banner406
banner396
03 Eylül 2016 Cumartesi 10:47
TES: FETÖ'den ihraç edilen üyelere hukuki destek vereceğiz
 İşte Türk Eğitim Sen'in yaptığı basın açıklaması

01.09.2016 tarih ve 29818 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile ekli listelerde ismi yer alan kişilerin başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, daha önce fetö/pdy soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırılmış olan kamu görevlilerine hangi gerekçe ile fetö/pdy terör örgütü ile irtibatlandırıldıkları bildirilmemiş, savunma hakkı tanınmamıştır. Savunma hakkı, en kutsal haklar arasındadır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. Maddesi ve Anayasanın 36. Maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkının da kapsamı içindedir.

Türk Eğitim Sen olarak, kişilerin neyle suçlandıklarını dahi bilmeden, savunma hakları engellenerek, terör örgütü üyeliği gibi ağır bir suçla itham edilmesi ve bu gerekçe ile kamu görevinden çıkarılmak gibi ağır yaptırımla karşı karşıya bırakılmasından dolayı üzüntü içerisindeyiz. Bu süreçte, gerçek suçlular elbette ki cezasını çekmelidir. Ancak gerçeğin ortaya çıkabilmesi ve suçsuz olan insanların ayrılabilmesi için mutlaka soruşturma sürecinin titizlikle ve usulüne uygun şekilde yürütülmesi, kişilere kendini savunabilme hakkının tanınmasıgereklidir. Suçsuz insanların da suçlularla aynı kefeye konulması halinde bu durumdan kamu vicdanı son derece rahatsız olacak, Devlete ve adalete olan güven duygusu sarsılacaktır. Türk Eğitim Sen olarak bu süreçte kurunun yanında yaşın da yanmaması için soruşturma sürecinin objektif ve adil bir biçimde yürütülmesi, yargısız infaz yapılmaması gerektiğini defalarca dile getirmiş bulunmaktayız.

672 sayılı KHK ile başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarılan kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Bu sebeple, kamu görevinden çıkarılma işlemine karşı yargı yoluna başvurmak isteyen kişiler bakımından 01.09.2016 tarihi itibarıyla dava açma süresi başlamıştır. Dava açmak isteyen üyelerimize şubelerimiz tarafından hukuki destek verilecektir.

Ayrıca; 673 sayılı KHK'nin 10. Maddesi ile 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen cümlede meslekten çıkarma kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabileceği belirtilmiş ise de; 667 sayılı KHK'nın 3. Maddesi sadece yargı mensuplarını ilgilendirmektedir. Kamuoyunda, bahsi geçen madde hükmüyle tüm görevden alınma işlemlerine karşı itiraz yolunun getirildiğine dair yanlış bir algı oluşmakta olup, ileride bir hak kaybının söz konusu olmaması için bu hususa dikkat edilmesi gereklidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rrdal 2016-09-03 11:31:51

Doğru bir yaklaşım. Hukuktan niye korkulur ki varsa yargı çıkarsın versin cezalarını. .

Avatar
behram 2016-09-03 14:17:05

Teşekkürler turk eğitim sen. Meb personelin verdiği başlığı şiddetle kınıyorum. Akıllara durgunluk veren açıklama diye başlık atmışsınız. Onca masum insan atıldı hiç mi vicdanınız sızlamıyor sizin. Ne biçim insansınız.

Avatar
merve 2016-09-03 15:20:39

neye göre atıldı bu insanlar,ne savunma ne bir açıklama,bilip bilmeden millette hemen yargısız infaz.unutmayın kınayan kisi o kınadığı başına gelmeden ölmez.hepsi mi suçluydu bu insanların.darbeyi bu insanlar mı yaptı

Avatar
eylül 2016-09-03 15:23:10

neden yanlı haber yapıyorsunuz. memur sende aynı açıklamayı yaptı. onlara bu manşeti kullanmadınız.

Avatar
Halil 2016-09-03 11:54:08

Bu adamlar kime destek verdiklerinin farkındalık mı? Yaraları var bunların besbelli.

Avatar
Ela 2016-09-04 00:50:14

Kimse suclu elbette cezasiz kalmasin hic sucu olmayan insanlarin evini zehir ettiniz bu insanlar ne yer ne icer nerde is bulur diye düsündünüzmü hic.damgaladiniz bütün insanlari sucluyu sucsuzu ayirt etmeden.suçsuz insanlara daha fazla zulmetmeden düzeltilsin bir an õnce

Avatar
iso 2016-09-04 09:46:21

50 bin memur 200 bin insan demek eşleriyle atılımlarda var kalpler taşlaşmış ,tepki yok.

Avatar
Mebpersonel 2016-09-04 12:08:22

Baslik karakterinizi ortaya koymus gercekten. Allah bagislasin sizi. Ebs tes egitim is hepsi masumlari koruma sozu verdi biraz dusunceli olun