banner374
 Son günlerde YGS sınavının yaklaşması ile öğrenciler rapor ve benzeri yollarla okullarından izin almaktalar. Sınıflarda öğrenci olmadığı için öğretmenler ders görevini yerine getirememektedir. Bu sebeple bazı okul idarecilerinin aklında ek ders yönetmeliğinde yüz yüze eğitim verilmesi koşulu olduğu gerekçesi ile soru işaretleri oluşmaktadır. Öğretmen arkadaşlarımızın bu derslere girmemiş olduğunu bu sebeple ek ders alamayacaklarını dile getirmektedirler. Fakat burada gözden kaçan bir husus bulunmaktadır. 29/5/2012 tarih 2012/1 karar numarası ile yayınlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 24. maddesi aşağıdaki gibidir. 

"Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar."
Bu maddeden de anlaşılmaktadır ki öğretmenlerimiz öğrencilerin toplu olarak izinli olmsı dolayısı ile işleyemedikleri dersleri için görevlerini yapmış sayılarak ek ders ücreti alabileceklerdir. Kaşif MUTLU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol