banner406
  Sözleşmeli öğretmenlik eğitim tarihimize girdikten sonra yaşanılan sıkıntıları neredeyse tüm vatandaşlar biliyor.Sonunda bu ikilik yaratan sözleşmeli öğretmenler haziran 2011 de seçim öncesi haklı olarak 632 sayılı KHK ile geç kalınsa da kadroya geçirildi.Peki sorunlar bitti mi?'evet'o tarihte sözleşmeli öğretmen olanlar için bitti her nekadar hala bu durum hafızalarda hiç de hoş olmayan anılarla beraber kalsa da.

 Haziran 2011 öncesinde sözleşmeli öğretmen iken KPSS'ye tekrar hazırlanıp kadrolu olan arkadaşlarımız bu haklardan yararlandırılmadı,bu yüzden 632 Sayılı KHK yürülüğe eksik girmiş Kanun hükmünde kararnamedir. Sadece o tarihte çalışan sözleşmeli öğretmenleri kapsadığı için daha öncesi kpss puanıyla kadroya geçenleri kapsamamasıbir haksızlığı giderirken başka bir mağduriyet ve kalp kırıklığınıberaberinde getirmiştir;çünkü KPSS puanıyla geçen arkadaşlarımızda sözleşmeli öğretmenlik yapmıştı.Şimdi akla şu soru geliyor"KPSS puanıyla kadrolu öğretmen olarak atanan öğretmenler farklı bir statü de mi çalışmıştı sanki de bu hakları geri verilmedi?"Bunun böyle olmadığı aşikar kaldı ki onlarda sözleşmeli öğretmen olarak çalışmışlardı ve tek neden o tarihde sözleşmeli satatüde olamamaları ve daha öncesinde KPSS puanıyla kadrolu öğretmenliğe geçmeleriydi,ama bu bir hata değildi ki sadece sistemin zorlaması idi.Onlara belirli bir tarih verilip"Sizi haziran 2011 de kadroya alacağız ve özlük haklarınızı geri vereceğiz"denmedi.Eğer böyle sözylenmiş olsaydıKPSS ye çalışmayacaklardı,mutsuz olmayacaklardı,öğretmenlik verimlilikleri de hat safhada olacaktı(mutlu öğretmenin verimliliğide hat safhada olur)ama 632 sayılı KHK yürülüğe girmeden hiçbir sözleşmeli öğretmen kadroya geçirileceklerinden haberleri bile yoktu hatta umutlarını bile kaybetmişlerdi.İşte bu durumdan kurtulmak için ders çalışıp KPSS ye hazırlanıp girdiler ve kadroya geçmişlerdi.

  Bu 632 Sayılı KHK hazırlanırken amaç sözleşmeli öğretmenlerin yaşamış oldukları haksızlığa dur deyip özlük haklarını geri vermek değil miydi?Eğer sebep buysa o zaman yine şu soruyu soruyorum "Kpss puanıyla kadroya geçenler neden bu haklardan yararlandırılmadı?"Aynı sıkıntıları onlarda çekti ve onlarda özlük haklarından ayrı bırakılmıştı.Bu kişilerden birisi;3 sene sözleşmeli öğretmenlik yaptıktan sonra Kpss puanıyla 6 aralık 2010 da kadroya geçiyor yeniden öğretmen gibi sayılıyor birde bakıyor haziran 2011 de tüm sözleşmeli ler kadroya geçiriliyor haklı olarak,Tabi öğretmen arkadaşımızında tabi bir beklentisi oluşuyor bu hakalardan kendilerinin de yararlandırılması için çünkü diğer sözleşmeli öğretmenlerden bir farkı yoktu,amma hala bu hakları geri iade edilmedi.Bu mağduriyete bir açıklık getirmek gerek,ben ve diğer eğitim çalışanları hatta milli eğitim bile bu duruma açıklık getiremiyor,Çünkü anlaşılır bir açıklaması yok ki.,

