banner406
banner396
02 Ocak 2013 Çarşamba 18:39
Ramazan Çakırcı Yazdı, Yeni Yılda da İnşa Sürecinin Öncüsü Olacağız
Mebpersonel.com olarak Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ile 31.12.2012 Pazartesi günü  yaptığımız röportajda  Sayın Ramazan Çakırcı'nın 2012 yılında   Özür Grubu atamaları konusunda Tük Eğitim Sen Başkanı SAyın İsmail Koncuk'un Bakanla yaptığı görüşme konusunda açıklamaları olmuştu bu açıklamalara  Türk Eğitim Sen internet sayfasında  "BİR YALANCI SENDİKACI, TEYYO" açıklamasıyla cevap verilmişti. Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Razaman Çakırcı  Eğitim Bir Sen İnternet Sitesindeki Köşesinde konuyla ilgili açıklamada bulundu


Yeni Yılda da İnşa Sürecinin Öncüsü Olacağız

Bir yılı daha geride bırakarak birikimlerimizle, tecrübelerimizle, kazandıklarımızla, eylemlerimizle yeni bir yıla merhaba diyoruz. Geçen yıl her birimiz için çok zorlu geçti. Mücadele edenler hiçbir zaman kolayı tercih etmez, sendikamızın her bir öncüsü işinin daha zor olduğunu bilir. Davamızın öncüleri hiçbir dönemde kolay olanı, bayağı olanı tercih etmedi. Bu öncüler, derdi olanlardır. Çünkü derdi olan, hedefi olan her bir Eğitim-Bir-Senli öncü aynı zamanda bir aksiyon adamıdır, eylem adamıdır. Toplumun öncüleridir. Aksiyoner insan adalet adına, hakikat adına insanlığa umuttur. Bu öncüler, insanlığa umutturlar; mazlumun, mağdurun ve masumların sesi olmayı bir görev bilirler.


Toplumun öncüleri, sendikacılığı; bireyi ve bireye mal olmuş değerleri esas alarak sendikacılık yapar. Özlük ve özgürlük mücadelesini sağduyulu, sakin, köpürmeden, soğukkanlı bir şekilde sorunların üzerine giderek ve özüne dokunarak çözüm arar. Yeni yaklaşımlar geliştirip kucaklayıcı ve kuşatıcı bir yol seçer. Karşı tarafta olanlar ise anında keskin sirkeye dönen toplum hassasiyetlerini galeyana getiren nefret psikolojisiyle potansiyelini korumaya çalışan çatışmacı ve uzlaşmaz bir kültürü yaygınlaştıranlardır. Burada, toplum öncülerinin karşı tarafta duranlardan farkı, mücadeleleri ve kazanımları daha kalıcı ve daha uzun sürelidir.

Karşı tarafın sendikacılığı ise, sadece duygulara hitap eden tahrik edici ve geçicidir. Doğruya, kaçınılmaz değişime direnmektir. Dar bir çerçevede dolanıp durmaktır. Söylem ve eylem birlikteliği yoktur. Üretim kabızlığı yaşarlar. Merhum Ali Şeriati’nin deyimiyle, “Onlar sadece konuşurlar ve dar bir çerçeve içinde dolanıp dururlar, dolayısıyla onların konuşmalarında bir şey ortaya çıkmaz.”

Bunların söylemleri ile eylemleri hiçbir zaman bir bütünlük oluşturmaz. Bu nedenle onların tümünü toplasanız BİR etmezler. Bir, söylemin ve eylemin birliğidir. Söylemimiz neyse, eylemimiz de odur. Diğer türlü davrananların durumu; söylemleri gerçeklerini, gerçekleri söylemlerini yalanlar.

Malum korkular insanı yalana götürür. Ama asıl tehlikeli yalan, içinde çıkar unsurunun bulunduğu yalandır.

Peki, yalanın tedavisi var mı?

Elbette yapılacak çok şey var. Ancak kişilik bozukluklarında bu problem zor düzelir. Teyyo Emmi ülkemizde bunun klişeleşmiş bir örneğidir.

Sendikacılığın ‘Teyyo Emmi’ boyutuna gelince; Teyyo Emmi sendikacılığı, yıllarca hiçbir şey üretmeyip, bir şeyler yapıyormuş gibi satış yapmaktır. Yıllarca yetkili olup, Eğitim-Bir-Sen’in, mutabakatsızlıkla sonuçlanan ilk toplu sözleşmede elde ettiği kazanımlar kadar toplamda kazanım elde edemeyip, ağzını doldurarak konuşmaya devam etmektir. İş yapanlara hakkını teslim etmek yerine gürültü çıkararak, çığırtkanlık yaparak baskın gözükmeye çalışmaktır.

