banner289

MEB 2014 Bursluluk Sınavı başvuruları başlıyor!
 Ülkemizde maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitimine devam edemeyen öğrenci yok mudur? Yoktur demeyi can-ı yürekten isterdik. Fakat zaman zaman basına da yansıyan, elektronik posta kutumuza da gelen, okul giderlerini karşılayabilmek için eğitim bursu isteyen çok sayıda kişi olduğunu görüyoruz. Çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yardımsever kişiler bu isteklere bir yere kadar cevap vermeye çalışıyor. Bu kişilerin verdiği burslar da genellikle yüksek öğretimde okuyan öğrencilere yönelik oluyor.

Ülkemizde ortaöğretim ve liselerde eğitim-öğretim gören öğrencilere yönelik en geniş anlamda bursu devlet, MEB vermektedir. Ortaokulların 5, 6, 7,8. sınıf ve liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okumakta olan öğrencilerden şartları tutanlar MEB’in 2014 yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na başvurabilir ve bu imkânlardan yararlanabilirler. Sınava başvuran öğrencilerden 2014 yılı sınavını kazananlar, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren üçer aylık dönemlerde yılda dörder kez (Şu an için 415 TL) eğitim bursunu almaya hak kazanmaktadır. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler, sınıf tekrarına kalmamak şartı ile lise son sınıf bitirene kadar bu bursu almaya devam etmektedirler. Ayrıca ikamet ettiği yerde eğitim imkânı olmayanlar da tercihlerine göre yatılı okumaya hak kazanabilmektedir.

MEB 2014 yılı Parasız Yatılık ve Bursluluk başvuru kılavuzunu yayınladı. Kılavuza (http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2014/kilavuz/PYBS_2014_Klavuz.pdf) adresinden ulaşılabilir. Sınavla ait iş ve işlemler ile ilgili takvim şöyle.

                                       2014   PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK SINAV TAKVİMİ

SINIF

PARASIZ YATILILIK VE BURSLULUK

SINAVI

BAŞVURU

TARİHİ

SINAV GİRİŞ

BELGESİ

İLANI

SINAV TARİHİ

SINAV

SONUÇLARININ  İLANI

PARASIZ YATILILIK İÇİN PANSİYONLU OKUL   ve BURSLULUK TERCİHLERİNİN ALINMASI

PANSİYONLU OKULLARA

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ İLANI

5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıflar

17-28 Mart 2014

10 Haziran 2014

22 Haziran 2014

21 Temmuz 2014

06-15 Ağustos 2014

25 Ağustos 2014

8’inci sınıf

17-28 Mart 2014

(başvuru şartları kontrolü)

28-29 Kasım 2013(yapıldı)

28-29 Nisan 2014

21 Temmuz 2014

06-15 Ağustos 2014

25 Ağustos 2014

                       

Takvimden de anlaşılacağı üzere sınava başvurular 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında öğrencinin eğitim gördüğü okula velinin başvuru evrakını teslim etmesi ve imzalı bir örneğini alması ile gerçekleşecektir. 8. Sınıf öğrencileri ayrı bir sınava girmeyecek, 1. Dönem ve 2. Dönem yapılan TEOG sınav sonuçlarına göre değerlendirilecektir. Fakat 8. sınıf öğrencileri de sınava girmek isterlerse belgeleri ile birlikte okul müdürlüklerine müracaat edeceklerdir.

 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak PYBS, 22 Haziran 2014 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00’da, MEB YEĞİTEK tarafından yapılacaktır. Parasız yatılılık ve bursluluk sınavını kazanan öğrenciler, bu haktan yararlanmak için, 06-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak tercihlerini yapacaklardır. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından yararlanamazlar.

2014 yılı MEB PYBS’na girebilmek için; maddî imkânlardan yoksun bulunmak (Bunun için ailenin 2013 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2014 Malî Yılı için tespit edilen 6.150,00 TL (altıbinyüzelli TL)’yi geçmemesi gerekir. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecektir.). Bu miktarın belirlenmesinde ailenin 2013 yılı gelir beyanı (Ailede beraber oturup çalışan anne-baba ve diğer bireylerin geliri, kira ve daha başka gelirler) toplamını ailede oturan fertlere bölündüğünde kişi başı yukarıda belirtilen rakamı geçemeyecektir. O nedenle başvuru esnasında öğrenci velisinden bu gelirlerini gösteren belgeler ve ailede oturan kişi sayısını gösteren vukuatlı nüfus örnekleri okul idareleri tarafından istenecek ve başvurular MEB’in e-okul sisteminde onaylanacaktır.

Bursluluğu tercih etmek için; ortaokulların 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile imam hatip ortaokullarının 5 ve 6’ncı sınıflarında öğrenim görüyor olmak veya ortaöğretim okullarının (Liselerin) hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak şartı aranmaktadır.

Parasız yatılılığı tercih etmek için; ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak veya ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç; 9, 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak şartı aranmaktadır.

Bulunduğu sınıfta (sağlık raporu nedeni ile hariç) sınıf tekrarı olan öğrenciler de sınava müracaat edememektedir.

Devlet tarafından “Korunmaya Muhtaç Çocuklara” gerekli kontenjan ayrılmıştır. Bu öğrencilerden; 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren ve yetiştirme yurtlarından gelen veya aynı kanunlar gereğince haklarında tedbir kararı verilmiş olan öğrencilerden durumlarını gösterir belge istenecektir.

Korunmaya Muhtaç Çocuklar haricindeki tüm öğrencilerden, sınav başvurusu esnasında“(EK–1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” istenecektir.

Sınavda 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı “Sınav Giriş Belgesi”, “Nüfus Cüzdanı” veya“Pasaport” en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalemkalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacaktır. Öğrenciler; sınava fotoğraflı “Sınav Giriş Belgesi”ndeki fotoğrafıyla karşılaştırıldığında tanınmasını sağlayacak bir kıyafetle sınava gireceklerdir.

Sınava girecek tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyor; hepinizin iyi bir hafta sonu geçirmenizi temenni ediyorum. (14.03.2014)

www.twitter.com/ekremaytar

banner182
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TURAN 2 yıl önce

hocam bu seneki̇ bursluluk sibavi tari̇hi̇ ne zaman