banner406
banner396
10 Temmuz 2016 Pazar 15:22
Sözleşmeli Öğretmen Alımında Sözlü Sınav (Mülakat) Kesinleşti
 Sözleşmeli Öğretmen Alımında Sözlü Sınav Kesinleşti. Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, yeniden sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını ve atamaların sözlü sınavla yapılacağını açıklamıştı. İşte Mecliste Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili metnin tam hali… "MADDE 13 – 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
 

"EK MADDE 5- Kalkınmada Birinci Derecede Öncelikli Yörelerde Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

 

 37 üniversitede rektörlük seçimi var
Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenin eşi sözleşmeli öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur.

 

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

 

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yönetmelikle düzenlenir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. 2016-07-10 16:49:10

Hosgeldin torpil

Avatar
öğretmen 2016-07-10 15:36:54

kesinleşti deyip, insanların moralini bozmayın. kesinleşmesi için değişikliğin resmi gazetede yayımlanması gerekir. bunun için değişikliğin kanun ise meclisten, khk ise bakanlar kurulundan geçip resmi gazetede yayımlanması gerekir. henüz resmi gazetede yayımlanan bir şey yok.

Avatar
Veysel 2016-07-10 20:52:43

Yaşasın torpil !!!!

Avatar
rıza 2016-07-11 00:05:29

dersi bırakıp dayı bulun