21 Aralık 2014 Pazar 14:05
TÖREN ZULMÜ SONA ERSİN
 Yasal dinamikleri, müfredatı, mekân tasarımı, kıyafet düzenlemeleri, zaman planlaması gibi unsurlar zaman zaman belirli kesimlerce sorgulanmakla birlikte sistemin sembolik evreni, törenleri, ritüelleri, simgesel kodları ve yazılı olmayan kuralları ile hala ciddi bir sorgulanmayı beklemektedir.

Bilindiği üzere temel insan hakları metinlerinin yanı sıra anayasanın "Din ve Vicdan Hürriyeti" başlığı altında da dile getirilen "Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz" hükmü maalesef devlet bürokrasisinin yapılanmasında daha doğru bir ifadeyle kamusal alanda göz ardı edildiği bir düzenek ile karşı karşıyayız. Ayrıca bu temel hakkın aynı şekilde Anayasa'nın 14. maddesi ile devletin niteliklerine bağlanarak kısıtlandırıldığını görmekteyiz.

İstanbul'da Kartal Cevizli Anadolu İmam Hatip Lisesi Fizik Öğretmeni olan meslektaşımızın artık periyodik bir hal alan mağduriyetleri sistemin bu tarafını gündemimize tekrar getirmiş oldu. Meslektaşımız, İslami kimliğine aykırı olduğu gerekçesiyle “saygı duruşu” seremonilerine katılmadığı için cezalar almış, 2013 yılında da aynı konuyla ilgili sürgün edilmiştirSon olarak 2014 yılında da aynı gerekçeyle Fizik Öğretmeni Recai Bahadır, 10 Kasım'da yapılan “anma” törenine, İslami kimliği ile çeliştiği için katılmamış ve konuyla ilgili soruşturmaya maruz kalmıştır.

İnançları nedeniyle kurumsal bir dayatma ile önce sürgün edilen ve şimdi tekrar soruşturmaya tabi tutulan öğretmenin temel haklardan olan inanç hürriyetinin alenen çiğnenmesi anlamına gelen bu durumun kabul edilmesi mümkün değildir. İnsanların kimlik bütünlüğünü hedef alan bu uygulamaların temel hak ve özgürlükleri dikkate alan düzenlemelerle giderilmemesi eğitim sistemindeki temel sorunlardan birisidir. "Cuma namazı", "mescitlerin bulunmayışı", "ideolojik dozu yüksek  törenler-ritüeller" gibi alanlar pek çok açıdan tartışılan eğitim sistemimizin doğrudan hak ve özgürlük ihlallerinin yaşandığı alanlar olarak varlığını devam ettirmektedir.

Özgür Eğitim-Sen olarak temel hak ve özgürlüğü çiğnendiği gibi sürgün ve soruşturmalarla baskı ve dayatmalara maruz bırakılan Recai Bahadır'a yapılanları kınıyor, yetkilileri konuya ilişkin temel hak ve özgürlükleri eksen alan düzenlemeleri gerçekleştirmeye çağırıyoruz. Eğitim sistemindeki hak ve özgürlük ihlallerinin yaşattığı mağduriyetler devam ettikçe sistemin düzelmesinin mümkün olamayacağını tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

 


Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: 21.12.2014 14:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ya sabırr 2014-12-23 10:54:16

10 kasım da saygı duruşuna laf edenler; bu ülkenin milli değerleriyle oynadığınız yeter.. biz manevi değerlerimizi tartışma konusu yapıyor muyuz??