banner406
banner396
   öğretmen atamaları ile ilgili sorularınızı cevaplıyoruz haberi Tıklayınız

ile sizlerden yüzlerce mesaj aldım bazılarına direkt cevapladım ama bazılarını ise benzerleri ile beraber cevaplamak için bekledim.Bu sorulardan ilk oluşturduğum soru cevap kısmını aşağıdan okumanızı tavsiye ediyorum.benzer nitelikteki sorularında cevapları da yer almaktadır.Diğer soruların cevaplarınıda hazırlıyorum sizlerle paylaşacağım

tercihyapacak öğretmenlerin belmesi gereken bilgiler Tıklayınız

yazısını da okuyarak aşağıdaki bölümleri inceleyiniz 
Soru 1
 
iyi akşamlar. kpss ile ilgili soruları cevaplıyor başlığı altında bu adresi gördüm ve bende  ben de bir soru sormak istiyorum. ben İngilizce öğretmeniyim. 75.182 puan aldım ÖSYM sıralamasında 2612. sıradayım MEB’in kinde 3596 ya çıktı sıralamam. ben hangisine göre tercih yapacam yada bizdeki alım a göre benim puanıma göre ben atanabilir miyim? nasıl tercih yapmam gerekiyor kafam çok karışık beni aydınlatabilir misiniz. 
       
 
     Cevap 1:Meb’in sırlamalarını dikkate alın çünkü MEB’in sıralamasında gecen sene kpss ye katılmışlar da var bu yüzden daha mantıklı olan MEB’in sıralamasıdır ayrıca bu sıralamalar muhtemeldendir yani kesin değildir az da olsa kayma olur.
      Not: hangi branştan ne kadar kayma olacağını kestirmek zor olur bu yüzden sizin yapmanız gereken sıralamanıza en uygun tercih yapmak ,önünüzdeki kimselerin hangisinin 26. Şıkkı işaretleyeceğini kimse bilemez, diğer bir yandan ara dönemde atama olma ihtimalinin çok düşük olması ve kpss puanının artık 1 sene geçerli olması,bir çok adayı “bir sene sonra kpss puanımı kullanırım, ara dönemdeki atamada giderim ”düşüncesinden alıkoyacaktır. Bundan dolayı daha dikkatli bir tercih yapmak gerekir.
 
  Tercihler sırasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair bir yazı yayınlayacağım
 
Soru 2: merhabalar. ben size bir soru soracaktım. acaba es durumundan  gelem olayları nasıl oluyor? ben bu atamalarda atanıcam kısmetse seneye yaza evlenicim. nişanlım Ardahan’da. ben iç Anadolu vs. bir yere atansam benim yanıma gelme ihtimali nasıl olur acaba?bılgılendırısenız sevinirim...saygılarımla
 
Cevap 2: Her ikinizde başvuruda bulunabilirsiniz ,ayrıca özür durumu atamalarında şu anki yönetmeliğe göre 31 ağustos itibarıyla adaylığı kalkmış dendiği için seneye de öğretmenlerin adaylıkları en erken 11 eylülde kaldırılacağı için özür durumu atamalrında tarih yine problem olabilir.Ayrıca 652 sayılı KHK ile de İl emri/ilçe emri kaldırıldığı için hizmet puanına göre atamalar gerçekleşiyor yani eğer hizmet puanlarınız yetmez ise tayin gerçekleşmez ve ücretsiz izne çıkabilirsiniz(tabi şu anda böyle MEB'de ne zaman ne yin değişeceği belli olmaz ve il/ilçe emri geri gelsin diye şu anda kamoyu baskısı oluşmuş durumda).Aşağıdaki ilgili mevzuatı okumanızı tavsiye ediyorum
 
Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler
MADDE 35 – (1) Öğretmenler, sağlık, eş ve öğrenim durumu özürleri nedeniyle özür gereklerinin karşılanabileceği yerlere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bu özürler nedeniyle yer değişikliği istekleri, hizmet gerekleri ile özür durumlarının birlikte karşılanması temelinde değerlendirilir.
(2) İl içinde ve iller arasında yapılacak özür durumuna bağlı yer değiştirmelere ilişkin duyuru ve başvuruları birlikte alınır. Yer değiştirme suretiyle atamalar, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğü esas alınarak yapılır.
(3) Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz. 
(4) özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir veya adaylıklarının kaldırılmış olması gerekir.
(5) Özür durumundan yer değişikliği işlemlerinde; ilçe teşkilatı bulunmayan il merkezleri ve bu illerin diğer ilçeleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerin ilçeleri, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında özür durumundan yer değişikliği yapılmaz.
(6) İl içi ve iller arasında herhangi bir nedenden dolayı görev yeri değiştirilen öğretmenlerin, atamalarının yapıldığı tarihten sonra ortaya çıkan özür durumları hariç olmak üzere aynı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme istekleri dikkate alınmaz. Bu durumda bulunan öğretmenler, takip eden yılın özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(7) Her ikisi de öğretmen olan eşlerden istemeleri hâlinde birinin sağlık durumu ya da olağanüstü hâllere bağlı olarak yer değiştirme başvurusunun uygun bulunması durumunda her ikisinin yer değişikliği başvurusu birlikte alınır ve atamaları aynı kapsamda değerlendirilir.
 
 
 
Soru 3 :
mrb hocam ben beden eğitiminden mezunum. siiznde bildiğiniz gibi kontejan 2160 kişi. bnm meb sıralamam 2237. ve arada 77 kişi var. sizce atanma ihtimalim nedir ? 26 yı kesinlikle açıcam. başka neler yapmam gerekiyor ?
 
 
cevap 3:
  26 yı acın o sayı muhtemelen olduğu için önünüzde bazı kimseler atanmış olabilir öylesine girmiş olabilir veya son ara sınıfta girmiş olabilir bu yüzden gelme ihtimali var bu yüzden siz muhakkak 26 yı işaretleyin derim.
Soru 4:
hocam tecrübelerinize dayanarak 2013 şubat veya haziran ayında bir ek alım olma olasılıgı nedir
 
cevap
zor gibi  ama meb her zaman nabız yoklar, baskı olursa neden olmasın ama sunu belirteyim ki brans açığı bu 40 bin atama ile kapanmayacak batıda bile cok norm açığı var şu anda.Batıda örnek verecek olursak fen branşından milas da bile şu belirlenen kontejanlar dolsa bile 6-7 açık kalıyo bu yüzden 40 bin atama diğer yıllara göre çok ama yinede açıkları tamamlamıyor.
 
soru 5:
İYİ GÜNLER SEDAT BEY;
 
     MEB PERSONELDEKİ YAZIYI GÖRDÜM VE SİZE SORU SORMAK İSTİYORUM.BENİM BRANŞIM İNGİLİZCE VE PUANIM 76,153.KAYMA OLURSA, PUAN OLARAK SANIRIM SINIRDAYIM.SİZCE ATANMA ŞANSIM YÜKSEK Mİ?26'YI AÇMAYI KESİNLİKLE DÜŞÜNÜYORUM.26'NIN DIŞINDAKİ TERCİHLERİMDE NERELERİ YAZARSAM ŞANSIM OLABİLİR?20 VE 25. TERCİH ARASINDA DA YİNE 26 İLE GİDİLECEK YERLERDEN YAZAMAYI DÜSÜNÜYORUM Kİ BELKİ 26 İLE HİÇ GİTMEK İSTEMEDİĞİM YERLER OLMAYABİLİR.SİZCE NASIL OLUR YEARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM.
 
Cevap: Kaymanın ne kadar olacağı belli olmaz fakat 20 ile 25. Tercih arasına 26 ya eş değer yerleri yazmanız sizin için iyi olur.Şöyle ki;26 dan nereye gideceğiniz belli olmaz ama son 5 tercihe araştırıpta iyi diyebileceğiniz “ben yaparım” diyebileceğiniz okulları tercih etmeniz daha sağlıklı olur.
 
Soru 6:
es durumu tayin olayları son konuşmalarda dincer sadece kamu personeli ile evli ogretmenlerin es durumu atamalarini yapacagini soyledi bu durumda esim ozel sektorde calisiyorsa artik seneye sadece kamu calisanlarina mi bu hak verilecek belli mi bu durum? 
 
Cevap: Bakanımızın açıklamalardan böyle bir algı oluşmuştur fakat bu şekilde atama yapması imkansızdır.Bu söz konusu olamaz, anayasaya aykırı bir durumdur.
 
Soru 7;
İngilizce Öğretmenliğinde 2012 Ağustos atamasında kayma ne kadar olur tahmininiz var mı?
Cevap
  Hangi bransdan ne kadar kayma olacağı belli olmaz fakat sıralamalarda bazı kimselerin tercih yapmayacağı,bazıların öylesine girdiğini veya ara sınıfta girdiğini unutmayın ayrıca bazı kimselerinde illa ben kendi memleketimde öğretmen olurum deyip 25 tercih yapıp “gelirse gelir” diye düşündüklerini de aklınızdan çıkarmayın
 
Soru 8:
ÖZEL OKULLARDA 16 YIL PDR OLARAK ÇALIŞTIM. BU YIL KPSS YE GİRDİM, TERCİH YAPACAĞIM. ÖNCEKİ ÇALIŞMALARIM YOK MU SAYILACAK, HİZMET PUANI FALAN AKTARILIP HESAPLANACAK MI? NE ZAMAN, NEREYE, HANGİ BELGELERLE BAŞVURMALIYIM? ÖZELDE STAJYERLİĞİM KALKTI, MEB DE YENİDEN Mİ EĞİTİM VE SINAV SÜRECİ YAŞAYACAĞIM? DAHA ÖNCE MEB İ DÜŞÜNMEDİĞİMDEN BU KONULAR İLGİMİ ÇEKMEMİŞTİ. ARTIK BİLMEM GEREKİYOR. SİZE GÖRE BASİT SORULAR OLABİLİR, BEN BUNLARIN CEVABINI BİLMİYORUM. SİZ BİLİYORSANIZ MÜMKÜNSE BANA MAİL ATABİLİR MİSİNİZ? TEŞEKKÜRLER.İYİ GECELER.
 
