banner406
banner396

MEB, 2010 yılında “okullarda serbest okul kıyafeti ister misiniz” başlıklı bir anket uygulaması yapmıştı.
 
O sıralarda bunun eğitimde bir “devrim” olacağını düşünmüştüm.
 
Anketin sonuçlarını bilmiyorum. Belki de hiç açıklanmadı. Fakat o günden bu yana “okullarda serbest kıyafet uygulaması” gündeme geldikçe tartışıldı ve tartışılmaya da devam ediyor.
 
Serbest kıyafet uygulaması eski “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer” döneminde “tavizsiz “ uygulanıyordu.
 
Gaziantep’e yaptığı ziyaret sırasında, okullarda serbest kıyafet konusuyla ilgili bir gazetecinin sorusu üzerine “yeni Bakan Avcı,” şu cevabı verdi:

“Veliler, okul yönetimleri ile birlikte anlaşarak eğer forma konusunda bir ittifak sağlarlarsa, formayı tercih ederlerse, bunun önünde yasal bir engel yok. Bu durum yönetmelikte çok açık. Özel okullarda zaten veliler kendileri rahatça seçim yapabiliyorlar. Devlet okullarında da velilerimiz, öğretmenlerimiz, okul idarecilerimiz forma tercihi yapabilirler. Yapacakları zaman da kimse onlara ‘niye formayı seçtiniz’ diyemez. Çünkü serbest kıyafet demek her türlü seçim hakkını barındıran bir genişlikte görülmelidir.”
 
Serbest kıyafet yönetmeliği birçok öğretmen ve veli tarafından çeşitli mazeretlerle desteklenmedi. Diğer taraftan yeni kılık kıyafet yönetmeliği aynı diğer alanlarda olduğu gibi vakit kaybettirilmeden siyasete bulaştırıldı. Futbol takımı tutar gibi görüşler. “Temel hak ve Özgürlükler” temel alınmadan keskinleştirildi. Bir taraf yeni yönetmeliği savunurken, diğer taraf tam aksi görüş bildirdiler. Bazı öğretmen sendikaları bile “özgürlüklere karşı görünmek korkusuyla” görüşlerini net biçimde ortaya koymaktan kaçındılar.
 
Yeni yönetmeliğin delinmesinde öğretmen, veli tepkileri bir tarafa, en büyük katkının “forma ve kumaş üreten tekstil sanayinin” olduğu söylenmektedir.
 
“Okullarda serbest kıyafet uygulaması” sanılanın aksine öğretmen ve veli tarafından dile getirilen birçok sakıncanın, aslında doğru olmadığını gösterdi. Okullarda “eğitim ve öğretim,” öğrencilerin kılık-kıyafetinin serbest olmasıyla birlikte olumsuz yönde herhangi bir değişikliğe uğramadı.
 
Değişim olumlu yönlerde oldu. Mesela hiçbir öğretmenle öğrenci arasında, öğrencinin kılık kıyafetine ilişkin bir tartışma yaşanmadı ve hiçbir öğrenci bu yüzden disipline gitmedi. Öğrenciler kıyafetleri yüzünden dersten çıkarılmadılar, sınavlara girebildiler. Veliler gereksiz önlük ve forma gibi harcamalar yapmadılar.
 
Asıl değişim öğretmenler arasında yaşandı. Mesela öğretmenler kendi asıl işi olan “öğretmeyi” bırakıp öğrencinin takibinde, onun ne giyip giymeyeceğine karar veren bir tür “bakıcılıktan” kurtulmuş oldu.
 
Bence “serbest kıyafet uygulaması” Bakan’ın açıklamasıyla birlikte aslında velilere değil, “okul yönetimlerine” bırakılmış oldu.
 
Çünkü daha kayıt esnasında velilere doldurtulacak “yönlendirmeli formlarla” veya okul aile birliklerini kullanarak elbette “yönlendirmeli anketlerle, telkinlerle, isteklerle “serbest kıyafet uygulamasının” sonunun gelebileceğini düşünüyorum. Umarım yanılıyorumdur.
 
Başbakan bir konuşmasında “Paranın dini, imanı, vatanı olmaz para paradır.” demişti.
 
Aynen doğru. Eğitimde öyledir. Bilimseldir. “Yerel ve dini kalıplarla eğitim yapılamaz.”
 
