banner406
banner420
11 Kasım 2017 Cumartesi 17:28
Yeni “Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği” Büyük Hayal Kırıklığı Yaratmıştır!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), bugüne kadar eğitim alanına yönelik yaptığı yasal değişiklikler ve pratik uygulamalar ile eğitim sisteminde içinden çıkılmaz sorunlar yaratmıştır. MEB’in bu konudaki son adımı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin değiştirilerek, yönetmeliğinin adından ‘psikolojik danışma’ kavramı çıkarılmıştır. Bu değişikliğin MEB tarafından alan dışı kişilerin görevlendirilmesinin önünü açmak amacıyla yapıldığı açıktır. Rehber öğretmenin en önemli özelliği psikolojik danışma yapabilecek nitelik ve yeterliliğe sahip olmalarıdır. Alan dışı atamalarda en çok karşı çıkılan nokta, alan dışı atamalar nedeniyle zaten sorunlu hale gelen rehberlik hizmetlerinin niteliği daha da düşecek olmasıdır.

Yeni yönetmelikte yapılan değişiklikle, önceki yönetmelikte yer alan ‘rehber öğretmenlere verilmeyecek görevler’ maddesinin çıkarılması, rehber öğretmenlere angarya görevler verilmesinin önünü açmıştır ve bu konuyu okul/kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakmıştır.

Eğitimin niteliğini doğrudan etkileyecek olan böylesine önemli bir konuda alanında uzman bilim insanlarından, sorunun muhatabı olan rehber öğretmenlerden, eğitim sendikalarından hiçbir görüş ve öneri alınmadan yapılan değişikliklerle, rehber öğretmenlere yönelik nöbet görevi, belleticilik, sınav gözetmenliği, ‘aile rehberliği’ kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması, vb gibi eğitimde rehberlik hizmetlerinin meslek ilkeleriyle çelişen düzenlemeler yapılmıştır.

MEB’in benzer pek çok konuda olduğu gibi, yeni ‘Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nde, böylesine önemli bir alanın en temel özelliklerini göz ardı ederek yapmaya çalıştığı değişiklikler, giderek bozulan okul iklimini ve rehberlik hizmeti veren öğretmenler ve uzmanları olumsuz etkileyecektir.

Son yıllarda artış gösteren öğrencilere yönelik istismar ve ihmallerin ortaya çıkarılmasında rehber öğretmenlerin önemli bir rolünün olduğu açıktır. Bunun temel nedeni, rehber öğretmenlerin öğrencilerle kurdukları iletişim becerileri, karşılıklı anlayış, rehber öğretmen ile öğrencinin koşulsuz kabul, empati, güven ve saygı çerçevesinde ilişki kurabilmesidir. Böylesine önemli ve hassas bir görevi yerine getiren rehber öğretmenlerin nöbet tutmak, boş derse girmek gibi yaptıkları iş ile çelişen görevler verilmesi, rehber öğretmenlerle öğrencileri arasındaki ilişkiyi, dolayısıyla rehberlik hizmetlerinin temel işlevini olumsuz yönde etkileyecektir.

Eğitim Sen, yönetmelik değişiklikleri tartışmalarının başından bu yana rehber öğretmenlerin taleplerinin savunucusu olmuş, MEB’in dayatmacı tutumu karşısında rehber öğretmenlerimizin haklarını savunmuştur. Yayınlanan yeni yönetmelik, sendikamız tarafından ayrıntılı olarak incelenecek ve yönetmelik değişikliği ile ilgili her türlü hukuki ve örgütsel girişimde bulunulacaktır.

EĞİTİM-SEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarih ogretmeni 2017-11-12 12:33:10

Keske bende rehberlikciler kadar yorulsam!

Avatar
Rehberlik 2017-11-14 01:01:34

Arkadaşlar ben bir rehber ogretmenim ve bu yorumları kendi meslektaşım öğretmenden okuyunca çok üzülüyorum. Yani şimdi deseler ki Türkiye genelinde çocukların matematiği malûm ortada.2 neti geçmez bu matematikçiler ne yapıyor hiç çalışmıyor biz bunları çalıştıralım ekstra nöbet getirelim dese sizce ne kadar adil. Ya da tarih için de geçerli. Siz gerçekten bir öğrencinin sorunuyla ne kadar yakından ilgileniyorsunuz. İdari işlerle ne kadar meskulsunuz

Avatar
Rehberlik 2017-11-14 01:07:33

Ayrıca neye dayanarak en az diyorsunuz. Ben okulda çoğu öğretmenden daha çok çalıştığıma inanıyorum vicdanım rahat. Ancak eşitlik sizce bu mu siz disiplin sorunlarının kaciyla ilgileniyorsunuz? Esitlikse problemli öğrenciyle tek ben ilgilenmeyeyim. Tacize uğrayan kişi tek benim sorumluluğum olmasın sizlerde ilgilenin. Bu eşitliğe de razimisiniz?

Avatar
Rehberlikçi 2017-11-29 20:55:25

Matematik türkiye ortalaması 2 bile değilken çalıştığını düşünen ultra zeka matematikçiye bak sen.çalıştığınız halde yaptırabildiğiniz matematiğe bak.matematikçiler bence okulun temizliğini de yapsınlar.zaten bi halta yaramıyolarmış baksana.

Avatar
Matematik öğretmeni 2017-11-13 08:47:22

Okullarda en az çalışan öğretmenler rehberlik öğretmenleri.Odalari çay ocağı gibi.Buna rağmen bütün işleri diğer öğretmenler yapsın dusuncesindeler. Eşitlikçi dediğimiz sendika da buna çanak tutuyor.Yaziklar olsun diyorum.

Avatar
Ze 2017-11-13 12:48:14

Bizim okulda rehber öğretmen gelen kitapları dağıtıyo anlayın durumu lise rehberlik olsun diğerleri derslerde girebilmeli bir saat

Avatar
Rehberlik 2017-11-14 15:46:53

Sevgili yönetici yorumum neden yayınlanmadı acaba?