banner406
banner396
22 Kasım 2015 Pazar 00:56
TÜRKMEN SOYDAŞLARIMIZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR!
 Mete Han, M.Ö. 234-M.Ö. 174 yılları arasında yaşamış Türk Hun İmparatoru'dur. Oğuz Kağan Destanı'ndaki Oğuz Kağan ile aynı kişi olduğundan Mete Han'ın soyundan gelenlere Oğuz Türkleri denilmiştir. Babası Teoman Kağan, annesi Ay Hatun'dur. Mete Han (Oğuz Kağan) M.Ö. 209 yılında Türk Kara Kuvvetleri'ni kurmuştur. Bu kuruluş, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri'mizce de her yıl kutlanmaktadır.

Atatürk de Türklerin Oğuz boyundandır.
 
Türklerin Oğuz boyundan olan Suriye ve Irak Türkmenleri, Selçuklu Sultanı Alparslan'ın Malazgirt Savaşı'ndan önce belirli oranlarda Rakka ve Halep bölgesine yerleşmeye başlayan ardından Anadolu'nun fethiyle de Suriye ve Irak geneline Haçlı Seferlerine karşı önemle yerleştirilmişlerdir.
 
Suriye'deki 2,5 milyon, Irak'taki 3,5 milyon Türk soydaşımız da Oğuz Türklerindendir ve Oğuz Türklerinin üç devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan Cumhuriyeti bu soydaşlarımız için birlikte hareket etmelidir.
 
Suriye ve Irak Türkleri tarihsel süreçte çok büyük görevler üstlenmişlerdir. Haçlı ordularına karşı yaptıkları savaşlar yanında, günümüze değin işgal altında olan bölgelerde hac yollarının koruyucuları ve bölgelerinin savunucuları olmuşlardır. Suriye'nin farklı bölge ve şehirlerinde yerleşmiş olan Suriye Türkmenleri özellikle Şam, Lazkiye, Hama, Humus, Halep ve Rakka kentlerinde ve köylerinde bulunmaktadır. Arap sosyalizmi asimilasyon programları çerçevesinde, dil öğrenimlerini yasaklanmış, köylerinin isimlerini değiştirmiş, sosyal ve kültürel gelişimlerini engellemiştir. Ancak dillerini, dinlerini ve kültürlerini bugüne dek korumuşlardır. Türkiye'de özellikle Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Kayseri şehirlerinde Suriye Türklerinin akrabaları ve yakınları bulunmaktadır. Halep ve Lazkiye Türkleri İç Anadolu Bölgesindeki Türkçeye çok yakın bir dil kullanmaktadır. Suriye Türkmenleri, içinde adı en çok bilinen grup Bayır-Bucak Türkmenleri olup II. Dünya Savaşı'ndan sonra Hatay bölgesine çok sınırlı sayıda göç etmiş ve Bayır-Bucak Türkmenlerinin Mehmet Şandır, İsmet Bozoğlan, Dr. Esat Arber gibi bazı üyeleri Türkiye'de önemli başarılar elde etmişlerdir. 
 
1. Dünya Savaşı'nda Suriye Cephesi'nde bu soydaşlarımızı ilk kez örgütleyen ve silahlandıran 7. Ordu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) olmuştur.

TURKSAT üzerinden Türkçe yayın yapan Türkmeneli TV kanalı aracılığıyla bu soydaşlarımızı takip edebilirsiniz.

Kobani için "insanlık adına" ağlayan sosyalistler, Mısır için "Müslümanlık adına" ağlayan rabiacılar söz konusu Türklerin hayatı olduğunda her zamanki gibi yine sus pus olmuşlardır. Oysa Suriye ve Irak'taki Türkmen soydaşlarımız da hem insan hem Müslüman'dır.

Irak devletine de Suriye devletine de ihanet eden Türkmenler değildir. Oluşan fiili durumda ise asıl tehlike altında olan topluluk Türkmen soydaşlarımızdır. Kürtlerin hamisi Barzani ve PYD, Arapların hamisi ise IŞİD ve Arap Birliği ülkeleridir.

Aynel Arap (Kobane) olayları olduğunda HDP ve Eğitim Sen Türkiye'de ortalığı ayağa kaldırmıştı. Yaşanan olaylarda Atatürk heykelleri kırılmış, Türk bayrakları yakılmış, pek çok yer ateşe verilmişti.
 
Suriye Türklerinin yaklaşık toplam nüfusu 2,5 milyon civarındadır. Bölgede İŞİD-PYD üzerinden yaşanan Arap-Kürt egemenlik savaşının çapraz ateşi altında ağır can güvenliği tehlikesine maruz kalan soydaşlarımızı iki önceki devletimiz olan Selçuklu Devleti Suriye'ye yerleştirmiştir. Bugünkü devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu 6 milyon soydaşımızı Türk vatandaşlığına alarak topluca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimize yerleştirmelidir.
 
Türkmen soydaşlarımız sahipsiz değildir!


ATASEN
Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.