banner374
08 Nisan 2015 Çarşamba 13:24
"Sendikalarda Oyunu Kim Kuruyor, Kim Bozuyor?"

 Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun hakaret ettiği öğretmen Halil Serkan Öz, katıldığı öğretmene saygı yürüyüşünün ardından geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

Sonrasında kronolojik olarak takip edebildiğimiz kadarıyla Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumartesi günü valinin bu tür vukuatları dolayısıyla uyarıldığını fakat vazgeçmediğini açıklayarak istifa etmesini istedi; hükümeti de gereğini yapmaya çağırdı. Eğitim-Bir-Sen, internet sayfasında “Başsağlığı” mesajı yayınlayarak kamu vicdanının yaralandığını vurguladı. Bunu takiben Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk aynı gün saat 23.00 sularında bir tweet atarak pazartesi günü öğretmenler odasında “Onuruma dokunma” konulu bir basın açıklaması yapılacağını duyurarak herkesi katılmaya çağırdıklarını ifade etti. Sonrasında Eğitim-Sen ve Eğitim-İş açıklamaya katılacaklarını açıkladılar. Buraya kadar herkes üzücü bir olay etrafında kendi anlayışı çerçevesinde sendikal bir tavır ortaya koydu. İlk derse girilmedi, basın açıklaması yapıldı. Herkes acıyı kendi hali, kendi dilince paylaştı. Tüm eğitimciler acı bir olaya refleks gösterdi. Kimse ölen öğretmenin sendikasına, dünya görüşüne, özel hayatına, aidiyetine takılmadı. Derken; sonrasında nasıl olduysa konu ölen bir öğretmenin “yas”ından çıkartılıp vurun abalıya sendromuna döndürüldü.

 

Peki neden bu ülkede bu hep böyle oluyor? Sendikalar birlikte hareket etme çağrısı adı altında çelmeli oyunlara tenezzül ediyor? Bu ülke insanı bunları ortak hareket ederken hiç göremeyecek mi? İsterseniz bu sorulara bu olay üzerinden birlikte cevap arayalım.

 

Benzer ortak eylem kararlarını daha önce de görmüştük.

 

Bu birlikteliğe katılan başka sendikalar da olmuştu.

 

Eğitim işkolundaki sendikaların insanı duygulandıran ve heyecanlandıran (!) bu işbirliği sonucu ortaya çıkan başka bir birliktelikler, genellikle yetkili sendika olduğu için midir nedir Eğitim-Bir-Sen’e yönelik oluyor. Eğitim-Bir-Sen yalnız kalıyor. Ya o çağrı yaptığında diğerleri katılmıyor ya da çağrı yapılınca o ayrı bir yol tutuyor. Kim daha ilkeli, kim daha tutarlı yol izliyor diye düşünmeden edemiyor insan? Ben de acizâne erinmeden bu sivil itaatsizlik olarak bilinen olayın izini takip ederek bir ayıklama yaptım.

 

Sivil itaatsizlik konusunu ilk defa gündeme Eğitim-Bir-Sen getirmiş. Hükümete başörtüsü konusunda yaptıkları çağrılara müspet cevap alamayınca fiili eylem kararı alarak okullara kadınlar için başörtülü, erkekler için de serbest kıyafetle gideceklerini deklare etmişler. Topladıkları 12 Milyon 300 Bin imza ile de toplumun bunu nasıl benimseyip, sahiplendiğini ortaya koymak istemişler. Ve diğer sendikalar sivil itaatsizlikle girdikleri ilk imtihanda Eğitim-Bir-Sen’i eylemde desteklememişler ve bu imza kampanyasına iştirak etmemişler. Peki, ne yapmışlar? Sırasıyla bakalım:

 

