banner406
banner396
27 Eylül 2013 Cuma 15:15
Sendikalara Önemli Karar !
  Bilindiği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu eski başkanı Emin ZARARSIZ döneminde, ilk öncegörevde yükselme yönetmeliği değiştirilerek, İl Müdür Yardımcısı kadrosu yönetmelik kapsamından çıkarılmış ve sınavsız atamaların önü açılmıştı.
14.08.2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile İl Müdür Yardımcısı kadrosuna atanabilmek için aranılan sınav şartı kaldırılmış, hemen ardından da kadrolaşma çalışmalarına hız verilmişti.

27.09.2010 tarihli Olurla Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcılığı kadrolarına objektif atama kriterleri ile kariyer ve liyakat ilkeleri çiğnenerek 45 kişinin ataması yapılmıştı.

Türk Büro-Sen, SGK’daki bu atamalara karşı idare mahkemesinde dava açmıştı.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, sendikanın meşru, kişisel ve güncel menfaatinin etkilenmediğigerekçesiyle davanın ehliyet yönünden reddine karar vermiş, Sendikaca bu karar temyiz edilmişti.

Temyiz incelemesini yapan Danıştay 2. Dairesi, dava konusu uyuşmazlığın sendika üyelerinin ortakekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatleri kapsamında olduğuna karar verdi ve esas hakkında bir karar verilmek üzere dosyayı Ankara 15. İdare Mahkemesine geri gönderdi.

Danıştay 2. Dairesi’nin bozma kararında; uyuşmazlığın SGK’da boş bulunan 45 adet Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcılığı kadrosuna yapılan atamalara ilişkin işlemden kaynaklandığı ve yapılan atamalarda idarece belirlenmiş bir ölçüt olup olmadığının hukuki sorgulamasının yapıldığı gerekçesiyle, dava konusuişlemin tüm sendika üyelerini ilgilendiren uygulamaya dönük genel nitelik taşıdığını belirtilmiş ve temyiz istemimizin kabulüne karar verilmiştir.

Bu kararla Danıştay 2. Dairesi, sendikaların dava açma ehliyeti hakkında önemli bir karara imza atmıştır.

Yüksek Mahkemenin kararında; kamu görevlileri sendika ve üst kuruluşlarının açacakları davalarda, davaehliyetlerinin bulunduğu hususunun saptanabilmesi için, öncelikle dava konusu yapılmak istenilen işlemindüzenleyici ya da uygulama işlemi niteliğinde olup olmadığının, uygulama işlemi ise genel bir nitelik taşıyıp taşımadığının belirlenmesini gerekli kıldığı ifade edilmiştir.Danıştay 2. Dairesinin kararını görmek için tıklayınız


Kaynak : memurlar.net


 Son Güncelleme: 27.09.2013 15:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.