banner406
banner396
03 Eylül 2015 Perşembe 17:11
TES'den MEB'e Dava

 Bilindiği üzere, Türk Eğitim Sen olarak açtığımız dava neticesinde; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2014 tarihli kararı ile; 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin “Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar” başlıklı 10. Maddesinin 9. Fıkrasının, “Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme” başlıklı 23. Maddesinin 1. Fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin, EK-1 Değerlendirme Formunun “Açıklama” başlıklı kısmının 3. Maddesinde “en az altı ay çalışmış olma” şartının İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesi durdurulmuştur. Danıştay İDDK kararının Bakanlığa tebliğinin üzerinden, yargı kararının uygulanması için öngörülen 30 günlük yasal süre geçtiği halde karar uygulanmamıştır.

Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz 23.06.2015 tarih ve 795 sayılı yazımızda, hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilerek göreve başlatılmaları, yönetmelikte yargı kararı doğrultusunda değişiklik yapılması ve yönetmelikte yer alan eğitim kurumları müdürlerinin değerlendirme sürecine dair hükümlerin yeniden düzenlenmesi, bu düzenleme yapılırken yargı kararının gerekçeleri de dikkate alınarak, değerlendiricilere keyfi ve sınırsız takdir hakkı bırakılmayacak şekilde, somut ve objektif ölçme ve değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi, görev süresi sona eren tüm eğitim kurumu müdürlerinin değerlendirme işlemlerinin ertelenmesi ve yargı kararının ivedilikle uygulanması hususunda talepte bulunmuştuk. Ancak, Bakanlık tarafından 60 günlük yasal süre içinde herhangi bir cevap verilmeyerek talebimiz zımnen reddedilmiştir. 
Türk Eğitim Sen olarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. İtiraz nolu ve 18.02.2014 tarihli kararının uygulanması talebiyle yaptığımız 23.06.2015 tarih ve 795 sayılı başvurunun zımmen reddine ilişkin idari işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali istemiyle dava açmış bulunmaktayız.


İlgili Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız

Son Güncelleme: 03.09.2015 17:12
Anahtar Kelimeler:
TESden MEBe Dava
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meb teki ayrımcılık akp yi bitiriyor 2015-09-03 22:49:46

On binlerce Ülkücü Okul Müdürü kıyımı yaptığı ve mahkeme kararlarını uygulamadığı için okul müdürleri ve aileleri olarak seçimlerde AKP ye Oy Vermeyeceğiz. 7 Haziran uyarımızı anlamayan AKP hala okul müdürlerinin kazandıkları mahkeme kararlarını uygulamıyor. Böyle giderse AKP 2015 Kasım seçimlerinde çok milletvekili kaybedecek, hüsrana uğrayacak ve seçim sonrası AKP nin bölüneceğini zannediyorum.

Avatar
hasa 2015-09-04 08:25:57

ülkücü okul müdürleri diyon bak. zaten akp ye oy vermiyordunuz değişen bir şey yok koçummmmm