banner374
18 Mayıs 2013 Cumartesi 12:26
SENDİKASIZ YA DA BAŞKA SENDİKA ÜYELERİNE CEZA VERİLEMEZ
  Eğitim - İş 'in  yıllardır   eğitim   çalışanlarının  yarası ve  angarya niteliğinde  olan  öğretmenlerin nöbet   hizmetlerine   yönelik  olarak 13-17  Mayıs tarihleri   arasında  '' Nöbetimi  Tutuyorum Ücretimi   İstiyorum ''  ve  20- 24   Mayıs   tarihleri arasında  '' Ücret   Yoksa   Nöbet  De Yok'' eyleminin  büyük   bir   takdir   ve   destek  görmesi üzerine , eylemi kırmak  ve  etkisiz hale getirmek amacıyla   bazı  idareciler  tarafından  ''Sendikasız ya da başka sendika  üyelerinin  bu eyleme  katılmaları durumunda  ceza alacakları'' tehdidi yapıldığı, ayrıca öğretmenler  tarafından   okul   müdürlüklerine   verilen eyleme  yönelik  dilekçelerin de alınmadığı  yönünde   haberler   gelmektedir .

Öncelikle   şunu  belirtmekte  yarar  var. İdarelerin kendilerine sunulan dilekçeleri almama gibi bir tasarrufları olamaz ve böyle bir tasarrufta bulunmak suçtur.

Öte yandan bir sendikanın eylemine destek vermek amacıyla eyleme katılan sendikasız ya da başka bir sendika  üyesine de ceza verilemez. Böyle bir ceza ''Demokratik bir hakkın kullanılmasından caydırma'' anlamına gelir. Bu yargı kararları ile sabittir.

Eğitim çalışanlarını aydınlatmak açısından bir kez daha yargı kararını yayımlıyoruz.

 

                                                                                              MERKEZ YÖNETİM KURULUbanner182
Son Güncelleme: 18.05.2013 12:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol