banner406
banner396
17 Mayıs 2017 Çarşamba 21:52
Sınav Görevlendirmelerinde Usulsüzlük Mü Yapılıyor?

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 12/08/2016 tarihli ve 8649147 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesinin 15. Maddesinde Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun Oluşumu ve Görevlerine yer verilmiştir.

            MADDE 15 (3) c) bendinde, Genel Müdürlükçe merkezî olarak görevlendirmelerin yapılmaması hâlinde,sınav bölgesinde sınavla ilgili gerekli görevlendirmeleri yapar, bina sınav komisyonu başkanı ile bölge bazında salon görevlilerinin listelerini sınavdan önce hazırlar, hangi okul veya binada kimlerin görev yapacağını kura ile belirler, sınavdan bir gün önce bina sınav komisyonu başkanı ve salon görevlisi olarak görevlendirilen öğretmenlerin görev yaptığı okul müdürlüklerine bildirir. Şeklinde görev tanımı yapılırken koyu ile belirtilen kısımlarda il ve ilçelerde keyfiyete göre görevlendirilmelerin yapıldığına dair şikâyetler gelmektedir.

Üyelerimizden gelen şikâyet unsurundan bir tanesi de sınav görevlerinin sürekli İlçe Milli Eğitimde görevli personele çıkmasıdır.  Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli ARGE Birimindeki personel her MEB sınavında kendilerine sınav yazmaktadırlar. Ancak sınav görevini de resen göstermektedirler. Bu durumda kendilerine sınav puanı yazılmamaktadır. Böylece sınav puanı düşük olduğu için her sınavda rahatlıkla görev almaktadırlar. 

Yönerge de salon görevlilerinin belirlenmesinde dikkat edilecek hususları tanımlanırken MADDE 15 (4) a) Sınavlarda salon görevlisi olarak fiilen görevde olan öğretmenlerin görevlendirilmesi esastır. Ancak, öğretmenlerin tatil dönemlerinde yeterli sayıda öğretmen bulunmaması durumunda millî eğitim müdürlüklerinde görevli il millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, tesis müdürü, uzman, mühendis veya en az lisans mezunu personelden, yeterli personel bulunamaması durumunda ise lisans veya ön lisans mezunu diğer kamu personelinden de görevlendirme yapılabilir. Şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Değerli öğretmen arkadaşlarımız, bu bağlamda tatil dönemi dışında, fiilen görevde olan sizlere sınavda görev verilmeden ilçe personeline görev verilirse hakkınızı yukarıda belirtilen maddenin ilgili bendine göre dilekçe düzenleyerek arayabilirsiniz.

Sınav bölgesinde sınavla ilgili gerekli görevlendirmeleri yapacak olan Bölge Yürütme Komisyonu görev dağılımı yaparken tarafsızlığını korumalı, il ve ilçe bazında genel geçer kriterler geliştirmelidir. Keyfi uygulamaların değerli üyelerimiz tarafından  kayıt altına alınarak Genel Merkezime ulaştıracağını ve bu konuda takipçi olacağımızı hatırlatırız.  

EKSEN Eğitim Sen

Genel Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isimsiz 2017-05-18 00:14:50

Aynen katılıyorum gereken yapılmalı

Avatar
Ahmet_Urfa 2017-05-17 22:01:10

puanla görevlendirmenin yapılması doğuda kalıcı göre yapan öğretmenlere görev çıkmaz oldu.öğretmen sürkülasyonundan dolayı sürekli yeni gelen öğretmenlerin puanı sıfırdır.

Avatar
Serdar 2017-05-17 22:36:53

ahirette o haksız sınav paraları kurtaramaz seni yandaş adam.

Avatar
Ascetic 2017-05-18 02:50:09

Sınav görevlendirmelerin de usulsüzlük yapıldığını bugün tam dile getirdim, bu haberle karşılaştım. Gerçekten varsa böyle bişey, bu haksızlığı yapanların evlatları iflah olmasın.

Avatar
Ali Er 2017-05-18 14:28:10

Sınav görevlendirmelerindeki adaletsizliği anlatmakla bitiremeyiz.Hak aramaya gelince Atı alan Üsküdar'ı da Niğde'yi de geçmiş oluyor.Sen de MEM in huzurunu bozmaktan Anarşist oluveriyosun.Vesselam.