banner406
banner420
14 Mart 2016 Pazartesi 20:19
Sakarya Üniversitesinden Kamuda Sendika Temsilcisi Eğitimi
 Sakarya üniversitesinin http://www.sausem.sakarya.edu.tr/3/64/KAMUDA-SENDIKA-TEMSILCISI-UZMANLIGI-SERTIFIKA-PROGRAMI linkinden başvurabileceği “ Kamuda Sendika Temsilcisi Uzmanlığı Sertifika Programı ” sertifika programıyla Kamu sektöründe faaliyet gösteren sendika profesyonellerinin gelişimlerine destek olmak hedeflenmektedir.

     Dünyada ve ülkemizde memurların sendikalaşma oranı ve buna bağlı olarak sahip olunan toplumsal güçün  düzeyi her geçen gün daha üst düzeylere tırmanmakta olup, bu oranın korunması ve daha da geliştirilmesi için sendika üst yönetimlerine özellikle kurumlardaki temsilcilerine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.


     Bu temel gerçekliklerden hareketle Kamu sektöründe faaliyet gösteren sendika profesyonellerinin gelişimlerine destek olmak amacıyla, Sakarya Üniversitesi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
"Kamuda Sendika Temsilcisi Uzmanlığı Sertifika Programı"nı başlatmıştır.


   Ülkemizde kamu sendikacılık hareketinin, günümüz sendikacılık anlayışına uygun bir şekilde ve yüksek seviyede eğitim görmüş liderlik yeteneğine sahip sendika yöneticileri ve profesyonelleri ile takviye edilmesini sağlamak ve bu kişiler aracılığıyla sendikacılık eğitimini faaliyet gösterdikleri kamu kurumlarında geniş çalışan kitlelerine yaymak eğitim programının temel amacını oluşturmaktadır.

Yurtdışı eğitim programları da gözden geçirilerek, kritik öneme sahip 16 konu başlığı altında 48 saatlik bir eğitim programı olarak dizayn edilen eğitim programı üç ana ilke etrafında toplamış. Bunlar;

1-Sendika temsilci ve yöneticilerine, kamu sendikacılığının temel ilke ve çalışmalarını anlatmak ve bu yolla bilgili, yetkin sendika yöneticileri yetiştirmek,

2- Sendika yönetici ve yönetici adaylarını toplu pazarlık ve sendikanın yönetimi konularında eğitime tabi tutarak bilgili, sorumlu yöneticiler haline getirmek,

3- Yönetici ve yönetici adaylarına, kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak, ileri düzeyde sendikal bilinç kazandırmaktır.

    Alanının uzmanı eğitimciler tarafından hazırlanan, sadece teorik değil uygulamalı bir  şekilde sendikal çalışmaların yanında  kişisel gelişimi destekleyecek bir içeriğe sahip olan Sendika Temsilciliği Uzmanlığı Programında  şu konu başlıklarında eğitim verilecektir.

-Sendikacılık hakkında temel kavramlar
-Endüstriyel demokrasi, sivil toplum ve sendikalar
-Sendikal hareketin uluslararası hukuki dayanakları
-Dünyada ve Türkiye de kamu sendikacılığı ve gelişimi
-4688 Sayılı kanun çerçevesinde kamuda sendikacılık ve toplu sözleşme
-Toplu iş hukukuna ilişkin güncel gelişmeler
-Sendika temsilciliği
-Örgütlenme
-Kamuda çalışma hukuku ve ilgili mevzuat
-İş sağlığı ve güvenliği
-İdari yargı süreci
-Etkili iletişim
-Diksiyon kuralları
-Görgü, nezaket ve protokol kuralları
-Stres yönetimi


www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.