banner374
15 Ağustos 2016 Pazartesi 10:55
Sözleşmeli Öğretmenler Kadroya Nasıl Geçecek?
 Son yaşanan gelişmelerin ardından açığa alınan öğretmenlerin yerine sözleşmeli öğretmenlerin gelmesine karar verildi. Sözleşmeli olarak işe başlayacak öğretmenler, atamalarının nasıl yapılacağını ve kadroya geçme ihtimallerini düşünmeye başladılar. İşte sözleşmeli öğretmenler hakkında detaylı bilgiler;
Sözleşmeli Öğretmenler Atamadan Sonra 15 Gün İçinde Göreve Başlayacak

Sözleşmeli olarak göreve başlama hakkı kazanan öğretmenler, kendilerini gönderilen atama sonucuna göre görev yerlerine 15 gün içinde başlamak zorundalar. Bu 15 günlük sürenin sonunda eğer göreve başlamazlarsa, göreve başlamama gerekçelerini belge ile belirtirlerse 2 ay süreleri bulunacak. Bu 2 aylık sürede görevine başlamayan öğretmenlerin sözleşmeleri iptal edilecek.
Ataması iptal edilen öğretmenler ve göreve başladıktan sonra ilk 4 yıl içinde görevden ayrılanlar, ayrılış tarihinden başlamak üzere 1 yıl tekrar başvuruda bulunamayacak.

Öğretmenler Kadroya Nasıl Geçecek?

Sözleşmeli olarak göreve başlayan öğretmenlerin 4 yıl zorunlu çalışma durumları var. Bu 4 yılı sözleşmeli olarak tamamlayan öğretmenler, başarılı olmaları koşulu ile görev yaptıkları okulun kadrolu öğretmeni olacaklar. Kadroya alınan öğretmen, aynı okulda 2 yıl daha çalışmak zorunda olacak.

Sözleşmeli Öğretmenlerin İzinleri Nasıl Olacak?

Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli olacak. Ancak mazeret izinlerinin dışında bir izin hakları bulunmayacak. Hastalık izinleri ise doktor raporu ile kanıtlanmak zorunda olacak. Kanıtlanan hastalıklar için yıl içinde 30 günü geçmemek şartıyla izin kullanılabilecek.

Sözleşmeli öğretmene doğum, düğün ve ölüm gibi nedenlerden dolayı mazeret izni verilecek. Ancak bu izin birinci dereceden akrabalar için geçerli olacak. Öğretmenlerin sözleşmeleri birer yıllık olacak şekilde hazırlanacak. Bu 1 yılın dolmasının ardından sözleşmeleri feshedilmezse ikinci yıl da geçerli olacak. Sözleşmeli öğretmenlik süresi 4 yılı geçemeyecek. 4 yılın sonunda başarılı öğretmenler kadroya geçebilecek.
 

www.kamudanhaber.com
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol