banner406
banner396
 Bir iki ay önce buradan tarih öğretmeni arkadaşlarımızdan gelen bir e-postayı yayınlamıştık. Günümüzde yeniden atama sesleri yükselirken ufak bir ekleme ile gelen e-postayı yeniden yayınlamak istiyorum. Günümüzde en çok tartışılan konu ise Ortak Türk Tarihi dersinin zorunlu olması ve dersi kimin okutacağı. Sosyal Bilgiler öğretmenleri dersin kendı hakları olduğunu idda ederken tarihçiler de tam aksi bir görüşü savunmaktalar. Derse bakacak olursak tarih öğretmenlerinin hakkı gibi gözükmekte fakat dersin verileceği öğrenci grubu incelendiğinde bunun yeni sorunları beraberinde getireceği de bir gerçek. Özellikle sadece bu ders için atama yapılamayacağı bir gerçek. İkinci olarak atanan öğretmenin bu yaş grubundaki öğrenciye uygun formasyon eğitimi alıp almadığı. Konu uzun süre daha tartışılmaya devam edecek gibi. 

Aşağıda tarih öğretmeni arkadaşlarımdan gelen mektubu hiç dokunmadan yayınlamaktayım. 

Uzun zamandır tarih öğretmenlerinin alım sayısı oldukça düşük, bunun tarih öğretmenlerinin gireceği derslerin ve ders sayısının sınırlı olmasından kaynaklandığı işin içinde olanların bildiği bir gerçek. Maalesef en yüksek puan ile en az alım yapılan bölüm TARİH bölümüdür. Liselerde tarih dersi en önemli dersler arasındadır. ÖSYM’nin yaptığı KPSS'ye ise tarih alan sınavından 26 binin üzerinde tarih öğretmeni girmektedir (Temmuz 2015). Tarih bölümleri ise her yıl bin ve üzeri mezun vermektedir. Buna rağmen atama sayımız her atama döneminde 300 ila 350 arasında değişmekte ve bir yıl içinde atanan tarih öğretmeni sayısı ise bin kişiyi geçmemektedir. Son 12 yılda tarih öğretmenlerine toplam 3500 atama yapılmıştır. Mezun bulunan tarih öğretmenleri ise 30 bin civarındadır. Bu yığılmaya eğer vaktinde önlem alınmazsa, sorun iyice içinden çıkılmaz bir hal alacak ve Tarih öğretmenlerine yönelik derin sancıları da beraberinde getirecektir.

Giriş kısmında belirttik, Tarih öğretmenlerinin alım sayısı çok düşük bunun nedeni ise tarih öğretmenlerinin gireceği derslerin sınırlı olmasıdır. Bu duruma çözüm için birkaç önerimiz bulunmaktadır. Bunlar şöyledir:

1)      9. ve 10. sınıf tarih derslerinin haftalık 2 saat olması gereken eğitimin verilmesi açısından yetersizdir. 9. ve 10. sınıflarda Tarih ders saatinin arttırılması herkes için çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Buna öğrenci açısından bakacak olursak; öğrenci ders saatinin artmasına bağlı olarak bilgileri daha iyi öğrenecek, verilenleri özümseyecek ve derste daha aktif olmak için zaman bulacaktır. Öğretmenlere yararı açısından bakacak olursak, öğretmen ders saatinin artmasına bağlı olarak vereceği bilgiyi daha rahat bir şekilde verecek, müfredat yetiştirmede sorun yaşamayacak, dersin daha anlaşılır olması ve eğlenceli geçmesi için yapacağı etkinlikler için de gereken zamanı bulacaktır. Toplumsal açıdan bakacak olursak; gelecek neslimiz tarihini daha iyi öğrenecek, geçmişini daha iyi bilecek ve daha iyi bir tarih şuuruna sahip olacaktır.

Unutmayalım ki, herkes ve her şey tarih olur. Bugün bizler tarihe gereken önemi vermez isek yarın bize gereken değer verilmeyecektir. Böyle bir durumun yaşanmasını hangimiz ister ki? 11. sınıf İnkılâp Tarihi dersi için de bir üst maddedeki durum aynen geçerlidir. Ders saati azdır. Tarih dersi gibi geçmişi soyut bir dersi somutlaştırmak için işe daha çok materyal, araç gereç sunmak gerekliliği ortadadır. Özellikle tarihin daha iyi öğrenilebilmesi için yapılması gereken drama dersleri ders saati az olduğundan yapılamamaktadır. Bu da öğrencide kalıcı bir öğrenme gerçekleşmesini engellemektedir.

2)       İSLAM TARİHİ dersine Din Kültürü Öğretmenleri girmektedir. Bu dersin üniversitede alınan eğitime göre hakka uygun olarak biz Tarihçilere verilmesi kontenjanımızı bir nebze arttıracaktır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni açığı 20 bine dayanmış olup atayacak öğretmen bulunamamaktadır. Buna çözüm olarak İmam hatip Liselerindeki; İSLAM TARİHİ, İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ, SİYER ve KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARİHİ gibi dersler Tarih Öğretmenleri tarafından verilebilir. Böylece söz konusu iki branşta da rahatlama sağlanacaktır. İslam tarihi dersi Talim Terbiye kurulu kararına göre tarihçilere ait. Sıkıntı şu ki bazı okul müdürleri dersin hala seçmeli olduğunu iddia ediyor ve din kültürü öğretmenlerinin girmesine izin veriyor. TTK 2014 şubat 9 sayılı karar gereğince bu derse sadece tarihçiler girebilir.