 Cevap : Çalışmalarınız boşa gitmez
 ; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında Devlet memuru statüsünde, 11/10/1983 tarihli ve 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu ile 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olarak geçirilen süreler, askerlikte geçen hizmet sürelerinin tamamı ile özel öğretim kurumlarında öğretmen veya yönetici olarak geçen sürelerin ödenen sigorta prim ödeme gün sayısı kadarı, görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanından değerlendirilir.
    Milli eğitimde hizmet puanınızı hesaplattırın.
Soru 9:
 
  merhabalar.. öğretmen atamaları konusunda bir şey soracaktım.. kimya bölüm mezunuyum, formasyonum var.. fen ve teknoloji öğretmenliğine başvuruda bulunabilir miyim? bu konuda bir yasa okumuştum. bu sene, sınavdan 2 3 gün sonra. ama şimdi onu nerede okuduğumu bulamıyorum? sistem değişti, lise matematik öğretmenleri de ilköğretim matematik öğretmeni olabilecek, fizik kimya biyoloji bölümleri de fen ve teknoloji öğretmeni olabilecek şeklinde bir yazıydı? 
 
  Cevap: Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Çizelgelerde" 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile değişiklik yapıldı.
  Öğretmenliğe; ek çizelgede yer verilen yükseköğretim programlarından en az lisans
düzeyinde mezun olanlar, ilgili mevzuat uyarınca öğretmenlik için öngörülen merkezî sınavlardan
aldıkları puan esas alınarak, Bakanlıkça alanlara göre belirlenecek taban puanın üstünde puan alanlar
arasından puan üstünlüğüne göre atanırlar.            
              Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan
öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına
Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya;  İlköğretim Matematik alanına
Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri
programından mezun olanların ataması yapılabilir.

Not: Bu durum İlk atama için geçerli olmayıp halen kadrolu olanlar için geçerlidir.
 
Öğretmen atamalarındaki değişiklik haberi için       Tıklayınız
 ESAS OLAN ALANLAR İLE MEZUN OLDUKLARI YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE AYLIK KARŞILIĞI  
OKUTACAKLARI DERSLERE İLİŞKİN ÇİZELGE için          Tıklayınız   
Soru 10
 
Sedat Bey iyigünler,
 
Rehber Öğretmenlik için ilk atama ile İstanbul atama tercihi yapacağım. Yani 2. Hizmet Bölgesi oluyor. 
 
Hizmet alanı 4-5-6. ları tercih etmem gerekiyor sanırım. Böyle bir okul seçtim, zorunlu hizmet örneğin 5 yıl. 
 
5 yıl o okuldan ayrılamıyorum anladığım kadarı ile ama zorunlu hizmet yükümlülüğümü de o okulda kaldırarak ileri ki yıllarda zorunlu hizmet için başka bir okula gönderilme ihtimalim de kalmıyor, doğru mu anlamışım?
 
Cevap
 
  4-5-6 . alanları seçerseniz zorunlu hizmetinizi bu okullarda yerine getiriyor olursunuz,5 yıl olsa da 3 sene sonra yer değiştirme isteğinde bulunabilirsiniz ,şart gideceğiniz okuldada zorunlu hizmetinizi bitirmeye bakın yani gideceğiniz okulda zorunlu hizmet kapamında olsun.İlla o okulda zorunlu hizmet tamamlanır diye bir kaide yok,1 sene sonra özür durumu atamalarına bile başvurursunuz tabi özür durumu başvuru tarihi 31 ağustosdan 30 eylüle alınırsa.

Sedat DEGER
eğitimci yazar
mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. 2012-09-03 16:25:05

şubatta alım olma ihtimali var mı ?

Avatar
Volkan 2012-09-03 17:34:38

26. tercih nasıl işliyor bilgi vermemişiniz mailimide cevap gelmemiş !!!

Avatar
Babil 2012-09-03 18:33:25

hafta sonu ilce milli egitim basvuru bürolari acik olacak mi?

Avatar
slm 2012-09-03 19:24:35

kimse varmı

Avatar
gülsen kara 2012-09-03 20:05:15

ingilizce öğretmeniyim 76 puanla 2720 ciyim doğuda ağrı kars ıgdır yada van gibi illere gitme durumum nedir 26.tercihi işaretleyeyim mi?

Avatar
matematikçi @volkan 2012-09-03 20:20:18

hocam 25 tercihini yaptıkdan sonra 26. sırada tercih dışı atama istiyorumu işaretlersin eger yaptıgın tercihlerden biri olmaz ise devlet seni sıralaman yeterli ise boş olan bir okula rast gele yerleştirir

Avatar
AFİK 2012-09-03 21:17:15

eş durumu atama mağduru sınıf öğretmeniyim.emeklilik başvurusunda bulunmak istiyorum.kabul edilme olasılığım var mı?

Avatar
bence @. 2012-09-03 23:39:08

şubatta atama olmaz. 2013 ve sonrası için de bakan aylar öncesinde 40bini açıkladığı zaman "bu son yüksek alımımız. bundan sonra 10 bin civarı atamalar olacak"demişti.