banner406
banner396
18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğinin her hangi bir yerinde kurumların  Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Norm Kadrolarının belirlenmesine dair bir açıklama yapılmamış bu durum bakanlığımıza bildirilmesine rağmen konu ile ilgileneceği söylenmiştir. Bakanlığımızın UNUTTUĞU ama Teknoloji ve Tasarım öğretmenleri için hayati bir konu olan norm kadro güncellemelerin de sürekli hata yapılan Teknoloji ve Tasarım normlarının Bakanlığımızın derneğimize gönderdiği cevapla Nasıl hesaplanması gerektiğini yazalım.
Daha önceki norm kadro yönetmeliklerinde yine eksik kalan Teknoloji ve Tasarım normunun okullarda nasıl hesaplanması gerektiğine dair yazımıza bakanlığımız insan kaynakları genel müdürlüğünün cevabi yazısında
Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programının hedeflenen amaçlara ulaşması için dersteki öğrenci sayısı 25’i geçmemelidir. Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20 yi geçmeyen gruplara ayrılır. Gruplardaki öğrenci sayısı eşit olur Her gruptan bir öğretmen sorumlu olur ve yıl sonuna kadar aynı grupla programı yürüterek öğretimi gerçekleştirir. Gruplardaki kız ve erkek öğrenci sayısı dağılımının eşit olmasına dikkat edilir. Gruplardaki öğrencilerin sayısal dağılımı birbirine eşit veya denk olur denilmekte olup okul idarelerinin mutlaka 25’i geçen her sınıfı ikiye bölerek normu hesaplaması gerek.
Ayrıca Talim ve Terbiye Kurulunun 29.09.2006 tarih 020154 sayılı yazısında “Bu konuda (Teknoloji ve Tasarım normunun hesaplanması) okul idareleri ve öğretmenlerin dikkatinin çekilmesi, dersin uygulanmasında 2583 sayılı Tebliğler Dergisin de yayımlanan Kurul Kararı ile kabul edilen Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programın da yer alan "Uygulama Esasları" başlığında verilen açıklamalara göre gerekli tedbirlerin alınması konusunda ki Uyarılarında da yine dersin öğrenci sayısı 25 geçmesi halinde mutlaka sınıfların ikiye bölünmesi gerektiğinini bir kez daha vurgulamış oluyordu.
Bu açıklamalardan yetinmeyen ve yıllardır dersin dünü bu günü ve yarını için mücadele eden Diyarbakır dan Osman Keskin hocam Talim terbiye kuruluna görüş soruyor gelen cevap da
Kimden: 
ttk.program.db@meb.gov.tr 
Gönderme tarihi: 
27 Aralık 2010 Pazartesi 12:45:07 
Kime: 
xxxxx 

E postanızda yer alan hususlar Teknoloji ve tasarım dersi, öğretim programı ve kılavuzunda yer alan uygulama esasları doğrultusunda uygulanacaktır. 
Uygulama esaslarında sınıfların gruplara ayrılmasına yönelik olarak; 
- Teknoloji ve tasarım dersi öğretim programının hedeflenen amaçlara ulaşması için dersteki öğrenci sayısı 25'i geçmemelidir. 
Öğrenci sayısı 25'ten fazla olan sınıflar 20 'yi geçmeyen gruplara ayrılır. Başka bir ifade ile sınıflar; öğrenci sayısı 25 dahil 1 grup, 26-40 öğrenci olan sınıf iki grup, 41 üzeri öğrenci olan sınıf ise 3 grup olarak ayrılır. Gruptaki öğrenci sayısı eşit olur. 
-Her gruptan bir öğretmen sorumlu olur ve yıl sonuna kadar aynı grupla programı yürüterek öğretimi gerçekleştirir. Gruplardaki 
kız ve erkek öğrenci sayısı dağılımı eşit olmasına dikkat edilmelidir. 
- her okul programda belirlenen en az bir mekanı, "teknoloji ve tasarım işliği" olarak düzenler. .... 
ifadeleri başta olmak üzere uygulama esasları başlığında sıralanmıştır. 
Dersin amaçlarına ulaşılması için öğretim programı ve kılavuz kitabında yer alan uygulama esaslarına uyulması gerekmektedir. 
okulun norm kadrosunun hesaplanmasında, teknoloji ve tasarım ders saatinin belirlenmesinde teknoloji ve tasarım dersi için grupların sayısının ders saati ile çarpılması ile ortaya çıkan saat, dersin toplam saati olarak norm işlemlerinde uygulanması gerekmektedir. 
Çalışmalarınızda başarılar dileriz 

