banner406
banner396
15 Şubat 2014 Cumartesi 23:32
Türk Eğitim Sen'den MEB Yasa Tasarısına Eylem

  

 

 

EĞİTİMİN  KÖKÜNE  KİBRİT  SUYU

 

 

            Hükümetin Meclis’e sevk ettiği ve kamuoyunda “MEB Yasa Tasarısı” diye bilinen Torba Kanun camiamız adınaPİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA’dır. Siyaseten tıkanan İktidar yine kapalı kapılar ardında fakat hiçbir altyapı hazırlamadan, sadece full kötü niyetle eğitim sistemimizin fabrika ayarlarıyla oynamaya devam etmektedir. Planlanan; eğitimde kaostur, keşmekeşi arttırmaktır ve geleceğimizi karartmaktır.


            Bu yasa tasarısıyla 4 yıl ve üzeri sürelerle okul idareciliği yapanların bu görevleri sona erecektir. Hükümet, mevcut kadroları tasfiye etmenin yolunu 4 yılı dolduranları görevden almakla bulmuştur. Böylelikle AKP eğitimde paralel devletini kurmayı, yandaşlarını torpille kayırmayı, parti kullarını idareci yapmayı; ötekileri ise ekarte etmeyi hedeflemektedir. Eğitimde liyakatli ve ehil okul yöneticileri, yerini İktidarın karşısında tek ayak üstünde bekleyen, ehliyetsiz ve liyakatsiz kişilere bırakma durumuyla karşı karşıyadır.

            Siz kimsiniz ki 110 bin okul yöneticisinin sosyal statüsünü ve dişiyle, tırnağıyla hak ettiği makamları bir kalemde ellerinden almaya kalkıyorsunuz? Siz kimsiniz ki Milli Eğitim’deyandaş imparatorluğu” kurmaya yelteniyorsunuz?


            Bu tasarıdaki bir başka husus, MEB Merkez Teşkilatının hallaç pamuğu gibi dağıtılmasıdır. MEB’de, Müsteşar dışındaki tüm üst düzey yöneticilerin görevleri sona erecek ve havuza alınacaklar. Daha 2 yıl önce MEB Teşkilatı Kanunu değiştirilmiş, 600 civarında yönetici havuza atılmıştı. MEB Teşkilatının bir daha alt - üst edilmesi mantık ötesidir.

            Yine tasarıya göre aday öğretmenler, performans değerlendirmesine göre yazılı yada sözlü sınava girmeye hak kazanacak, başarılı olamayanların ise stajyerlikleri kaldırılmayarak 1 yıl daha başka bir il veya ilçede çalışacak, 2. yılda da başarısız olursa bu kez meslekle ilişiği kesilecektir. Bu nasıl bir şeydir? Eğitim fakültelerini bitiren, KPSS puanıyla öğretmen olmaya hak kazanan gençlerimize bu nasıl bir eziyettir? Sözlü sınav neyin nesidir? Bu ülkede sözlü sınavın adam kayırma ve torpil olduğunu bilmeyen var mıdır?


            Bir diğer husus, 6 yılını dolduran dershane öğretmenlerinin KPSS’ye girmeden, sözlü sınavla Bakanlık kadrosuna alınmasıdır. Tabi eğer ‘haşhaşi’ değillerse.. Bu durum, ataması yapılmayan 350 bin öğretmenimize büyük bir haksızlıktır. Ataması yapılmayanlar işsiz gezerken hatta yıllardır ataması yapılmadığı için bunalıma girip canına kıyarken bu neyin nesidir? Bunun adı HAK YEMEK’tir, HARAMZADELİK’tir..

            Öte yandan bu Tasarıyla Talim Terbiye Kurulu’nun yetkileri sınırlandırılmakta ve TTK yalnızca bir danışma kurulu haline dönüştürülmektedir. Bundan sonra Talim Terbiye’de de TEK ADAM dönemi başlayacaktır. Ya Bakan Nabi Avcı yada Müsteşar Yusuf Tekin dışında hiç kimse söz sahibi olamayacaktır.

            Yine bu Tasarıyla bakanlık müfettişleri ilköğretim müfettişleri ile birleştirilerek İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin emrine verilecektir. Bakanlık müfettişleri İl emrine verilecekse peki, Milli Eğitim Bakanlığı’nı kim denetleyecektir?

            Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili olarak da; eğitimimiz ve öğrencilerimiz ne yazık ki Hükümetin inadına kurban edilmektedir. Dershanelerin kâğıt üzerinde kapatılması demek fiili olarak kapatılacağı anlamına gelmez. Sınav ve yarış olduğu müddetçe dershaneler bu kez illegal olarak faaliyetlerine devam edecektir.

Ayrıca dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi de ciddi sıkıntılar doğurur. Şu anda bile özel okulların doluluk oranı yüzde 40. Hükümet’in özel okullara öğrenci akışı için vereceği teşvik kime fayda sağlayacaktır? Asgari ücretli, memur, esnaf, çiftçi çocuğunu ortalama 8-10 bin liralık özel okula gönderemeyecek, sadece maddi durumu iyi olanlara yarar sağlayacaktır. Eğer devletin bu kadar çok parası varsa kendi okullarının ihtiyaçlarına kullansın. Camı, masası, sandalyesi kırık, boyası, badanası yapılmayan okullarımız vardır. Spor salonu, laboratuvarı, bilgisayarı olmayan okullarımız vardır. Hizmetli personeli olmayan okullarımız vardır. Devlet neden kendi okullarına üvey evlat muamelesi yapmaktadır?  

            Bu minvalde Türk Eğitim Sen olarak bu tasarının yasalaşmaması için her türlü gayreti sarf edeceğiz. EĞİTİMİN KÖKÜNE KİBRİT SUYU DÖKÜLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ.

Buradan İktidarı ve Bakanlığı uyarıyoruz:

·        Buram buram yandaşlık kokan

·        MEB’i siyasallaştıran

·        Tek adam dönemi başlatan

·        Kendinden olmayana hayat hakkı tanımayan

·        Yanlışlıklara ‘dur’ diyenlerin kafasına tokmakla vuran

·        İktidarın her söylediğini emir telakki eden kölemenlere makam-mansıp dağıtacak bu yasa taslağı derhal geri çekilmelidir. Yoksa bu iş Ankara Mitingi ve İş Bırakma Eylemleriyle büyüyerek sürecektir. Aklınızı başınıza devşirin; sandık var, ha sandık.

            Kamuoyuna saygılarımızla..

                       

                                                        Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Süleyman PEKİN

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 16.02.2014 19:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ing 2014-02-15 23:58:52

atanmak hakkımız

Avatar
Kibrit suyu 2014-02-16 02:39:32

kibrit suyu az kalır aslında atom bombasından farksız bu tasarı. yazıklar olsun...

Avatar
sosyalci 2014-02-16 09:42:22

türk eğitim sen'i tebrik ediyorum... susmak boyun eğmektir... haklarımızı savunalım!

Avatar
teknik öğretmen 2014-02-16 10:42:18

400 bin atama abekleyen öğretmen var bu sayının 100 bini atama bekleyen teknik öğretmen atama bekleyen teknik öğretmenler yanlış siyaset yapanların kurbanlarıdır 14 yıldır yüksek puanlarla atama bekliyoruz meb hiç mi içiniz sızlamııyor bir nesili mahfettiniz bizler teknik ve endüstri meslek liselerinin en gözde öğrencileri olarak tek okuma şansımız olan teknik öğretmenliği başarıyla bitirmemize rağmen öğretmen atamalarında ya sıfır ya da çok az sayıda kadrolar verilerek atamalarımız yapılmadı teknik öğretmen sanayi demek sanayi bir ülkenin gelişmişlik saviyesini gösteren en önemli unsurdur .

Avatar
kral 2014-02-16 11:23:23

akp çok iyi bir düzenleme yapmış koltuk kimsenin babasının malı değil

Avatar
çırpınışlara bakın hele 2014-02-16 11:42:52

değerli arkadaşlar bakar mısınız tasarıya en çok kimler karşı çıkıyor? türk eğitim sendikası ile idareciler.... :) çok komik ve acı değil mi? eğitimin bu hallere düşmesinin en bariz somu açıklaması ve delili değil midir bu?

Avatar
ricamız 2014-02-16 12:00:14

siteden ricamızdır her daim bu sendikanın propagandasını yapmasın madem mebpersonel demişsiniz lütfen etik olunuz ve demoktarik olunuz.

Avatar
ağlama 2014-02-16 18:23:37

bu işin sonu öğretmenlere rotasyon ve devlet memurları kanunda değişiklik çıkarsa şimdi ağzı sulananlar üzülmesin sakın..