banner396
13 Mayıs 2014 Salı 14:51
Yaz Kıyafetinde Genelge Değil, Yönetmelik Değişikliği Bekliyoruz
  
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in 11. maddesi ve 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince 15 Mayıs 2014-15 Eylül 2014 tarihleri arasında yazlık kıyafet giyilebilmektedir. Yazlık kıyafet uygulamasında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmeliğin 5. maddesinde belirtilen şartlara uygun olmak kaydıyla mahallinde ceketsiz, uzun veya kısa kollu gömlek ve kravatsız olarak çalışmasına müsaade edilmektedir.
 
Görüldüğü üzere, yönetmelik, değiştirilemez, kutsal bir metin değildir; çevre, iklim ve çalışma şartları gereğince 5. maddenin meşhur kısıtlamaları dahi göz ardı edilebilmektedir. Mevsim değişikliğine, havaların ısınmasına gösterilen hassasiyetin çalışanların özgürlüğüne gösterilmediği günümüzde, kamu personelinin beklentisi, yaz aylarında kravatsız çalışma lütfu değil, yönetmelikte yer alan sınırlamaların kaldırılarak, saçının, sakalının, bıyığının, fularının şeklinin yönetmelikle kendisine dayatılmamasıdır.
 
Tam üyelik müzakereleri yürüttüğümüz, genel sağlık, genel ahlak ve kamu güvenliği ilkelerinin esas alındığı AB üyesi ülkelerde kamu görevlileri herhangi bir kılık ve kıyafet zorunluluğu ya da yasağı yoktur. Yine ülkemizde 2914 sayılı Kanun’a tabi öğretim elemanları ile 2802 sayılı Kanun’a tabi hâkimler, savcılar yönünden (mesleki kıyafet haricinde) bu türden bir kılık ve kıyafet zorunluluğu ve sınırlaması bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere, farklı personel kanunlarına tabi kamu görevlileri arasında da eşit bir uygulama bulunmamaktadır.
 
Eğitim-Bir-Sen olarak, nasıl ki yazlık kıyafet genelgesiyle yılın yarısında yönetmeliğin 5. maddesi görmezden gelinebiliyorsa, aynı şekilde söz konusu sınırlamaların kaldırılarak, kamu görevlilerinin milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla tercihleri doğrultusuna belirleyecekleri kılık ve kıyafetle görevlerine gitmelerini ve görev mahallinde bulunmalarını temin edecek bir yönetmelik değişikliğini talep ediyoruz.
 
Aynı serbestlik, öğrenciler yönünden de sağlanmalıdır. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik de, tıpkı kamu çalışanları açısından öngörüldüğü gibi, öğrenciler yönünden dayatmalar ve sınırlamalar içermektedir. Yine kamu personeline olduğu gibi, öğrencilere de yaz dönemi kılık ve kıyafetlerinde esneklik tanınmakta olup bu esnekliğin öğrenciler için yönetmelikteki temel ilkelere aykırı olmayacak, ahlaki ve ruhsal gelişimlerine zarar vermeyecek şekilde kılık ve kıyafet serbestisine dönüştürülmesini sağlayacak bir yönetmelik değişikliği yapılmalıdır. 
Son Güncelleme: 13.05.2014 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kravata hayır 2014-05-13 15:03:20

kravat ve v yaka zorunluluğu kaldırılmalı hangi devirde yaşıyoruz

Avatar
kutsal bir metin değildir 2014-05-13 15:10:25

sayın ebs.ye buradan teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum, sonuna kadar destek veriyorum. 30 yıllık çürümüş komik uygulardan biri olan bu kılık kıyafet uygulamasının bir an önce son bulması ümidiyle...tekrar teşekkürler.

Avatar
mert demir 2014-05-13 15:21:36

yıl 2014 fakat ülkemizdeki eğitimin aslı unsurları olan öğretmenlerin, maruz kaldıkları bir başka psikolojik dayatma metninin içler acısı baskısı.

banner389