banner406
banner396
31 Mayıs 2012 Perşembe 17:39
YENİ SEN valiliğe sendika kurma başvurusunu gerçekleştirmiştir.
                                                         NİHAYET KURDULAR!!!

         Şubat ayından itibaren yapılanma çalışmalarına başlayan ve son haftalarda bu çalışmalara hız veren YENİ SEN 30/05/2012 tarihinde ilgili valiliğe sendika kurma başvurusunu gerçekleştirmiştir.

 

                              EĞİTİM SENDİKACILIĞINDA YENİ YAKLAŞIM

            Uzun süredir eğitim camiasının sorunlarını dile getirebilecek, sistemdeki sorun ve tıkanmalara olumlu katkılar yapabilecek ve çözüm odaklı yaklaşımlar ile kamu işveren ve çalışanları arasında meydana gelebilecek uyuşmazlıklarda denge unsurunu gözetecek bir yapılanmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Memur sendikacılığının başladığı günden bu yana, kamu çalışanları sendikalarının, siyasi oluşumlar karşısında tarafsız kalamadığı, zaman zaman siyasi beklentiler içerisine girerek asıl varoluş amaçlarının dışına çıktığı görülmektedir. Eğitim camiası gibi kamu sektörü içerisinde büyük bir üye sayısına sahip kitlenin, ülkenin geleceğinde söz sahibi olamaması, yaşam standartları olarak kamu çalışanları arasında en alt sıralarda olması, toplumsal statüsünün sürekli olarak alaşağı edilmesi, genç nüfusu ile övünen bir demokrasi ülkesi için kabul edilebilir bir durum değildir.

       Bir ülke, genç nüfusunu olumlu anlamda yönlendirebildiği ve bu kitle arasından en yetenekli ve en idealist üyeleri eğitim sektörüne kazandırabildiği ölçüde ilerleyebilir. Günümüz koşullarında bu kapsamdaki gençlerden öğretmenlik mesleğini seçen ya hiç yoktur, ya da yok denecek kadar azdır. Öğretmenler dahi çocuklarını öğretmenlik mesleğine yönlendirmekten çekinir duruma gelmişlerdir. Bu durumu aşmak ancak ve ancak, eğitim çalışanlarına hak ettikleri statüyü, çalışma şartlarını ve yaşam koşullarını sağlamak ile mümkündür.

       Bu inanç ile yola çıkan oluşumumuz, sistemdeki tıkanma ve sorunlara karşı duyarlı bir yaklaşım sergileyerek, eğitim camiasına hak ettiği değeri kazandırmaya çalışmaktadır. Yöntem olarak siyasi oluşumlara karşı tarafsız kalmayı ve diğer sendikalar ile kısır tartışmalara girmemeyi temel ilkelerimiz kabul ederek, misyon ve vizyonumuzu bu ilkeler doğrultusunda oluşturmuş ve bu ilkelere tüzüğümüzde de yer vermiş bulunmaktayız.

    “Bütün eğitim çalışanlarını tek çatı altında toplama” ilkesiyle yola çıkarken, paradoksal bir şekilde, yeni bölünmelere neden olabileceğimize dair en ufak bir kaygı taşımıyoruz. Zira zaman içinde herkes görecek ki, biz –gerektiğinde- en ufak bir komplekse girmeden ve hiçbir menfaat beklemeden “haklı dava ve eylemlerinde” diğer eğitim sendikalarıyla omuz omuza mücadelemizi verecek, aldıkları kararlara kendi sendikamızın kararı gibi saygı duyacak ve gereğini yerine getireceğiz. Buna ek olarak sendikalı-sendikasız, Yeni-sen üyesi veya Yeni-sen üyesi olmayan ayrımı yapmaksızın bütün eğitim çalışanlarının sorunlarını kendi sorunumuz bilecek ve gerekli desteği sunacağız. Bizim kavgamız; eğitim çalışanlarını çeşitli etiketlerle bölen, birbirine rakip hale getiren ve sırf “kendi sendikasından gelmediği için” söylenen her şeye önyargıyla ve “muhtemelen yanlıştır.” mantığıyla yaklaşan sendikal anlayışladır.

 Siyasi seçimi ve dünya görüşü ne olursa olsun, sendikal faaliyetlerin, siyasi yaklaşımlar ekseninde, kısır tartışmaların odağında veya yapay gündemlerin peşi sıra yapılmasını onaylamayan ve sendikacılığın temel varlık nedeni olan emek mücadelesi konusunda yeni bir yaklaşım talep eden bütün eğitim ve bilim çalışanları için yeni bir pencere açılmış bulunmaktadır: YENİ NESİL EĞİTİM VE BİLİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI (YENİ-SEN). Her kesimden ve her görüşten geniş bir üye katılımıyla kurulmuş olup, eğitimcileri yeniden ayağa kaldırma hedefiyle yola çıkmış bulunuyoruz.

Ayrıntılı bilgi için facebook sayfamızı ziyaret edebilir, tüzüğümüzü inceleyebilir ve çalışmalarımızı takip edebilirsiniz. Siyaset odaklı olmayan gerçek kamu sendikacılığı için tüm eğitim ve bilim çalışanlarını çatımız altında toplanmaya çağırıyoruz…

 www.mebpersonel.com

Genel Merkez Adres   :Tophane Mah.Atatürk Cad.Morgül İşhanı No:462 Kat:1  Merkez/RİZE

İletişim Telefonu         : 0 505 383 05 32  – 0 505 810 85 37

Facebook Adresi         : http://www.facebook.com/groups/yeninesilsendika/

Web Sitesi: ….

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 31.05.2012 17:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayırlı olsun 2012-05-31 23:48:48

hayırlı uğurlu olsun. başarılar.

Avatar
DENİZ COŞAR 2012-06-01 00:48:12

tüm eğitimcimlere hayırlı olsun..

Avatar
Ahmet VURAL 2012-06-01 00:49:03

böyle bi̇r oluşuma gerçekten ihti̇yaç vardi. en kisa zamanda bende aranizda olacağim

Avatar
IŞIL DEMİR 2012-06-01 00:51:18

siyasetten uzak olmasi gerçekten önemli̇ çünkü sendikacilik siyaset gerektirmiyor.. hep destek.

Avatar
destek 2012-06-01 12:44:16

eğitim camiasında sendikal anlamda yeni bir soluk getirmesi temennisi ile...

Avatar
mehmet 2012-06-01 19:54:41

sendikacılığın siyasetten ve siyasete bağlı çıkar düşüncelerinden uzak durması gerektiğini savunan bir eğitimci olarak bu oluşuma sonuna kadar destek vereceğim. sendika siyaset ilişkisine karşı olan sendikacılıktan kişisel çıkar beklemeyen tüm eğitimci arkadaşlarında desteğini bekliyoruz.

Avatar
musa 2012-06-18 15:33:11

şu anki sendikalar bir parti edasında hareket etmektedirler.memurun siyasetle uğraşması yasak. ancak bütün memurlar, sendikalar sayesinde siyasetin içinde