banner406
banner396
27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:26
YÖNETİCİ KIYIMINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ
 Bilindiği gibi, TBMM Genel Kurulu’nda 1/3/2014 tarihinde kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasını öngörmekteydi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde yapılan puanlama sonuçları bugün itibarı ile açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav kazanarak göreve gelenler dahil tüm okul müdürlerini görevden almış görünmektedir. Görevden alınan okul müdürlerinin yerine yandaş sendika üyesi öğretmenlerin müdür olarak görevlendirileceği açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı, AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını gerçekleştirmiş, hukuksuz uygulamalarına bir yenisini daha eklemiştir.

On binlerce yöneticinin görevinden alınması okulların açılması ile birlikte kaos yaşanmasına neden olacak, kariyer ve liyakat gözetmeksizin yapılan görevlendirmeler okullarımızda iş barışını bozacak ve eğitimin niteliğini daha da düşürecektir.

İktidar partisinin sevk ve idaresi altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır yandaşlarına göre kayırmacı bir sistem oluşturabilmek hiç durmadan düzenleme yapmaktadır. Söz konusu durum da eğitim kurumlarına yandaş yönetici görevlendirme hevesinin güncel örneğidir. Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ile AKP’nin yerelleştirmeci ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir.   

Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerinden, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanların dörtte birini bile bulmaması, iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir.

Hedef çok açıktır. Hedef, kamusal temel bir insan hakkı olan eğitimi, paydaş, katılımcılık ve yönetişim adı altında yerellere ve ardından şirketlere hizmet alım yoluyla peşkeş çekmektir. Bu açıdan bakıldığında ise hedef klasik kadrolaşma hedefini çoktan aşmıştır. Genel hedef eğitimin, GATS kapsamında hızla piyasaya açılmasını sağlamak, yerelleşme ve özelleştirme politikasına en iyi hizmeti sunabilecek CEO’ları görevlendirmektir.

Sonuç olarak eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Hukuk büromuz, söz konusu yönetmeliğin yayımlanmasından sonra gerekli hazırlıklarını tamamlayarak yöneticilik için yeterli puan alamayan üyelerimize yönelik dava dilekçesi hazırlamıştır. Eğitim-İş olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.

                          MERKEZ YÖNETİM KURULU

Şube ve Temsilciliklerimize Gönderdiğimiz Yazı İçin Tıklayınız

Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız

Son Güncelleme: 27.08.2014 14:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
uyarı 2014-08-27 11:25:35

tüm sendikalardan aym önünde toplu eylem yapmalarını istiyoruz. sonuçta ortada bir kıyım varsa herkesin tek yürek olması gerekir.saygılar

Avatar
tebrikler 2014-08-27 11:27:41

haksızlığa karşı dik duranlara selam olsun

Avatar
adalet 2014-08-27 11:49:33

allah seni ıslah etsin eğitim bir sen ve ak parti bu ne mantık sende hiç adalet duygusu kalmadımı ne oldun düşmüşlerin dostu zulmedenlerin düşmanı olman gerekirken bu biçim düşünce mücadele etmeden zulmedenlere boyun eğmek kimin işi

Avatar
bırakın bunları 2014-08-27 13:10:01

asıl olan öğretmenliktir. müdürler.

Avatar
ne kıyımı 2014-08-27 16:11:22

tapulu malınızmı okullar bilip bilmeden konuşuyrsunuz..bu iyi oldu

Avatar
ne kıyımı 2014-08-27 16:11:22

tapulu malınızmı okullar bilip bilmeden konuşuyrsunuz..bu iyi oldu

Avatar
Hançer 2014-08-27 16:25:57

okullar babanızın malı değil. bırak öğretmenliğini yap. kadrolu müdür olarak dünya ya gelmediniz.

Avatar
Çağrı 2014-08-27 16:46:47

tüm sendikalar bu zulüme karşı birleşelim ve aym yi bir an önce göreve davet edelim.