Öğrencilerin genç yaşta ne giyip ne giyemeyeceğine otorite tarafından karar verilen ülkelerde eğitimde karmaşalar yaşanır. Bilimsellik pas geçilerek yerel ve dini kaygılarla düzenlenmeye çalışılan eğitim ve öğretimin toplumsal maliyeti her alana yansır. Dünyadan kopuk kendi kabuğuna çekilmiş bütün olup bitenlere yerel ve dini kalıpların etkisi altında cevap arayan nesiller yetiştirmeye devam ederiz.
 
Eski kılık- kıyafet yönetmeliği uygulaması sırasında, “aslında kendisi için önemsiz olduğu halde,” öğretmen kurullarında, diğer öğretmenlerin öğrenci kılık-kıyafet konusunda “yönetmeliğe uygun giyinmeyen öğrencilere herkes aynı davransın” yöneltmesine uygun olarak hareket etme zorunluğu hisseden bir nöbetçi öğretmenin, yönetmeliğe uygun olarak giyinmemiş bir öğrenciye seslenişiyle bitirelim yazıyı.
 
“Hey sen! gel bakayım buraya. Nedir o öyle? Nerede kravatın? Şuna bakın, kravat takmadığı gibi bir de ‘kanvas tipi’ pantolon giymiş. Her hafta hatırlatıyorum sizlere. Hiç utanmıyorsunuz değil mi? Okula geliyorsunuz, okula! Öğrenci gibi giyinin. Nedir kural? Kravat takman gerekiyor değil mi? O zaman tak şu kravatını. Sizinle her hafta başı böyle uğraşıp duracak mıyız? Ver bakalım okul numaranı, kimliğini. Seni disipline veriyorum. “ 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2013-05-29 22:16:43

senin lisede okuyan çocuğun yok galiba her gün diğer arkadaşları kıyafet değiştirirken seninkide değiştirmesinde gör bakalımdurumu

Avatar
2013-05-30 22:21:11

lisede okuyan öğrencinizin bakıcısı öğretmenlermi? kendi çocuğunuza söz geçiremiyorsanız okuldaki öğretmenden bunu nasıl beklersiniz? hem çevrenizdeki mahallenizdeki moda, marka giyinen çocuklara, çocuklarınızın kıskanmasını engelleyebiliyormusunuz?
lisede okuyan 1000 öğrencim var. hepside ne giyeceğini gayet iyi bilir. öğrenciler arkadaşlarını değil tv de gördükleri moda denilen akımlara imrenir ve kıskanırlar. konu uzun tabi. yorumunuz için teşekkür ederim.

Avatar
NEDEN 2013-06-06 10:13:37

neden isminizi yazmiyorsunuz? böyle yaparak neyi amaçlıyorsunuz? diğer yazarlardan fazlanız ne eksiğinizden başka?????

Avatar
para çok akıl yok galiba 2013-06-07 17:42:11

serbest kıyafet uygulaması buraya kadarmı yazılmaz. serbest kıyafet uygulaması buraya kadar mı? yazılır.

Avatar
@para çok akıl yok galiba 2013-06-27 12:00:32

uyarınız için teşekkür ederim.

Avatar
Durmuş Güler @NEDEN 2013-06-27 17:54:54

durmuş güler

Avatar
yAPMA yA.......... 2013-07-01 03:49:12

okullarda serbest kıyafet uygulaması” sanılanın aksine öğretmen ve veli tarafından dile getirilen birçok sakıncanın, aslında doğru olmadığını gösterdi. okullarda eğitim ve öğretim,” öğrencilerin kılık-kıyafetinin serbest olmasıyla birlikte olumsuz yönde herhangi bir değişikliğe uğramadı.

değişim olumlu yönlerde oldu. mesela hiçbir öğretmenle öğrenci arasında, öğrencinin kılık kıyafetine ilişkin bir tartışma yaşanmadı ve hiçbir öğrenci bu yüzden disipline gitmedi. öğrenciler kıyafetleri yüzünden dersten çıkarılmadılar, sınavlara girebildiler. veliler gereksiz önlük ve forma gibi harcamalar yapmadılar.
" hangi bilimsel araştirmaya dayaniyor tesbitleriniz?kuru kurya sallamişsiniz ..

Avatar
bu ne ya 2013-07-12 17:01:14

sallayıp durmuşsun ama...