Eğitim-İş: Derse sivil kıyafetle girdiği için azarlanan öğretmenin ölümü üzerine eyleme ortak olan Eğitim-İş o tarihlerde; Memur Sen’in başlattığı kamuda serbest kıyafet eylemine karşı Eğitim İş’in Genel Merkezi cumhuriyete kalkışma olarak algıladığı serbest kıyafet eylem kararı hakkında bütün Valiliklere ve Milli Eğitim Müdürlüklerine faks çekerek gerekli tedbirlerin alınmasını, alınmadığı takdirde haklarında suç durusunda bulunacaklarını yasal işlemlerin bir an önce yapılmasını istemişti. Serbest kıyafetin çeşitli ayrımcılıklara sebep olacağını, birlik beraberliği bozacağını ifade ederek tam güç karşısında durmuştu. O gün suç unsuru olan bir şeyin bu gün hak ve özgürlük olması çelişki değil midir? Arada ne değişmiştir?  (Eğitim-İş’in gönderdiği yazılar EK-1, EK-2)

EK-1 İÇİN TIKLAYINEK-2 İÇİN TIKLAYIN 

 

Eğitim-Sen: O günlerde “Eğitim-Bir-Sen’in sivil kıyafet eylemi Eğitim-Sen’in esaretidir.” demiş konuyu dini argümanlar üzerinden ele almıştı. Sonrasında başörtüsü serbest bırakılınca hemen ertesi gün eylem kararı alarak Eğitim-Bir-Sen’i, ‘Senin gerçek amacın başörtüsüydü amacına ulaştın, şimdi erkekler için de eyleme devam ette görelim bakalım.’ dercesine hareket etmişti. Sivil kıyafet eylemini biraz da sulandırarak eşofmanla basının karşısına çıkmış, ironik bir tavırla toplumun dinî referanslarla yönetilmeye başlandığını ve her türlü dinî simgelerin kullanılmasını eğitim açısından çok tehlikeli gördüğünü açıklamış, Eğitim-Bir-Sen’in temel bir insan hakkı olarak gördüğü serbest kıyafet konusuna tepkisini, “Kamusal alanda dinsel görüntünün ve simgelerin kullanılmasına tepki göstermek için eylem yapıyoruz”şeklinde açıklamıştı. Eğitim-Bir-sen’in talebine bırakın destek vermeyi karşı bir eylemle tavrını ortaya koymuştu. Başörtüsü çözülünce tam zıddıyla tavrını değiştirmiş esas rezervinin başörtüsüne olduğunu açıkça ortaya koymuştu. Serbest kıyafet olabilirdi ama başörtüsü bunun içinde yer alamazdı. Çünkü laik eğitimin tertibi düzeni bozulurdu. Fakat eşofmanla, şortla derse gidiyoruz açıklaması bunların hiç birine zeval vermezdi. Bu bizce konuyu provokatif bir mecraya çekmek anlamına geliyor. (Açıklamayı izlemek için tıklayınız 

 

http://www.egitimsen.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=18101.VSReNfmsVj9 )

 

Türk Eğitim-Sen: İlk başlarda devletin otoritesi sarsılır mı acaba? Kravatsız öğretmen mi olur, şeklinde düşünürken özellikle başörtülü üyelerinin başlarını örterek derse girebilmek için bu konuda kararı olan sendikalara üye olduğunu görünce geriye yönelik eylem kararı aldıkları görülüyor. Özellikle Eğitim-Bir-Sen’den sonra karar almış olmamak için böyle yaptıkları düşünülebilir.

(http://www.memursen.org.tr/haber/gundogdu-gundeme-iliskin-degerlendirmelerde-bulundu)(EK-3)

Türk Eğitim-Sen'in Eğitim-Bir-Sen'den Sonra Aldığı Eylem Kararı

Alanda ise kadın üyelerin kaymasını bu şekilde engelledikten sonra erkekler resmiyete uymaya özen gösteriyorlar. Hatta bazı illerde (Osmaniye, Gaziantep, Afyon) şube başkanları serbest kıyafetle giden diğer sendika üyeleri için valiliklere yazı yazarak yasal işlem yapılmasını talep ediyorlar.(http://www.gazetekamu.com/turk-egitim-sen-ne-kadar-ozgur.html)(EK-4)


banner182
Son Güncelleme: 08.04.2015 13:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol