banner406
banner396
 Bugün 26 Ağustos 2015

Bugün 1071’de Sultan Alparslan’ın büyük bir zaferle Anadolu’nun kapılarını ardına kadar Türklere açtığı gün. Yine bugün 1922’de Başkomutanlık Meydan savaşının başladığı gün. Yani bugün Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı ve Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalacağını göstermek için adım atıldığı gün.

Sultan Alparslan 1070’de Fatimi veziri Nasir ed-Devle b. Hamdan aldığı davet üzerine Fatimî devletine son vermek için bir sefer planladı. Öncelikle Bizans üzerine yöneler sınıf güvenliğini sağlamak istedi. Malazgirt, Erciş ve Diyarbakır çevresinde bir çok kaleyi egemenliği altına alsa da Sultan Alparslan’ın Urfa kuşatması sonuçsuz kaldı. Şam doğru ilerleyen Sultan Alparslan Bizans İmparatoru Romanos Diogenes’in 200.000 kişilik bir ordu ile sefere çıktığı haberini aldı. Bizans ordusunun içerisinde Frank, Rus ve Greklerin yanı sıra paralı askerlik yapan Oğuz, Hazar, Peçenek ve Kıpçaklarda bulunmaktaydı. Nitekim bu Türk grupları savaşın kaderini belirleyecekti. Sultan Alparslan’ın ordusu Bizans ordusuna göre çok daha az askere sahipti. Bu durum Selçuklu ordusunda bir umutsuzluk havası estirmişti. Sultan Alparslan Cuma namazını kıldırdıktan sonra beyaz elbisesini giydi ve atının kuyruğunu topuz şeklinde bağladı. Türk töresinde ölüme veya zafere gittiğini vurgulayan Sultan Alparslan askerlerine etkili bir konuşma yaparak öldüğünde kefeni olacak beyaz elbisesi ile atını sürdü. 40-50 bin civarındaki Selçuklu ordusu da hükümdarının bu etkili konuşmasının ardından büyük bir coşku ile düşman üzerine atıldı. Bizans ordusunda bulunan Türk gruplarının taraf değişmesi ile savaşta denge Selçuklu devletinin lehine döndü. Nitekim savaş sonucunda Bizans imparatorluğu büyük bir bozguna uğradı. Öyle ki Bizans imparatoru kaçamadı bile. Savaş sonrasında komutanlarını toplayarak Anadolu’nun feth olunması emrini verdi ve böylece Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış Anadolu’da I. Türk Beylikleri dönemi başlamış oldu.

Tam 851 yıl sonra ülke işgal edilmiş ve düşman birlikleri Anadolu halkının son bir gayreti ile Sakarya Meydan savaşında durdurulmuştu. Ama düşmanı durdurmak yetmiyordu. İstanbul, Edirne, İzmir ve daha birçok Anadolu şehri düşman işgali altındaydı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi birde içimizdeki hainler İngiliz, Amerikan veya Fransız mandasını savunuyordu. Savaşmayalım teslim olalım diyenler susmuştu çünkü artık Türk milleti uyanmış ve büyük bir kurtuluş mücadelesine girmişti. Sakarya Meydan savaşı ile durdurulan Yunan birliklerini Anadolu’dan tamamen atmak için büyük bir taarruz gerekmekteydi ve hazırlıklar başlamıştı. Anadolu halkından son ve büyük bir fedakarlık daha istenmiş ve Tekalif-i Milliye emirleri ile ordunun ihtiyaçları karşılanmıştı. Düşmanın dikkatini çekmemek için Futbol maçı bahanesi ile kumandanlar 20 Ağustosta Akşehir’e getirildi ve burada gerekli bilgilendirmeler yapıldı. 26 Ağustos günü sabaha karşı ise ani bir top atışı ile Yunan birlikleri büyük ölçüde dağıtıldı. Kaçabilenler ise “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir” emri ile takip edilerek denize döküldü. Savaş 30 Ağustosta büyük bir zafer ile sonuçlandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.