Bu tür sendikacılık, “küçük Devlet”in sarışınlığına soyunmaktır, tüm yetkileri kaybederek hüsrana uğramaktır. Bu hüsranın neticesi, üretim kabızlığı yaşatmaktır. İki yıl önce yüreklerine saplanmış bir yazıya takla attırmaktır. Tereciye tere satmaktır. Bu sendikal anlayış fikir kabızlığı yaşadığı için aynaya bir daha bakmalarını hatırlatmak yine bizlere düşüyor.

Sendikal çürümeye önayak olanların defolarını hatırlatarak konforlarını bozmaya devam edeceğiz. Sendikamızın öncüleri, bu ülkenin korkaklar ülkesi, salyangozlar ülkesi olmasına, herkesin kabuğuna çekilerek ortalığı yarasaların kaplamasına müsaade etmeyecek; yol olmayı, yol almayı ve yol açmayı sürdürecektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, katsayı zulmünün son bulmasında, üniversitelerde başörtüsü yasağının kalkmasında, Kur’an kurslarında yaş sınırlamasının kaldırılmasında, Milli Güvenlik Dersi’nin kaldırılmasında, Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerinin müfredata konulmasında öncü olduk. Kısacası, insanımızın canını acıtan konularda köklü değişiklik yapılmasının iklimini oluşturduk.

Başta demokratik haklarımız olmak üzere, emeğimizin, alın terimizin karşılığı olan ama yıllarca verilmeyen haklarımızı örgütlü gücümüzle bir bir alıyoruz ve almaya da devam edeceğiz.

Yeni yılda; toplumu tek tip, tek çizgili, tek boyutlu oluşumlardan kurtarmak için, adaletin ve hakkın tesisi için, toplumun geleceğini yeniden inşa etmek için örgütlü gücümüzü daha çok seferber etmekten çekinmeyeceğiz.

Özlük ve özgürlük mücadelesinde yeni kazanımlara hep birlikte imza atacağız.

Arkadan gelen seslere ise asla kulak asmayacağız. 

http://www.egitimbirsen.org.tr/Yeni_Yilda_da_Insa_Surecinin_Oncusu_Olacagiz_-184-makale.html

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 02.01.2013 18:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüsnü 2013-01-02 19:22:52

ya kardeşim birbirinizi yiyeceğinize şu il içi yan alan değiştirenlerin ızdırabına son vermek için uğraşsanız olmuyor mu? bakanlık il dışı için çalışma yapıyormuş. il içi alan değiştirenlerde pişman. bizde geçtiğimiz alanda yapamıyoruz,öğrencilere faydalı olamıyoruz. bu ülkede öğrencilerin eğitim alması önemli değil mi?. anlatamıyoru kardeşim çocuklara matematik anlatamıyorum. daha ne diyelim açık açık kendimizi ihbar ediyoruz....

Avatar
merakediyorum 2013-01-02 19:46:19

anlatamayan hocalar kendi alanında eğitim aldığı dalımı anlatamıyor acaba çok merak ettim

Avatar
destan 2013-01-02 19:56:12

tabi tabi..süper anlatıyorum ben ingilizceyi..20 kredi almışım 19 yıl önce.okulda benden iyi ingilizceci yok:))eğitimi ileri götürecek olan yan alandan devşirme branşçılardır:))

Avatar
biri kazanım mı dedi? 2013-01-02 20:02:09

kazanım dediğini de bir açıklayınız da biz de öğrensek.ne kazanımıymış bunlar.toplu sözleşme zamanında yoğurt filan pazarlığı yaptılar.onuda biz almadık?!!!

Avatar
reşit erd 2013-01-03 09:56:31

ramazan çakirci iyi ve aktif bir sendikaci.alan degiştieip yapamayanlarin duygu ve istekleeini bakanlikta sürwkli gundemde tuttu
ruruyor.cözecek

Avatar
mış miş müş.... @hüsnü 2013-01-03 10:39:52

ya bırakın falancılar için hazırlık var, bizim içini, kimse için hiç bir şekilde çalışma falan yok. eğer bir talep var ise il içi alan değişikliği istiyoruz diyeceksiniz. il dışı çalışması var, il içi yok. nerden biliyosun. bunu duyacak kadar sağlam bağlantılarında varda, kendini neden attırmadın daha iyi bir yere. bu şekilde hiç bir şey istenmez, istenirse hiç kimse bu şekilde isteyene hiç bir şey vermez arkadaşım...

Avatar
eş durumu 2013-01-03 12:55:07

eş durumu atamaları için ne yapıyorsunuz eğitim birsen hiç mi hiç destek vermediniz sizin aile anlayışınız bumu bakana nerde ne sözü verdiniz gıkınız çıkmıyor