banner406
banner396
    Bilindiği gibi Temel Eğitimden Ortaeğitime geçiş sistemi önceden SBS ile tek bir sınavla ve birkaç saat içinde gerçekleşirken,yeni sistemle  6, 7 ve 8. sınıflar olmak üzere bu süreç 3 yıla yayılmaktadır. Öğrenciler her yıl 6+6=12 “ortak sınav”a gireceklerdir. İki sınavlı derslerin ilki , üç sınavlı derslerin ise ikinci sınavları, illerde “denetimli sınav” şeklinde yapılacak. Okullarda yıllardır gerçekleştirilen sınav sisteminde yapılan tek değişiklik, belirlenen toplam 6 derste yapılan sınavlardan birer tanesinin “ortak sınav” şeklinde merkezden belirlenecek sorularla kendi öğretmenleri dışında ve gözetiminde yapılacak olmasıdır.Böylece sınavlar daha objektif bir şekilde tek merkezden belirlenecek ve aynı ya da benzer sorularla tüm öğrenciler sınava girmiş olacaktır. Ancak 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılacak olan 12’şer (toplam 36) sınavın, gerek öğrencide gerek velide sınav kaygısını artırdığıda dezavantajdır.
       Bu sistemin ilk sınavı 28-29 Kasım tarihlerinde yapıldı.Yapılan sınavların birçok olumlu yönü olmasına rağmen iyilrştirilmesi gereken yönleride mevcut.2013-2014- Eğitim Öğretim Yılının 1. döneminde yapılan ortak sınavlarda öğrencilerin karne notunun açıklanmasına rağmen genel puanlarının açıklanmamasının öğrenci üzerinde olumsuz sonuçları doğurduğu görülmektedir.Ayrıca mazeret sınavının olması ve bu sınavda iptal olmamasından dolayı ilk sınava girenlerin biraz dezavantajlı olmasıda unutulmamalıdır.Bunun için 28-29 Nisanda yapılacak olan ortak sınavlarda soru iptalinin olmamasına çok dikkat edilmelidir.

       Altyapı eksikliği, öğretmen açığı vb. sorunlar nedeniyle bugüne kadar okullarda öğrencilerimize verilen eğitimler yeterli olmadığından, hem ulusal hem de uluslararası sınavlarda başarı düzeyi belli seviyelerde kalmıştır. Bu nedenle, aileler, okulun veremediği eğitimi telafi eden kurum ve aracılara başvurmaktaydı. Bu sistem öğretmenlerimizi  daha aktif hale getirmekte ve onların toplumsal itibarını daha da artırmaktadır. Kısaca bu sistem, okul ve öğretmen merkezli bir mantıkla hareket etmekte ve öğretmenlerimize yeni fırsatlar sunmaktadır. Umulur ki, bu fırsat iyi organize edilsin ve eğitimde verimlilik daha da artsın.

     Tüm Türkiye’de merkezden belirlenen aynı ya da benzer sorularla sınavların yapılması için okullar, iller ve bölgeler arasındaki eğitim ve personel farkının kapatılması için bir an önce gerekli adımların atılması gerekmektedir. Bazı branşlarda, özellikle kırsal bölgelere gidildikçe ciddi öğretmen eksikliği bulunmaktadır. Öğretmen eksikliği bulunan ya da branş öğretmeni dışında başka öğretmen tarafından verilen dersten sınava girecek öğrenciler için yeni bir çalışmanın başlatılması zorunludur.
        Türkiye’de uzun yıllardır ekonomik, sosyal ve eğitimden kaynaklanan bölgesel farklılıklar devam etmektedir. Ekonomi alanında, sağlık alanında birtakım iyileştirmeler olsa da eğitimin niteliği, iller ve bölgeler arasındaki farklar, yapılan ulusal sınavlar neticesinde açıkça görünmektedir. Eğer iyi planlanırsa, her ne kadar bölgeler arasındaki eğitim ve öğretim farkı tamamen yok edilmese de eskiye oranla bize bu farkı azaltma fırsatı vermektedir.

      Liselere geçişte SBS kalktığına ve verilen 6 dersten alınacak notların ortalamasına göre değerlendirme yapılacağına göre, bu sistem, notların objektif olarak verilip okularda hakkaniyetli bir değerlendirmenin yapılmasını gerektirmektedir.İleride karşımıza çıkabilecek böyle bir sorunu gidermek için ne tür sağlıklı bir model geliştirmek gerekir? Denetimli ve denetimsiz sınavlar arasında çıkması muhtemel durumlarda farka göre bir değerlendirme mi yapılacak? Burada öğretmenin ve okulun durumu ne olacak? Bu soruların cevapları adil bi şekilde verilmelidir. Tüm sınava girecek 8.Sınıf Öğrencilerimize BAŞARILAR....
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
beyza 2014-04-26 17:52:08

cok dogru cidden cok begendiim