banner406
banner396
09 Kasım 2014 Pazar 22:15
Yeniden Eğitim Bir-Sen İl Başkanı Seçildi

 Genel Kurul Toplantıs’na Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Emin Esen, Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Memur Sen Mardin İl Başkanı Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, İlçe milli eğitim müdürleri, STK temsilcileri, delegeler ve bazı davetliler katıldı.

 

“Duruş sendikacılığı yapıyoruz”

Mardin’de bin 560 üye sayısından 3 bin 300’e çıktığını söyledi. Duruş sendikacılığı yaptıklarını dile getiren Değer, tüm üyelerine ve katılımcılara teşekkür etti.

Mevcut başkan güven tazeledi

Yapılan konuşmaların ardından faaliyet raporu okundu. Ardından
Eğitim Bir Sen’in Mardin’de yaptığı çalışmaları konu alan bir sinevizyon gösterimi sunuldu. Tek listeyle yapılan genel kurulda mevcut başkan Eyyüp Değer yeniden başkan oldu. 4. Olağan Genel Kurulu, verilen öğle yemeğinin ardından sona erdi“Tüm kesimleri muhatap alan yeni bir süreç başlatılmalı”

Çözüm Süreci ile ilgili bir konuşma yapan Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Emin Esen, “Hiç kimse tek başına hepimiz adına söz söyleme hakkına sahip değildir. Onun için hükümetin de devletin de bundan sonraki süreçte bölgemizdeki bütün dernekleri, bütün sivil toplum kuruluşları ve herkesi muhatap alan yeni bir süreç başlatması gerektiğine inanıyoruz. Ve bu süreç ile beraber kimin barıştan yana, kimin de savaştan yana olacağı da ortaya çıkmış olacak. Projenin çok büyük olduğunu ve barışın çok zor olduğunu elbette biliyoruz. Uluslararası güçler Türkiye’nin normalleşmesini istemiyor, faali meçhul cinayetlerin işlenmesini istiyorlar. Nasıl ki dün Bağdat’ı, Medine’yi, Şam’ı
Mardin’den İstanbul’dan ayırdılarsa bu gün de Kürt’ü Türk’ten, Lazı Çerkez’den, Alevi’yi Sünni’den ayırma projelerini devreye sokuyorlar. Bu oyuna gelmememiz gerekiyor.” dedi.

“Hak mücadelesi başka bir hakkın çiğnenmesiyle talep edilmez”

Mevlana’nın “Malının değeri olan bağırmaz.” Sözünü hatırlatan Memur Sen
Mardin İl Başkanı Mustafa Aydın, “Maydanoz satın biri ‘Maydanoz’ diye bağırır ama bir sarraf bağırmaz. Çünkü malının değerinin var olduğunu bilir. Bizler hak aramanın paha biçilmez olduğuna inanıyoruz. Ancak muhtemelen müşterisi yeterince olmadığı için sokaklarda insanların hayatlarına kastedercesine bağrışmak niye? Bu bağrışmanın altında yatan sebep kanaatimce şöyledir; Mekke müşriklerinin bir tavrı vardı. Kur’an mesajlarına akıl ve mantık ile bir cevap veremeyen müşrikler; bağırıp çağırarak, gürültü çıkartarak o sesi bastırmaya çalışıyorlardı. Hak mücadelesi bir başka hakkın çiğnenmesiyle talep edilmez. Hala 90’lı yılların yöntemleriyle hak aramaya kalkışmak hem hakka hem de hak mücadelesine ihanettir.” diye konuştu.“Vahyi hayatın merkezine aldık”

Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan ise Genç Memur Sen olarak vahyi hayatın merkezine aldıklarını vurgulayarak bütün bir insanlığa umut olabilmek için çalıştıklarını söyledi.