3)      En az ihtiyaç duyulan branş öğretmenliği olarak Tarih branşı gösterilmektedir. Bu içler acısı bir durum ve tespittir. Bu duruma son vermenin bir yolu şudur: Devlet okullarının hiçbirinde tarih dersleri ücretli öğretmenler tarafından anlatılmamalıdır. Sosyal Bilimler Liseleri yaygınlaştırılarak ihtiyacı karşılar şekilde zenginleştirilmelidir.

4)       Nitelikli bir tarih dersi almayan nesilleri düşünün. ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ dersi zorunlu olmalıdır ki, yeni nesillerimiz yakın geçmişini iyi bilsin ve küreselleşen dünyanın getirdiği sıkıntı ve olumlu gelişmelere çabuk ayak uydurabilsin. LYS ve KPSS’de artık soru gelen bir derstir. Eğer çağdaş bir Türkiye hedefimiz varsa bu dersin tüm lise kademelerinde zorunlu olması elzemdir. Bizim şu anda en büyük isteğimiz ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ dersinin Milli Eğitim bakanlığına önerge verilerek zorunlu yapılmasıdır. Böylece atanma kontenjanımız diğer lise branşları seviyesine ulaşacaktır. Bunun olması atama bekleyen 30 bin tarihçi için milat olacaktır. Gelişen dünyaya ayak uydurabilmek adına en gerekli olan vasıflardan birisi olan geçmişin layıkıyla bilinmesi için sizden destek bekliyoruz.

5)      Geçen yıl Nisan ayında Osmanlıca dersinin zorunlu olması ile ilgili AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk ÖZDAĞ’ın meclise verdiği kanun teklifi sonrası Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM Milli Eğitim Komisyonluğunca söz konusu teklif değerlendirilerek liselerde Osmanlıca dersinin verilmesi kararı alındı.. Osmanlıcanın dil, din veya edebiyat dersi olmadığı, transkript dersi olduğu için ve bu dersi dört yıl boyunca her manada tam teşekküllü olarak öğrenen tarih öğretmenleri tarafından verilmesini istiyoruz.

6)       UYGARLIK TARİHİ, MİLLİ TARİH, VATANDAŞLIK VE DEMOKRASİ EĞİTİMİ dersleri zorunlu hale getirilmeli ve tarih öğretmenlerince verilmelidir. Tarih dersi deyip geçmemek gerekir. Tarih gelecek neslin hafızasıdır. Tarih denen kavramın içinde geçmişte birçok olay ve olgu vardır. Gelecekteki insanlar geçmişte yaşanmış bu olayları değil de sadece yazılanları ve anlatılanları bilir.

 

ATAMASI YAPILMAYAN TARİH ÖĞRETMENLERİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Çılgın 2015-12-09 14:51:08

Çok teşekkür ederim sonunda haksızğı dile getiren bir gazeteci yazar arkadaş bize destek olmuş. Tarihçilere şubatta 2000 atama umudunu yenilemiş oldunuz çok sağolun

Avatar
Erdal Koşgin 2015-12-09 14:51:44

Teşekkür ederiz Sayın Mebpersonel yetkilileri duyarlılığınız için İnşAllah şubatta tarih öğretmenleri 80 Üstü puanlarla atanır

Avatar
Murat 2015-12-09 14:52:56

Sesimizi duyurdugunuz için teşekkürler

Avatar
Deniz 2015-12-09 14:57:24

27 bin mezunuyla sınavlardan yüksek puan almamıza rağmen ataması yapılmayan ancak tarihin dizilerden öğrenilmesini evde oturduğumuz yerden kahrolarak izleyen bir branş olduk

Avatar
Soylukan 2015-12-09 14:59:26

Hocam çok güzel yazmışsınız teşekkür ederiz.İnşAllah sesimizi duyarlar hızlı bir şekilde düzenlemeler yapılır.

Avatar
Tarihcii 2015-12-09 15:13:34

27 bn adaya var 85.5 la en yüksek puanlar kapattık 80 lo puanlarla atanamiyorzz

Avatar
Ege- melike 2015-12-09 15:13:47

Her yerde aziz ecdadımizdan , şanli tarihimizden bahsedilirken aziz ecdadimizi gençlere ögretecek olan tarih ögretmenlerine 309 kadro verilip de 85.52 den kapatmasi bir bilinse ne kadar üzücü . Tarihciler gercekten cok yiprandi. Devlet büyüklerinin bizim derdimizle de ilgilenmesini istiyoruz. Bu çok zor degil .:(( mebpersoneline bize yer verdigi icin teşekkur ediyoruz . .

Avatar
Esma 2015-12-09 15:46:02

Öncelikle sorunlarımızı duyurmamızda bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederiz. 80 üstü puanlar aldık tarih Öğretmenleri olarak gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık çok şeyden fedakarlık ettik. Lütfen yetkililer artık sesimizi duysunlar. Adeta artık feryat ediyoruz çaresiziz. Yüksek puanlar aldık. Tarih öğretmenlerinin aldıkları bu yüksek puanlar Boşa gitmesin. Bize yardım edin lütfennn.