banner406
banner396
15 Nisan 2013 Pazartesi 14:02
Personel Devam Kontrol Sistemi hukuk dışıdır, Uygulanamaz!
 Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde parmak izinin, bireyin fiziksel olarak belirlenmesini sağlayan kişisel bir veri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Her ne sebeple olursa olsun yasal bir zorunluluk bulunmadan ve bireyin izni olmadan parmak izinin alınması özel hayatın gizliliğinin deşifresi anlamını taşıdığından bu uygulama hukuk dışı kabul edilmiştir. Zaten özel hayata müdahale niteliğindeki tüm uygulamalar ise kanunda öngörülen usuller dışında anayasamızın 20.Maddesi ve ülkemizin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler olan , “özel yaşamın gizliliğinin korunması hakkı’’ ile ilgili; AB Temel Haklar Şartının 8. Maddesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 12. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. Maddesi kapsamında ifade edildiği şekilde koruma altına alınmıştır. 

 

Bu sebeple bazı kamu kurumları ile bazı özel sektör tarafından personelin işe giriş ve çıkış saatlerini tespit etmek amacıyla ‘Parmak İziyle Personel Devam Kontrol Sistemi’ (PDKS) yöntemi uygulamaları hakkında çok sayıda kamu ve işçi sendikalarınca açılan dava;  ilgili mahkemelerce insan haklarına ve bireyin özel hayatının gizliliği ilkesine aykırı bulunduğu şeklinde karara bağlanmıştır.Alınan mahkeme kararları tüm kamu ve özel sektörlerde parmak izi alınması suretiyle mesai takibi yapmak isteyen kurumlara emsal teşkil etmesi gerekirken, hukuka aykırılığı açıkça görüldüğü halde ne yazık ki, personelin kendi rızası dışında  ‘parmak iziyle Personel Devam Kontrol Sistemi’ (PDKS) uygulamasında ısrar edilmektedir.

 

Çalışanların izni alınmaksızın Parmak İziyle Personel Devam Kontrol Sistemi’ (PDKS) uygulamasının iptali ile ilgili yasal süreç başlatacağımızın ve çalışanların haklarının korunması yönünde mücadele vereceğimizin bilinmesini tüm kamu kurumlarına önemle duyurmak istiyorum.

mustafa-kr19@hotmail.com
Son Güncelleme: 15.04.2013 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.