banner406
banner396
 SINIFTA KALMA YOK (MU)

Gecen hafta Temel Eğitim Genel Müdürlüğü sınıf tekrarı ve sınıf geçme konularında dikkat edilecek hususların belirtildiği bir yazıyı tüm milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.
Aslında hepimizin dönem sonlarında yeniden gözden geçirdiği kanun maddelerini bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu bakanlığımız. Madde numarasını maddenin fıkrasını bendini unutsak bile öğrenciyi sınıfta bırakmamamız gerektiğini kolay kolay unutmuyoruz. Bakanlığın yazısında atıfta bulunulan Milli eğitim bakanlığı ilköğretim kurumları yönetmeliği Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi
Madde 47 — (Değişik: 24.12.2008/27090 RG) İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak yetiştirilir ve değerlendirilir. İlköğretim, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.

Buna göre;

a) Öğrencinin ders yılındaki başarısı, tüm dersler ile sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans görevleri, ders ve etkinliklere katılım ve Türkçe' yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilerden ulaşmaları beklenen kazanımlar dikkate alınarak değerlendirilir ve başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir.

b)(Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG)  Sınıf seviyesine göre yeterli başarıyı gösteremeyen öğrenciler için sınıf veya alan öğretmenleri, varsa okul rehber öğretmeni, okul yönetimi ve velilerle birlikte öğrenci, okul ve çevrenin durumuna göre alınacak tedbirler belirlenir. Gerektiğinde il eğitim denetmenlerinin rehberliğinden de yararlanılarak kararlaştırılan önlemler uygulanır ve uygulama sonuçları ile ilgili rapor düzenlenir.

c)(Değişik: 21/07/2012 - 28360 RG)  İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz. Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağı (EK-9)’a yazılarak e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği halinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.
 
 Buradan da anlayacağımız bakanlığımız öğretmenlerin ve idarecilerin sınıf tekrarı ve öğrenci başarısında dikkat edecekleri kriterlerin sadece öğrencinin "ders başarısızlığına göre" değil yaşıtlarına göre durumu ve sosyal yönünde bakılarak sınıfta bırakılmaları olduğunu söylemiştir. 

Öğrenci başarıları değerlendirilirken bazı derslerdeki başarısızlıklarına bakılarak değerlendirme yapmanın çok sağlıklı olmayacağının belirtildiği, "Kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak değerlendirilmesi, ilgi ve yeteneklerinin dikkate alınması ve öğrencinin sınıf tekrarına bırakılmasının ancak öğrencinin akademik ve sosyal yönüne katkı sağlayabileceği durumlarında işleme alınması hususunda gereğinin yapılması"nın istendiği yazıda bazı derslerde başarısız da olunsa öğrencinin sosyal yönü kuvvetli ise sınıfta kalmamasının uygun olacağını belirtilmiş oldu.

Kıymetli büyüğümüz rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL ın dediği gibi “benim memurum işini bilir...”

Sayın öğretmenlerim anladınız siz onu işte...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Deniz 2014-06-04 08:04:31

var mıydı?

Avatar
mebburrrrr 2014-06-04 14:28:08

anlamayanlara bir de ben duyurayım hocam !!b i r a k m a y i n !!
tecrübe için illa denemek şart değil:)

yazan: hem müdür hem öğretmen hem hizmetli kısaca müdür yetkili öğretmen:))

Avatar
kalması lazım 2014-06-07 10:50:59

zaten gececem dıyıp öğretmenı takmayan bır boş beyın yetışıyor .