banner374
26 Mayıs 2015 Salı 21:42
SENDİKALAR MİSYONUNU YİTİRDİ!
 Sendikaların nitelik ve kazanımlar üzerinden değil de sadece sayısal değerler üzerinden büyüklük yarışına girmemelerin de ayrı bir vehamet olduğunu söyleyen Bıçak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


“Üyelerinin ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini koruma ve geliştirme amacını ve misyonunu taşıması gerekirken bazı sendikaların siyasi partilerin uzantıları gibi görev yapmaları ve adeta siyasi partilerin sözcüleri konumuna gelmeleri ülkemizin aydınlık geleceği adına bizleri kaygılandırmaktadır. Neredeyse bütün siyasi partilerin bir sendikal arka bahçesi bulunmaktadır. Elbette ki sendikal alan ile siyasal alan birbirleriyle yakın ilişkisi olan alanlardır. Ancak iki alanın da etkin bir şekilde işleyebilmeleri ve kendi mücadelelerini sürdürmeleri için bu alanların ne birbirleriyle ilişkisiz, ne de birbirleriyle fazla ve hiyerarşik bir ilişki içerisinde olması gerekir. Sendikaların siyasi aktörlerle hiyerarşik ilişki içine girmeleri kendi alanlarındaki meşruiyetini yitirmelerine neden olmaktadır. Özellikle toplumun tüm kesimlerini ve ülkemizi yakından ilgilendiren eğitim sistemimizin sendikalar vasıtasıyla siyasileştirilmesi ve sadece bu unsurların etkili olmasının ne çalışanlara, ne eğitim sistemimize ne de ülkemize bir faydası yoktur.  

Sendikaların sadece sayısal değerler üzerinden büyüklük yarışına girmeleri de ayrı bir vehamettir. Biz sendikaların sayılar üzerinden değil nitelik ve kazanımlar üzerinden yarışa gireceği günleri görebilmek için mücadele ediyoruz. Bu tür bir sayısal yarıştan galip çıkabilmek için yine bazı sendikalar her türlü yolu mübah görmekte ve baskı, tehdit, çıkar veya rövanşizm unsurlarıyla üye toplamaya çalışmaktadır. Hakkı, hukuku, adaleti tesis edeceğiz yerine hesap soracağız mantığıyla yapılan sendikacılık anlayışı toplumu kutuplaştırmaktan başka bir işe yaramaz. 

Sendikacılığın bu durumda olmasının önemli nedenlerinden birisi de memurların siyaset yapma hakkının olmamasıdır. Ülkemizin aydın kesimlerinin siyasette yer almalarının siyasette de niteliğin artmasını sağlayacaktır. Sendikacılığı siyasete geçiş aracı olarak gören anlayış yerine memurlara da siyaset hakkı verilmesi yönünde hep birlikte çalışılmalıdır. Böylece hem siyasette eğitim seviyesi yüksek, okuyan, yazan, çizen, aydın insanlar kendilerine yer bulabilecektir hem de sendikacılığın siyasetten arınması yönünde olumlu bir adım atılmış olacaktır. 

Bu yazgının değişmesi için çalışanlara da büyük sorumluluk düşmektedir. Çalışanların bu tür sendikalardan desteklerini çekmeleri güçlü yarınlarımız için çok yerinde bir davranış olacaktır. Böylece sendikalar bir öz değerlendirme yapmak zorunda kalacaktır. Biz, taşıdığı misyonun ve sorumluluğunun farkında olan DES ailesi olarak eylem ve ücret sendikacılığının ötesinde ve sendikal muhalefetle siyasi muhalefeti birbiriyle karıştırmadan, sendikaların sık sık düştüğü eleştiri tuzağına düşmeden, öneri, rapor, program ve ar-ge çalışmalarımızla çözüm ortaya koymaya devam edeceğiz.”


banner182
Son Güncelleme: 26.05.2015 21:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol