banner406
banner396
06 Eylül 2016 Salı 10:08
ÖYP’lilerin 50/d’ye Geçirilmesine Karşı Her Türlü Adımı Atacağız!
 674 sayılı KHK kapsamında yapılan değişiklikle tüm ÖYP’li araştırma görevlilerinin statüsünde değişiklik yapılmış ve KHK’nın 49. Maddesiyle bu araştırma görevlilerinin statüsü güvencesizliğin cisimleşmiş hali olan 50/d’ye geçirilmiştir.
Özellikle belirtmek isteriz ki ÖYP’liler, 50/d’den daha güvenceli olduğu için bu program kapsamında istihdam edilmek istemiş, yüz binlerce TL’lik senetlerin altına imza atmış, yeni kurulan üniversitelere gitmeyi kabul etmiştir. Yapılan bu düzenleme ile binlerce ÖYP’li, bizzat hükümet tarafından kandırılmış ve gelecekleri üniversite yönetimlerinin iki dudağının arasına terk edilmiştir.

Üstelik söz konusu KHK düzenlemesinin OHAL kapsamında değerlendirilebilmesi de mümkün değildir. Bu düzenlemenin amacı açıktır! Amaç, on binlerce ÖYP’li araştırma görevlisini, rektörlerin bir talimatıyla işten atabilmenin önünü açmaktır. Kaldı ki sendikamız, YÖK’ün araştırma görevlilerini 50/d kapsamında istihdam etme arzusunu çok önceden görmüş, diğer sendikaların göstermelik itirazlarını teşhir etmiş ve tüm araştırma görevlilerinin güvenceli istihdam edilmesi için mücadelesini her alanda ortaya koymuştur. Ancak yıllardır verdiğimiz mücadele ve elde ettiğimiz kazanımlar, AKP’nin KHK el çabukluluğuyla, hukuksuzca ortadan kaldırılmıştır.

Öyle ki, Danıştay’a açtığımız dava sonrasında YÖK’ün ÖYP’lilerin kadro iadesine dair düzenlemesinin yürütmesi durdurulmuştur. Danıştay 8. Dairesi’nin bu kararı ve kazandığımız onlarca bireysel dava, söz konusu KHK hükmü doğrultusunda anlamsızlaşmış, YÖK’ün yapmak istediğinden daha beter bir düzenleme, yargı denetiminden kaçırılmaya çalışılmıştır. Bu düzenleme ile AKP, binlerce insanın geleceğine ipotek koymuştur!

Eğitim Sen olarak, yaşamın her alanında kendisine itaati arzulayan ve bunun için her yolu deneyen bir siyasi iktidar karşısında asla geri adım atmayacağımız bilinmelidir. Bu kapsamda ÖYP ile ilgili yapılan düzenlemenin, iptal edilmesi talebiyle ana muhalefet partisi tarafından AYM’ye götürülmesi için girişimlerde bulunacak ve söz konusu düzenleme neticesinde mağduriyet yaşayan üyelerimizin haklarını korumak için tüm gücümüzü seferber edeceğiz. Ayrıca, yapılan bu düzenlemeyi her alanda teşhir edecek ve uluslararası kamuoyunu da harekete geçireceğiz. Üyelerimize çağrımız, sendikamız etrafında birbirlerine kenetlenmeleri ve bu süreçte yaşanan tüm hukuksuzluklara karşı güçlü bir dayanışma ilişkisi içerisine girmeleridir. Unutulmamalıdır ki yürüteceğimiz mücadelenin etkili olabilmesi bu iradeye bağlıdır.

EĞİTİM-SEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarafsız 2016-09-06 14:23:32

ÖYP ile gelenler torpilsiz mi geldiler. Kpss de bile sorular calindiysa gizli kapaklı bu öYP yerleştirmelerinde kaćkişi hakkıyla yerleşmiş araştıŕi

Avatar
Üni.lerde adrese teslim kadrolara hayır 2016-09-07 22:04:21

Hepsi torpilli bunların ünidekiler full torpil. Üniversitede torpil istemiyoruz