 

Son olarak konuşan Eğitim Bir Sen Mardin Şubesi’nin mevcut başkanı ve tek aday Eyüp Değer,” Yeni Türkiye vizyonu yakın zamana kadar bir hayaldi; ama artık yavaş yavaş şekillenen ve şekillendikçe ayağı yere basan somut bir hal aldı. Bu sürecin hızlanmasında ve toplumda yer edinmesinde STK’ların ve özellikle Memur-Sen üyelerinin Türkiye’nin inşasında bir erdemliler hareketi olarak çalışmasının ciddi ve önemli bir etkisi vardır. Yeni Türkiye vizyonunu oluşturan sivilleşme, çoğulculuk, şeffaflık, insan hakları, demokrasi, farklılıklara saygı gibi değerler toplum tarafından kabullenilmesi ve devlet kurumlarındaki işleyişe egemen olması devlet-millet kaynaşmasını açısından çok sevindirici.

Türkiye, kronikleşmiş sorunlarını çözme iradesi gösterdiğinde ve bu irade tüm kesimlerce sahiplenildiğinde yeni vizyonu yakalamış olacaktır. Sivil, demokratik yeni bir anayasanın yapılması, Kürt sorununun çözümü, iş güvenliği, bölgeler arası eşitsizlik gibi sorunlar giderildiğinde Türkiye hak ettiği yere kavuşmuş olacaktır.

Bizce Çözüm süreci, Türkiye’nin geleceği için, insanlarımızın huzuru ve esenliği için atılan en önemli adımlardan biridir ve inanıyoruz ki Türkiye bu meseleyi çözdüğünde, bütün ağırlıklarından kurtulacak, adeta kanatlanacaktır. Huzurlu ve barış dolu bir ülke olarak bütün enerjisiyle atılım üstüne atılımlar gerçekleştirecektir. İnsanlarımızın acıları sona erecek, kanayan yaralar sarılacaktır.

 

Biz Eğitim-Bir-Sen olarak bu konudaki umudumuzu da kararlılığımızı da koruyoruz, sonuna kadar da koruyacağız ve biliyoruz ki sorunun çözümünde görev almayanlar sorunun bir parçası olurlar. Biz de ülkemize, insanımıza dair sorun olarak her ne varsa çözmek için var gücümüzle çalıştığımızı ve çalışacağımızı belirtmek istiyorum. İhtiyacımız olan; bu ortak akıl ve bu ortak vicdan temelinde bütün kesimlerin aynı hassasiyetle bir araya gelmesidir.

Bu sürecin bir parçası olan herkes ve her kesim aynı hassasiyet ve sorumluluk ile hareket etmeye mecbur olduğuna inanıyoruz. Şunu özellikle belirtmek isterim ki insan hak ve hukukunu, can, mal güvenliğini hangi gerekçe ile olursa olsun ihlal eden ister devlet yönetimi ister sivil oluşumlar olsun, onlara karşı dik duruşumuzu koruduğumuzu ve koruyacağımızı bilinmesini isteriz.

 

Katılımcı sendikacılık; meşveret, dayanışma ve adanmışlıkla mümkündür. Ve katılımcılığı sağlamak için şu temel ilkeleri prensip edineceğiz:

Birleşikken ayakta dururuz; bölünmüşken düşeriz! Uyarısına kulak vereceğiz. Biz hepimiz tek kanatlı melekleriz; ancak birbirimize sarılırsak uçabiliriz! Diyerek birbirimizin değerini bileceğiz.

Büyük işler başarmak için üstün yetenekli olmak gerekmez. İnsanüstü değil; ama insanların içinde, onlarla birlikte olmak gerekir! Deyip gitmediğimiz bir yer, ulaşmadığımız kimse bırakmayacağız.

Birbirimize hayat yolculuğunda yardım etmek için buradayız! Anlayışıyla hareket edip daima birbirimize yardım edeceğiz.

Bir mum, bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez! Gerçeğinden hareketle birbirimize can ve kan olacağız.

Meşveretin temel ilkesi olan ‘’Bin bilsen de bir bilene danış!’’ şiarını asla elden bırakmayacağız.

Vermesini bilmeyen isteme hakkına sahip değildir! Sözünü unutmadan büyük davanın mütevazı şahısları olarak vermeyi ve paylaşmayı önceliğimiz olarak belirleyeceğiz.


mebpersonel.com özel haber

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 09.11.2014 22:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.