banner374
29 Kasım 2016 Salı 11:28
Evli ve Her İki Öğretmen de Sözleşmeli ise Eş Durumu Nasıl olur?

 Milli Eğitim Bakanlığı OHAL KHK'sının verdiği yetki ile Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutma amacıyla sözleşmeli öğretmenliği tekrar getirmiş ve Ekim ayının ikinci haftasında 18 bin 500 sözleşmeli öğretmenin atamasını gerçekleştirmişti.

MEB'de görev yapan öğretmenler özür grubu tayinlerinden dolayı özellikle aile bütünlüğü(eş durumu), sağlık, güvenlik gibi sebeplerle yer değiştirebiliyorlardı. Sözleşmeli öğretmenlerin ise böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Peki evli ve her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan öğretmenlerin eş durumu tayinleri ve aile bütünlüğü nasıl sağlanacak? Mevcut düzenleme ile bu öğretmenlerin aile bütünlüğü sağlanamıyor. 

Örneğin her ikisi de sözleşmeli ve evli olan ve farklı illerde görev yapan öğretmenler hiç bir surette bir araya gelemeyecekler. Bu sebepten dolayı sözleşmeli öğretmen olarak atanıp evlenmeyi düşünenlerin veya ataması yapılacak olan öğretmenlerin bu durumu dikkate alarak aile planlaması yapması gerekmektedir.

Sözleşmeli öğretmenler mevcut düzenlemeye göre 2021 yılının Şubat ayında ilk defa eş durumu ve il içi tayin isteyebilecekler. 2023 yılının Şubat ayında ise 6 yılını dolduran öğretmenler il dışı tayin isteyebilecek. Bu süre zarfında askere gidecek olan öğretmenlerin tayinleri ise yaklaşık 1 yıl daha gecikmiş olacak.

Mebpersonel.com / Özel Haber

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Aile birligi bozulmasin 4 gün önce

2016 subatta atananlara 2017 ocakta es durumu hakki verilsin.Aileler parcalanmasin.

Avatar
Sözleşmeli bekar 4 gün önce

Böyle saçmalık mı olur. 3 çocuk diyen reisi cumhur-a iletelim arkadaşlar şu saçmalık son bulsun.