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 
Eğitim-Öğretim ve Program Dairesi 
  
Birçok Müdürün uygulama esaslarındaki bu maddeyi ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yazısını göz ardı ederek normları yine diğer derslerin normları gibi hesaplamakta ve uygulama esasının kendileri için bir şey ifade etmediğini söyleyerek binlerce öğretmeni norm fazlası konumuna düşmesine neden olmaktadır. Bu durumun yaşanmasına neden olan baş faktörde okulda derslik olmaması gösterilmekte. Bu dersin atölye, işlik, sınıf BT sınıfı, Fen laboratuvarı ve Kütüphane gibi ortamlarda da işlenebileceğini ona göre yer yok gibi bir mazeretin Talim Terbiye Kurulu ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü görüş ve yazılarından ters düştüğüdür.
 Buradan ayrıca İmam hatip orta okulu yöneticilerini de uyaralım Teknoloji ve Tasarım dersinin 6.sınıflardan kaldırılarak 7 ve 8 sınıflarda okutuluyor olması nedeni ile İmam hatip ortaokulları 7. Sınıf öğrencilerini ilk bu sene okutacağından norm kadro güncellemesinde dikkatli olmazlar ve güncellemeler de dersi ve uygulama esaslarını dikkate almazlar ise bir yılı görevlendirme öğretmenlerle geçirmek zorunda kalacaklardır.
Bir Örnekle Talim Terbiye Kurulu ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yazlarına istinaden Teknoloji ve Tasarım dersi normu nasıl hesaplanmalı :

X okulunda 7 ve 8.sınıflarda; 4′er şubeden toplam 8 şube olsun sınıf mevcutları da 27 civarı var sayılsın ve hepsi 2 gruba ayrılsın.
8 şube x 2 grup x 2 ders saati = 32 saat’ten ders yükü hesaplanmalıdır.
1-25 arası 1 grup
26-40 arası 2 grup
41-60 arası 3 grup


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rahmi AKGÜN 2014-06-23 17:57:06

memiş hocam ellerinize sağılık. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Avatar
memiş @Rahmi AKGÜN 2014-06-23 20:16:14

teşekkür ederim rahmi hocam

Avatar
hüseyin ertürk 2014-06-24 00:38:22

bu bahsettiğiniz konu iyi güzel ama konu yönetmelikte yer almadığı için kanunen bağlayıcılığı yok. bir yakınım norm 2 yerine bir girildiği için norm fazlası yapıldı ve resen atandı. mahekeme açtı ve bu hesaplamaya göre norm 2 olmalı dedi. ancak bu konu yönetmelikte geçmediği için; tavsiye niteliğindedir diye mahkeme kendisini haksız buldu ve davayı kaybetti. keşke meb kanunları tam olarak düzgün çıkarsa da müdürlerin keyfiyetine bırakmasa bazı şeyleri...

Avatar
teknolog 2014-06-25 11:09:43

hüseyin hocam nasıl bağlayıcılığı olmaz bakanlığın yazısı imkan varsa sınıflar 25 geçtiğinde ikiye bölünür demiyor 25 geçince 20 geçmeyen gruplara ayrılır diyor açık net hakim şov yapmak istemiş anlaşılan dava üst mahkemeye taşınırsa kesinlikle olumlu sonuç alınır hele ki̇ ttk na ve i̇nsan kaynakları gen müdürlüğüne görüş sorarsa mahkeme kesi̇nli̇kle i̇lk mahkemeni̇n sonucu bozulur.

Avatar
zeynep kılıç 2015-06-05 12:51:05

cok haklısınız memis hocam