  Hem birçok mahkeme kararı var bunlardan sadece birinin acıklamasını kısa bölümü şöyle diyor:"657 sayılı kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenken KPSS puanıyla herhangi bir kesinti olmaksızın kadrolu pozisyona atanmasının her nekadar ilk atama olarak adlandırılsa da atanılan görevin daha önce yürüttüğü görevin devamı niteliğinde olup adaylık eğitiminin de alınması göz önünde bulundurularak sözleşmeli öğretmen iken geçen sürenin adaylıktan sayılması kararı"Burdan da analaşılacağı gibi zaten özlük haklarının geri verilmesi için mahkemeler karar alıyordu yani tüm sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın özlük haklarının özlük hakları kadrolu arkadaşlar gibi olması gerektitği vurgulanıyordu.Bunun gibi bir çok özlük hakkı için açılmış ve kazanılmış davalar var.Bu da demek oluyor ki sözleşmeli öğretmen iken geçen süre içindeki tüm özlük haklarının 632 sayılı KHK dan önce bile verilmesi gerekiyordu.Bu yüzden 632 sayılı KHK nın sadece yürürlüğe girdiği tarihdeki sözleşmeli öğretmenleri  kapsaması ile hukuk yerine getirilmiş olmuyor geride kalan KPSS ile kadroya geçenlerin hakları hala haksızlık olarak durmaktadır.

  Bunlardan ötürü;
  • Sözleşmeli öğretmen iken KPSS puanıyla kadrolu atanan öğretmenlerin hakları 632 Sayılı KHK daki gibi geriye dönük olarak verilmelidir.Yani sözleşmeli olarak göreve başladığı tarihten beri öğretmen olarak değerlendirilmeli.En başından beri öğretmenlik yapıp eğitime fedekarlıkla devam ediyorlardı.
  • 632 sayılı KHK sözleşmeli öğretmenlerin haksızlıklarını gidermek için çıkartılmış kanun hükmünde kararnamaedir ki bu durumda tüm sözleşmeli öğretmen olarak çalışmışları kapsaması gerekirdi o yüzden KPSS puanıyla kadroya geçen öğretmen arkadaşalarımızın özlük hakları da iade edilmeli en yakın zamanında.
Milli Eğitim Bakanlığımızın ve yetkililerin bu mağduriyeti görüp bir an evvel gidermesi gerekir.Görmezden gelinmemeli çünkü bu durumda mağdur olan onbinlerce öğretmen arkadaşımız var.Kimsenin kimsede hakkı kalmasın diyorum ve ümit ile bu mağduriyetin giderilmesi adına milli eğitimden güzel haberleri bekliyoruz.
SEDAT DEGER
mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
wwww 2012-03-02 22:14:40

haklısın

Avatar
karabekir 2012-03-02 22:17:39

2008 yılında sözleşmeli atandım 2 yıl doğunun en ücra köşesinde görev yaptım. dönemin milli eğitim bakanı televizyonda çalışın hakkınızla kadroya geçin dedi . tamam dedik çalıştık 2010 haziranda kpss ile yine doğuda kadroya geçtik. sonra bir baktık herkesten aşagıda yine biz kaldık yani 2 yıl hiç oldu bu hakkımızı kim verecek artık bu hükümete güvenmiyorum. bir daha oy veren ellerim kırılsın.

Avatar
alev 2012-03-02 23:03:06

ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız

Avatar
SİRİN 2012-03-02 23:27:18

ellerinize sağlik.

Avatar
fatih 2012-03-03 01:25:16

allah razri olsun senden...

Avatar
adalet nerede? 2012-03-03 10:07:11

bu yazıyı kaleme alana çok teşekkür ederim. nerede adalet hanii adınız adalet ve kalkınmaydı. batırdınız nefret ettirdiniz kendinizden. bütün hakkım haram olsun size. meb duy sesimizi

Avatar
teşekkürler 2012-03-03 12:14:51

umarım gerekli yerlere mesaj olarak gider

Avatar
ry 2012-03-03 15:50:37

geç gelen adelet adelet değildir...