar vericilerin minnetine muhtaç olmak, ekmeğinin birilerinin -gerekçeye ihtiyacı olmayan- iki kelimesine bağlı olması, aynı işi yaptığı meslektaşlarının üçte biri ücret almanın ezikliği ve bu ücretle geçinmek zorunda olmak, okulun kadrolu yönetici ve öğretmenlerinin yanında ikinci sınıf öğretmen olmayı kabullenme, her an yerine kadrolu bir öğretmenin atanabileceği endişesi, okuldaki görevini yaparken bir sonraki KPSS için çalışma zorunluluğu, resmi statüsünün belli olmasıyla öğrencilerin ve velilerin ilgi ve desteğinin ikincil duruma düşmesi, özetle “zoraki öğretmen” olmak demektir.
Öğrenciler açısından; öğretmen-öğrenci ilişkilerindeki güven ve istikrarın eğitimde başarının en önemli sebeplerinden olduğu okulda sürekli değişen öğretmenlere adapte olamama, atama sorunundan dolayı mesleğine motive olamamış öğretmeni nedeniyle daha düşük profilli öğretim etkinlikleriyle idare etme zorunluluğu, okulunun en temel ihtiyacı olan öğretmen açığının bile kapatılamadığı gerçeğine rağmen, tüm koşullar açısından beş başı mamur okullarda öğrenim gören arkadaşlarıyla TEOG, YGS, LYS vb sınavlarda yarışmak zorunda kalmak gibi taşıyamayacağı yüklere muhatap olma anlamını taşımaktadır.

Sonuç olarak; eğitimin yüzlerce sorunu mevcut olmakla birlikte çözüm için başlangıç noktası öğretmen açığının kapatılması ve öğretmenlerin mesleklerinin gerektirdiği standartları haiz özlük haklarına kavuşturulmasıdır. Halen yurt genelinde görev verilen on binlerce ücretli öğretmen öğretmenlik yapma yeterliliklerine sahipse atamaları yapılmalı, değilse öğretmen olarak görev yapmaları engellenmelidir. Hükümet, bir öğretmen maaşıyla üç ücretli öğretmen çalıştırmak gibi “emek ve alınteri istismarı” olan çağdışı “ders ücretli öğretmenlik” uygulamasına bir an önce son vermelidir. Bu açıdan 15 bin öğretmen alımına “Yetmez ama evet” diyor, hükümet ve bakanlık yetkililerini kamu kaynaklarını köşk ve saraylara, lüks ve ihtişamlarıyla göz kamaştıran kamu binalarına, kamudaki araç saltanatına, siyasetçilerin sınavsız memur yapılan yakınlarına, yönetim kurulu üyelerine ödenen ücretlerle adeta birilerine arpalık haline getirilen bazı kamu kurum ve iktisadi teşekküllerine harcamak yerine milletin gerçek ve en temel ihtiyaçlarına harcamaya, bu bağlamda öncelikle atama bekleyen öğretmen adayları ile öğretmen bekleyen öğrencilerimizi, iş arayan gençlerimizle hizmet bekleyen milletimizi buluşturmaya davet ediyorum.
 
Osman BAHÇE
Genel Başkan

AKTİF EĞİTİM-SEN
Son Güncelleme: 02.02.2015 18:08
Anahtar Kelimeler:
OsmanBahçeMeb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN 2015-02-02 21:20:11

Allah büyüktür ki̇mse küçük görmesi̇n ücretli̇ öğretmenler kadroludan daha çok çaba harciyor.kadroya geçi̇ri̇lmeli̇di̇r.

Avatar
ilk mat ücretli öğretmen:( 2015-02-03 09:11:06

şehir merkezinde bile o kadar açık var ki . tüm şehirlerde .şubatta yine açmamışlar. niye açsınlar ki diğerlerinin yarısı kadar vermiyorlar. artık kaliteli eğitimi nasıl bekliyorlarsa

Avatar
ücretli öğretmen 2015-02-03 10:17:18

tam 10 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum tecrübeyse var bilgi var birikim var inşAllah bizi kadroya alırlar sayın osman bahçe siz bu işin peşini bırakmazsanız bu iş olur gibi saygılar