banner406
banner420


Teknoloji ve tasarım öğretmenlerinin sıkıntıları bitmiyor. Okullar yanlış veya eksik norm güncellemeleri ile bu öğretmenlerimizin mağdur olmasına sebep olmaktadır; teknoloji ve tasarım norm kadrolarının yanlış veya eksik hesaplanması ile ilgili olarak teknoloji ve tasarım dersinin uygulanmasına yönelik Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2006 tarih 010154 tarihli yazısında, teknoloji ve tasarım dersi uygulama esaslarında ve Milli Eğitim Bakanlığının çeşitli zamanlarda bilgi edinme aracılığı ile talep edilen görüşlerinde; teknoloji ve tasarım norm kadro hesabında sınıflardaki öğrenci sayıları esas olarak alınması gerektiği belirtilmektedir. Ayrıca her okulda ideal duruma yakın en az bir mekânın teknoloji ve tasarım işliği olarak düzenlenmesini, bilgi teknolojileri sınıfları, kütüphaneler ve çok amaçlı salonlar vb alanların gerektiği zaman teknoloji tasarım dersi için kullanılabileceğini de belirtmektedir. Şube sayısının az olduğu okullarda gruplar  ve derslerin düzenlenmesinde isegrup oluşturmada esas olan sınıftaki öğrenci sayısıdır. Grup oluşturmak için yeterli sayıda öğrenci olan sınıflar gruplara ayrılır. Grupları okulun teknoloji ve tasarım öğretmeni ile aynı eğitim bölgesinde bulunan başka bir okulun teknoloji ve tasarım öğretmeni eş zamanlı olarak paylaşırlar. Uygun branş öğretmeni bulunmadığı durumlarda okul idaresi ve ilçe milli eğitim müdürlüğü gerekli tedbirleri alır.’ olarak belirtilmiştir.

Teknoloji ve tasarım dersi norm hesabı Talim Terbiye Kurulu kararına göre uygulama esaslarında belirtildiği gibi öğrenciler gruplara bölündükten sonra her grup ders saati sayısı ile çarpılarak toplam ders yükü hesabı yapıldıktan sonra bu hesaba göre norm belirlenmesi gerekirken bazı okullarda sadece şube sayısı ders saati sayısı ile çarpılarak toplam ders yükü hesaplanmaktadır ve bu durum okulların teknoloji ve tasarım öğretmeni norm kadro sayısını düşük göstermektedir ve nihayetinde hem öğrenci hem öğretmen mağdur edilmektedir.(örneğin a okulunda ikinci kademede 14 şube bulunmaktadır ve her sınıfta ortalama 37 öğrenci bulunmaktadır. Uygulama esaslarına göre her sınıf 2 gruba ayrılması gerekmektedir ve bunun sonucunda 28 grup oluşmaktadır ve 28grup X haftada 2 ders saati olarak okulun toplam teknoloji tasarım ders yükü 56 saat olması gerekirken birçok okulda 14 şube X 2 saat =28 saat gösterilmektedir. Bunun sonucunda 1 norm eksik hesaplanmasına neden olunmaktadır.) Önümüzdeki süreçte il içi ve il dışı atamalar için okullar tercihe açılacaktır ve bazı okullar eksik norm hesaplaması yaptıklarından bu durum birçok öğretmeni mağdur edecektir. Eksik norm hesabı yapılan bir kurumda teknoloji ve tasarım dersi norm kadro sayısı düşük gösterileceğinden bazı okullar tercih edilemeyecektir veya tercih edilmek üzere sisteme açık olarak yansımayacaktır. Atamalar yapıldıktan sonra bu durumun mahkemeye taşınması durumunda illerde yapılacak atamaların iptali ve eğitim öğretimin aksaması gibi birçok sıkıntılı durum oluşabilecektir. İlerde oluşabilecek sıkıntılardan dolayı bakanlığı uyarıyoruz.

www.mebpesonel.com Yazarı osman Amedi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elif akın 2012-07-23 16:09:48

teknoloji tasarım öğretmeniyim ve konyada çalışmaktayım fakat bu 4+4+4 sistemiyle okulum ilkokula dönüştürüldü.haliyle il içi tercih yapacağım fakat nerdeyse tüm okulları aramama rağmen bir tane bile açığı olan okul bulamadım artık nasıl 5 tercih yapacağım bilemiyorum :(

Avatar
ismail özçelik @elif akın 2012-07-25 01:50:06

elif hocam aynı sıkıntıyı bende yaşamaktayım. norm fazlasıyım ve aradığım okullarda yer bulamıyorum. hayırlısı demekten başka çare yok..kendi okulumda kalırsamda ders olmadığı için maaş karşılığını bile dolduramayacağımm..:((

Avatar
keskin 2012-07-27 01:39:38

dersi gruplara bölmeden norm hesabı yapan okullar varsa bunlarla ilgili işlem isteyebilirsiniz veya yazımda belirttiğim hususları dilekçede dayanakları ile belirtip milli eğitime başvurun sıkıntı yaşarsanız mahkeme verirsiniz ve dilekçeniz de kanıtınız olur. mevzuat konusunda destek veririm. mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Avatar
akif dağ 2012-09-05 17:29:11

bu dersin bu hale gelmesine hiç tepki göstermeyen arkadaşlarımızı kınıyoruz

Avatar
sevda 2012-11-07 21:33:47

osman hocam okulumda 16 grup oluşuyor sınıfları 2 ye bölünce yani 32 saat ders yükü çıkıyor ama ben hala norm fazlası olarak açıklanıyorum bu işi anlamadım anladıysanız lütfen bana açıklarmısınız.

Avatar
ipek 2012-12-11 20:41:46

istediğim bu değil

Avatar
ea deniz 2012-12-25 14:36:57

kardeşim de aynı mağduriyete düştü.sıkıntılıyız...çzüm bekliyoruz....

Avatar
yalcın yuksel 2013-11-20 20:06:25

arkadaşlar merhaba teknoloji tasarım öğretmenleri aranmaktadır 5056593671