banner406
banner396
13 Ağustos 2016 Cumartesi 14:31
‘Sözleşmeli öğretmen kararı ile birlikte daha yetkin öğretmenler yetişecek'
 Eğitimin dinamik bir yapısı olduğunu ve çağa uygun değişimlere açık olduğunu belirten Enver Yücel, yeni dönemde öğretmenlere sunulacak sözleşmelerin hangi şart ve koşulları içermesi gerektiği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle sözleşmeli öğretmenlik politikasının içinin iyi doldurmak gerektiğini belirten Yücel, “Öğretmenlerin sözleşmelerinde yapmaları gerekenler ve çalışma koşulları bütünüyle önceden adaya söylenmeli ve açıklanmalı. Her yeni alınacak öğretmen de bu politikalara uygun olmalı. Eğitimin dinamik yapısı ile birlikte öğretmenlerin değişimlere göre kendilerini yenilemeleri ve bakanlığın belirttiği müfredatları düzgün bir şekilde işleyebilmeleri için bazı eğitim sertifikalarını almaları zorunlu olmalıdır. Böylece kendini yetiştiren ve mesleğine değer veren öğretmenler ile buna uyamayan öğretmenler aynı statüde olmayacaklardır, olmamalıdırlar da” dedi.


Öğretmenlik mesleğinin toplum için hayati önemde olduğunu belirten Yücel “Şimdiye kadar Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri hep kadrolu olarak seçti, atadı. Bu öğretmenlerden Cumhuryet tarihi boyunca başarısızlık sebebiyle sınıftan alınan veya geliştirme amacıyla tekrar eğitime alınan olmadı. Bunu düşünmek gerekiyor. Bu öğretmenler içinde herkes çok başarılı ise neden eğitimin çıktıları iyi değil. Ya da bizim sistemimiz hantallık, ve gelişime kapalılık yaratmaktadır. Bu açıdan her iki tarafından gelişimine uygun sözleşmeli öğretmenlik sisteminin doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

İLERİDE OKULLAR KENDİ KADROLARINI BELİRLEYEBİLİR
Sözleşmeli öğretmen kültürün oturması ile birlikte ileride illerin, ilçelerin hatta okulların bile kendi kadrolarını kendilerinin belirleyebileceğinin altını çizen Yücel, “Sonuç olarak da ortaya performasa dayalı bir çalışma çıkacaktır. Tabi ki bu politikada öğretmenlerimiz mağdur edilmemesi için önlemler alınmalıdır. Öğretmenlerin hakkaları ve hukukları garanti altına alınmalıdır” dedi.