banner406
banner396
03 Ocak 2015 Cumartesi 20:53
“Sendika üyesi olmayanların yükselme hakkı yok”

 Türk Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Muğla il Temsilcisi Mürsel Özata yazılı açıklamada bulundu. Özata Milas’ta yapılan yönetici atamalarına atıfta bulunduğu açıklamasında müdürlük değerlendirmelerinde ve görevlendirmelerde nasıl yandaş sendikaya eğitim çalışanlarının üye yapmaya zorlandığını net ve somut belgelerle ortaya koyduklarını belirterek, “Bu kadar açık haksızlık ve hukuksuzluk karşısında en iyi savunma hücumdur mantığı ile sendikamıza saldırmaları ancak cambaza bak deyip yankesicilik yapan zihniyete benzer kişilerin ruhet-i haliyesini yansıttığı kanaatindeyim.”dedi.

Artık devrin değiştiğini ifade ettiği açıklamasında Özata, “Artık siyasi iradeye ram olmayan, ona ram olmuş sendikaya üye olmayan hiçbir kamu çalışanının görevde yükselme, idareci olma, lojmanda oturma, başarı belgesi alma vb. hakkı yoktur anlayışını tüm kamuoyuna inandırmaya çalışmaktadırlar. Yani dik durmanın yerine yamulmanın faziletlerini anlatmaktadırlar.
Bu ülkede statükocu zihniyet eskiden beri vardır. Daha önce ordunun, basının, elitlerin vesayeti varken bugün sivil vesayetle karşı karşıyayız. Kendisine ram olmayan hiçbir grup ve kişiye hayat hakkı tanımayan bir vesayet altındayız. 
Bizim derdimiz Türk Eğitim-Senliler müdür olsun Eğitim Birliler, diğer sendikalılar veya sendikasızlar müdür olmasın derdi değildir. Bizim derdimiz mizacı meşrebi sendikası ne olursa olsun objektif ve herkes tarafından kabul görmüş kriterlere, yani ehliyet ve liyakat göre Hak edenlerin olmasıdır.”ifadelerine yer verdi. 
“Biz hak sendikacılığı yapıyoruz”
Özata açıklamasında kendilerinin hak sendikacılığı yaptıklarını vurgulayarak, “Her kim ki bulunduğu makamı, elindeki gücü kendi nefsine uygun kullanırsa bunun adı alçaklıktır. Ben böyle bir sendikacılık anlayışını tanımıyorum. Biz sendikacılığı, hak eden insanların hakkını teslim etmek olarak gördük. Bizim üyemiz olsun, olmasın T.C. Devleti’nin her vatandaşı mezhebi, meşrebi, siyasi anlayışı ne olursa olsun saygıdeğerdir. Bu nedenle siyasallaştırılmış makamların Türkiye’nin geleceği bakımından ciddi kaygılar yaratması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanların önüne bariyerler koymak sendikacılık olmadığı gibi, insanlık bile değildir. Bu anlayışlara zemin hazırlanmamalıdır. Bu köhne anlayışın yerle yeksan edilmesi için mücadele etmeliyiz. Bizim davamız insanı şahsiyetsiz kılmak değil, insanları inanmadıkları şeye teslim etmeye zorlamak değil; insanı kazanmaktır. Aksi taktirde günü yaşayan, ilkeleri olmayan bir insan topluluğu olmaktan öteye gidemeyiz. Biz yolumuza böyle devam ettik, Allah izin verirse hep böyle devam edeceğiz.”dedi.
Özata sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Buradan bir kez daha kamuoyuna seslenmek istiyorum Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen kurulduğundan beri hak sendikacılığı yaparak sürekli sayısını sağlıklı bir şekilde arttıran gücünü yalnızca üyesinden alan bir sendikal anlayışa sahiptir. Bizi kendileri gibi zannetmesinler.
İki kör yemek yerken bir tanesi diğerine niye köfteleri ikişer ikişer yiyorsun demiş öteki de sen kör değil misin nerden biliyorsun iki iki yediğimi deyince ben ikişer ikişer yiyorum da oradan biliyorum diye cevap vermiş.
Kişi karşısındakini kendisi gibi bilirmiş diye bir söz vardır. Asıl kurdukları bireysel menfaate dayalı düzenin değişmemesi için pervasızca saldırıya geçmişlerdir. Eğitim çalışanlarının karakterlerini iğdiş ederek sendika değiştirmeye zorlayanlar, korku imparatorluğu yaratmaya çalışarak bu hormonlu büyümeyi sendikal gelişme olarak görmeleri ne kadar sağlıksız düşündüklerinin göstergesidir. Ama korkunun ecele faydası yoktur. O yüzden herkes sussa da, susturulsa da, biz susmayacağız. Biz sussak tarih susmayacak. Tarih sussa hakikat susmayacak. Bizden kurtulsanız vicdan azabından kurtulamayacaksınız. Vicdan azabından kurtulsanız, Allahın gazabından kurtulamayacaksınız.”
 
 

Günaydın milas.com

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 03.01.2015 20:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.