banner406
banner396
 Soru
 
Sedat Bey iyi akşamlar...
Mebpersonel'de "Zorunlu hizmet hakkında merak ettiğiniz her şey" konulu yazınızı okudum. öncelikle yazınız için teşekkür ederim birçok soruma cevap bulabildim ancak anlayamadığım ve günlerdir düşündüğüm bir konu var ve bu soruma ilçe milli eğitim dahi cevap veremedi.
 
Ben …….'da görev yapmaktayım……….. ilçesinde 4. hizmet alanında 7 yıllık zorunlu hizmet bölgesinde görev yapmakta iken norm fazlası durumuna düştüm ve tercih yapmadığım için re'sen atama ile şehir merkezinde zorunlu hizmet kapsamına girmeyen bir okula gönderildim. merak ettiğim soru; bugüne kadar yaptıgım görev süresi (1 yıl 3 ay) bir sonraki zorunlu hizmet bölgesine gittiğim zaman sayılacak mı? ayrıca yönetmeliğin hangi maddesi olduğu tam hatırlayamıyorum ancak stajyerliği kalkan bir öğretmen zorunlu hizmet yapmak istiyorum diye atama isteyebilmekteydi. bu durumda ben hatay'da 3 yıl beklemeden memleketim olan mersin'den herhangi bir zorunlu hizmet alanındaki okula tayin isteyebilir miyim?
 
 
Cevap
 
 öncelikle hocam size norm fazlası olmanız haberi verildi mi?
verilmesi gerekirdi hadi verilmedi diyelim o zaman resen atarlarken sizi zorunlu hizmet kapsamına giren bir okula atamaları gerekirdi atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yer değiştirme konusunda zorunlu hizmete tabi olan biri ancak zorunlu hizmet kapsamında olan bir okula gidebilir diyor zaten yazımda okumuşsunuzdur!Çünkü öncelik zorunlu hizmetidir.
Eğer yer yok ise, eylül ayına girerken atamanızı hatırlatan bir dilekçe ile beraber zorunlu hizmet yükümlüsü olduğunuzu,norm fazlası iken resen atandığınızı belirten bir yazı ile,zorunlu hizmet kapsamındaki açık olan okulların kendinize bildirilerek geçmek istediğinizi yazın.Tabi eki olarak da atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki ilgili hükmü ekleyin 
 
  Oluşabilecek durumlar
1) Yerinizi değiştirmeye bilirler fakat zorunlu hizmet yükümlüsü olduğunuz ve yönetmelik de belli olduğu için yerinizi değiştirmek zorundalar ki aksi durumda  dava açma hakkı doğar 
 
           ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME  YÖNETMELİĞİ İLGİLİ HÜKMÜ
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmeler
İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde duyuru, başvuru ve tercihler
MADDE 25 – (5) İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler, atanmak istedikleri yerlerden en fazla 25 eğitim kurumunu tercih edebilirler. Öğretmenler başvurularında tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtirler.
(6) İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenler, istemeleri hâlinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına da atanmak üzere başvuruda bulunabilirler. Ancak zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi öğretmenler, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülmeyen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atanmak için başvuruda bulunamazlar.
İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler
MADDE 26 – (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf tutulanlar ile sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlardan bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle çalışan öğretmenler il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf olan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(3) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenler, bu yükümlülüklerini tamamladıkları tarihten sonraki ilk yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.
(4) İl içinde ya da il dışına yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin, yer değiştirmeleri için gerekli olan bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda veya ilde fiilen öğretmen olarak geçirdikleri süreler dikkate alınır. Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu ya da il dışında görevlendirilen öğretmenlerin yer değişikliği isteğinde bulunabilmeleri için görevlendirildikleri tarihten önce bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süreyi tamamlamış olmaları gerekir.
(5)Zorunlu çalışma yükümlülükleri bulunmamak kaydıyla norm kadro uygulamaları sonucunda eğitim kurumlarında norm kadro fazlası konumuna alınan öğretmenler ile 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre tahsis edilen boş öğretmen norm kadrolarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirmelerinde, bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaz. Bunlardan norm kadro fazlası konumunda bulunan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.
(6) (Değişik:RG-30/7/2010-27657) İl içinde yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları mayıs ayı içinde alınır. İl içi yer değiştirme başvuruları öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya alınır. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları haziran ayı içinde alınır.
 (15) Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir.
2) 3 sene zorunlu hizmet yapma durumu ertelenmesine rağmen eğer hala yer değiştiremezseniz;siz zorunlu olarak yer değiştirmek zorundasınız.
3)Memleketinize ,zaten olduğunuz yerde 3 sene göreviniz biterken kendi isteğinizle gidebilirsiniz ama zorunlu hizmeti yerine getirmek üzere il mem öncelikle planı yaparken il içinde yapması gerekirdi.Hatta şu anda sizi zorunlu hizmet kapsamında olmayan bir okula atayarak mağdur etmişlerdir.
4)Zorunlu hizmet olarak yaptığınız 1 yıl 3 ay tabi ki zorunlu hizmet kapsamında sayılacaktır bu konuda endişeniz olmasın
 
saygılarımla 
 
SEDAT DEGER
Eğitimci yazar
mebpersonel.com
 
 Ömer Dinçerden Kendini İnkar Eden Bir Atama
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nilay 2014-08-08 20:15:29

zorunlu hizmet icin il disi tercih ysptim ama gittigim yerde norm fazlasi oldugumu soylediler baska bi zirunlu hizmet bolgesine gitmem hskkim var mi

Avatar
yusuf uğurelli 2012-12-07 00:00:40

"zorunlu hizmet kapsamına giren bir okula atamaları gerekirdi atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yer değiştirme konusunda zorunlu hizmete tabi olan biri ancak zorunlu hizmet kapsamında olan bir okula gidebilir" tam olarak yönetmeliğin kaçıncı maddesinde bu metin yer almaktadır biz göremedikte.

Avatar
mebpersonel.com 2012-12-07 00:42:49

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24076_0.html

madde 25 ile 30. madde arasına dikkatlice bakın tüm cevapları alabilirsiniz

Avatar
Yusuf Uğurelli 2012-12-07 08:25:33

"bu yönetmelik, 06/05/2010 tarihli ve 27573 sayılı resmî gazete'de yayımlanan ''millî eğitim bakanlığı öğretmenlerinin atama ve yer değiştirme yönetmelik'in 56 ncı maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. "
linkini vermiş olduğunuz yönetmelik ne yazıkki mülgadır. yerine getirilen http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27573_0.html yönetmelikte ise yer değiştirme konusunda zorunlu hizmete tabi olan birisinin ancak zorunlu hizmet kapsamında bir okula atamasının yapılabileceğine ilişkin emredici bir hüküm gözümüze çarpmamıştır. eğer bu konu ile alakalı olarak bildiğiniz kanun yada yönetmelik metni yahut maddesi var ise işimize yarıyacaktır.

Avatar
mebpersonel.com 2012-12-07 15:05:26

zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler
madde 25-ve madde 26 kısımlara bakıp tüm cevaplarınızı bulabilirsiniz yorumu siz kendiniz çıkarın saygılar

Avatar
ökkeş akaslan 2012-12-07 15:47:10

anketi doldurmak istiyorum

Avatar
ökkeş akaslan 2012-12-07 15:47:12

anketi doldurmak istiyorum

Avatar
ökkeş akaslan 2012-12-07 15:47:13

anketi doldurmak istiyorum