banner406
banner396
07 Nisan 2016 Perşembe 19:01
Zorunlu hizmet bölgesinde isteğe bağlı çalışanlara hizmet puanı artırımlı verilmelidir
Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanlar ile zorunlu hizmet alanlarında çalışıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen bu alanlarda görev yapanların, hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını talep ettik.

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin, “Hizmet puanları” başlıklı 40. maddesinin altıncı fıkrasında, “Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir” hükmü yer almaktadır.

Ancak söz konusu hüküm, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanları kapsamamaktadır. Yine zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında zorunlu hizmet alanlarından görev yapıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen söz konusu alanlarda görev yapanlar da kapsam dışındadır. Bu durumda bulunan öğretmenlerimizin ilave hizmet puanlarından faydalandırılmadığı görülmektedir.

Oysa zorunlu hizmet alanları, sosyo-ekonomik bakımından az gelişmiş bölgeler olup bu bölgelerde öğretmen istihdamında güçlük çekildiği, bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerin ortalama görevde kalma süresinin ülke ortalamasının ve gelişmiş bölgelerin epey altında olduğu bilinen bir gerçektir. Kaldı ki, zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulamasının asıl gerekçesi de bu duruma çözüm üretmektir. Bu nedenle, zorunlu hizmet alanlarında kendi istekleriyle görevde kalmaya devam edecek öğretmenlerin buna teşvik edilmesi gerekmektedir.

Bu itibarla, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanlar ile zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında zorunlu hizmet alanlarında görev yapıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen söz konusu alanlarda görev yapanların, yönetmeliğin 40. maddesinin altıncı fıkrası kapsamında hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını istedik. 

MEB'e gönderdiğimiz yazı için tıklayınız

EĞİTİM-BİR-SEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemgil 2016-04-07 22:12:55

Doğru bir girişim. Umarım sonuç alınır.

Avatar
selçuk63 2016-04-08 10:40:08

11 yıldır zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapmaktayım. Ek puan alamıyorum. bu haksızlığa son verilmeli doğru bir çalışma bütün sendikalar desteklemeli