banner406
banner396
19 Mart 2013 Salı 15:28
Teknoloji Tasarım Ders Saatlerinin Arttırılması İçin Bakanlığa Başvurduk
 Tarih: 19/03/2013

Sayı: 660-13/1804

Konu: Teknoloji Tasarım Dersi

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ve TTK Mevzuatı

Bilgi: Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı

 

T.C

Milli Eğitim Bakanlığı’na

Bilindiği gibi Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı'nın vizyonu, kendisinin ve toplumun yarınını daha yaşanabilir hâle getirmek için sorunların farkına varan, çözümler üreten, yaratıcı, hayal gücü gelişmiş, düşüncelerini kurgulayan ve ifade eden, öğrenmeyi öğrenen, sorgulayan, girişimci, değişim ve gelişime açık sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmektir. Bu program “Vizyon 2023” ve “refah düzeyi yüksek Türkiye” hedefleri ile örtüşmekte ve teknoloji ve tasarım dersinin önemini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda “Teknoloji ve Tasarım Dersi” UNESCO dünya bilim raporunda bile inovasyon eğitiminden dolayı ülkemizden övgüyle söz ettiren bir derstir.

Böylesine önemli bir dersin 4+4+4 sistemi kapsamında 5. sınıf ve liselerde de okutulması beklenirken düzenlenen yeni ders çizelgelerinde 6. sınıflardan kaldırılmasına karar verildi. Dersin 6. sınıflardan kaldırılmasının nedeni resmi olarak açıklanmamakla beraber,  PİSA sınavında alınan kötü sonuçların iyileştirilmesi kaygısıyla Türkçe ve Matematik derslerinin 1’er saat artırılması sonucu ortaya çıkan ders saat sayısındaki değişiklik ve teknoloji tasarım öğretmeni mezun sayısının ihtiyacı karşılayamadığı tezinin bu kararda etkili olduğu anlaşılmaktadır.

Geçtiğimiz aylarda bakanlığımız tarafından eş durumu özründen iller arası yer değiştiremeyenler ve il içi alan değişikliği yapmak isteyenlerle birlikte yaklaşık 3000 öğretmenin çeşitli branşlardan bu derse geçişi sağlanmıştır. Bu gelişme bakanlığımızı bu dersin 6. sınıflardan kaldırılma kararını tekrardan gözden geçirmesini gerektirmektedir. Bakanlığımızın daha önceden planlanmamış bu alan değişikliği ile bu dersin öğretmen ihtiyacını büyük oranda gidermiş olduğu şüphesizdir. Buna karşın ders saatlerinin azaltılması kararı gözden geçirilmezse binlerce öğretmen tekrardan norm fazlası durumuna düşecek, halen ilgili alanda üniversitede okumakta olan binlerce teknoloji tasarım dersi öğretmen adayı da atanma şansını kaybedecektir.

Okul dönüşümleri nedeniyle idarecilere kendi okullarında kalmalarını sağlamak için de alan değişikliği hakkı verildiğinden birçok idarecinin “Teknoloji ve Tasarım” alanına geçmesine imkân sağlanmıştır. İdarecilerin haftada 6 saat derse girme zorunlulukları, birçok okulda “Teknoloji ve Tasarım” öğretmenlerinin norm fazlası durumuna düşürmüş olduğu da unutulmamalıdır.  Ağır idari yükümlülükler içinde derse girecek vakti bulayana idareciler, dersin gerçek sahipleri ve en çok da öğrenciler hep birlikte mağdur edilmektedir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak henüz vakit varken  “Teknoloji ve Tasarım Dersi” saatlerinin düşürülme kararının gözden geçirmesini bekliyor, hatalı uygulamaların sonucu olduğunu savunduğumuz, binlerce norm fazlası öğretmene ilişkin istihdam problemi yaşayan bakanlığın yeni bir norm problemine izin vermeyeceğini umuyoruz. Gereğini az ve talep ederim.Son Güncelleme: 19.03.2013 15:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DUYGU 2013-03-19 17:46:42

doğru söze ne denir.sonunda birileri gerçeği fark etti. sinavi kaldirmak isteyen yeni sistem nasil olu da kendi ile çelişerek genel kültür ders saatlerini arttirir....?