\"\"
banner231
banner172
Öncelikle bazı terimlerin ve durumların bilinmesi gerekiyor.
İşte bazı terimler ve durumlar:
 
Görev yeri: Görevin yapıldığı eğitim kurumunu,
Yerleşim yeri: Hizmet bölgelerinde görevin yapıldığı eğitim kurumunun da bulunduğu birbirinden ayrı olarak ilçe teşkilatı bulunmayan illerin merkezleri ve ilçeleri, belde ve köyleri ile diğer ilçe, belde ve köy sınırları içinde kalan yerleri gösterir( mesela Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesi bir yerleşim yeridir ceylan köyü de ayrı bir yerleşim yeridir.)
 Not: her bir köy ayrı bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor o yüzden birbirine yakın iki köy arasında hizmet puanı farklı olabilirken bir köy doğu görevi olabilir öteki ise doğu görevi olmayabilir
 
Hizmet bölgesi: Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden birbirine benzerlik gösteren yerler.Not :zorunlu hizmet sadece doğuda yapılmaz mesela Diyarbakır’da zorunlu hizmet sayılmayan yerler bulunmaktadır ve İzmir’de de zorunlu hizmet olarak gecen okullar vardır. Genel anlamda doğu görevi doğuda yapılır algısı yanlıştır, doğuda doğu görevi olmayan okulla karşılaştığınız gibi batıda da doğu görevi sayılan okullarla karşılaşabilirsiniz
Yönetmelik ekinde yer alan EK–1 sayılı Hizmet Bölgeleri Çizelgesindeki iller
 
 
Hizmet alanı: Ülke genelindeki il ve ilçelerin ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerliklerine göre buralardaki eğitim kurumlarının gruplandırılmasıyla oluşturulan alanları,
Hizmet süresi: Değerlendirmeye esas alınan çalışma süresinin başlangıç tarihinden itibaren geçen süreyi,
Hizmet Puanı: Öğretmenin görev yaptığı her hizmet alanı için bu Yönetmelikle belirlenen puanın o hizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucu elde edilen değeri,(yani çalıştığınız süre içinde kurum için belirlenen, çalıştığınız süre için sayısal değer)
Hizmet alanları ve hizmet puanı
(1)Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren hizmet bölgelerinin il ve ilçelerine bağlı eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayrılmıştır.
(2) Bu hizmet alanlarına giren eğitim kurumları ve hizmet puanları bu Yönetmelik ekinde yer alan EK–2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesine uygun olarak düzenlenerek Bakan onayından sonra Bakanlık Tebliğler Dergisinde yayımlanır.
(3) Bu hizmet alanlarının 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü dışında, 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumları ise zorunlu çalışma yükümlülüğü olacak şekilde Bakanlıkça değerlendirilmek üzere valiliklerce belirlenir.
(4) Belirlenen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere bir yıllık çalışmaları karşılığında;
a) Birinci Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 10,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 11,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
b) İkinci Hizmet Bölgesi illerin;


1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 13,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 20,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
c) Üçüncü Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 26,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 30
 puan verilir.
 
Ayrıca  Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için ayrıca bayan öğretmenlere on puan, erkek öğretmenlere altı puan eklenir.
 
 
Zorunlu çalışma süresi: Bu Yönetmeliğe göre hizmet bölgeleri itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında zorunlu olarak çalışılması öngörülen süreyi  (yani burası çok önemli göreve başladığınız kurum hangi bölgede olursa olsun 4. Alan 5. Alan ve 6. Alan olan bir okul ise zorunlu çalışma süresinden sayılır 1-2 ve 3. Alan okullar da gecen göreviniz zorunlu hizmet görevinden sayılmaz)
Yani
Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları: öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda oldukları hizmet bölgelerine göre 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı hizmet alanlarını, ifade eder.
 
Örnek verecek olursak
     

 
Yorum: Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi Afyon’daki bozan okulu batıdaki 1. Hizmet bölgesinde yer almasına rağmen 4. Hizmet alanı olarak belirlendiği için batıda zorunlu hizmet kapsamına girmektedir ve zorunlu hizmet süresi 7 yıl olarak gözükmektedir. Diğer bir yandan her ne kadar Diyarbakır güneydoğu ili olmasına rağmen Yenişehir’deki dicle mebpersonel.com kız teknik ve meslek lisesi 1. Alan olarak belirlendiği için zorunlu hizmet kapsamında sayılmamıştır, bundan ötürü de zorunlu hizmet süresi “o”(sıfır) olarak gözükmektedir.
(Zorunlu hizmet ile ilgili ayrı bir değerlendirme yapacağım)
 
Ayrıca Başvuruların; başvurunun yapıldığı gün ya da en çok bir sonraki gün mesai saatleri içinde başvuru bürolarına onaylatılması zorunludur. Bu süre içerisinde onaylatılmayan başvurular geçersiz sayılır. Bu durumdaki adaylar yeniden başvuru yaparak başvuru süresi içerisinde başvurularını onaylatırlar( yani onaylanmayan geçersiz olur fakat bir daha başvuru yapıp geçerli süre içinde onaylatmanız gerekir bazen adaylar istemeden onaylatamayabiliyor bu yüzden bu durumu iyi bilin)
Normalde daha çok bilinmesi gereken bilgiler var ama sizin aklınıza takılan merak ettiğiniz konu varsa
  
Kezbonita_86@hotmail.com       ‘a mail gönderebilirsiniz. 
 
    Atama döneminde “tercih yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ”başlığı altında size yardımcı olacağım bu yüzden sizden gelen sorulara göre de şekillendireceğim.
 
SEDAT DEGER
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
 

2012 Eylül Öğretmen Atamaları Bilgi Paylaşma Facebook Sayfasında takip etmek için aşağıda ki resmi 


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ebru Çenet 4 hafta önce

12 yıllık lise matematik öğretmeni yim.ortaokul matema ogretmeni olarak tayin isteyebili miuim?

Misafir Avatar
ELA 2 ay önce

eğitim fakültesi mezunları kpss'de sadece öğretmen mi olabiliyor, başka bir şeyleri tercih edebiliyor muyuz? düz memurluk olmuyor mu? edebiyat bölümü mezunu aynı zamanda düz memurda olabilirken edebiyat öğretmenliği mezunları olamıyormuş diye duydum ne kadar doğru?

Misafir Avatar
sosyal bilgiler 2 ay önce

herkes diplomayı alırken neler çekti gece hastanelerde olumden donduğumu biliyorum yrtlarda yasadıklarım sabaha kadar uykusuz ders calpsmalarım

Misafir Avatar
sosyal bilgiler 2 ay önce

atama oluyor hic bir öğretmenin haberi yok sadece kendileri için mi atama yapıyolar

Misafir Avatar
rabia kübra 2 ay önce

ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum 2014 atamalarında atanamadım simdi memurluk tercihi yapmayı düsünüyorum fakat 2015 subatta ogretmenlik ataması varmıs duyduğuma göre memurluk tercihi yaparsam ögretmenlik tercihi yapamazmısım böyle bir sey var mı ?

Misafir Avatar
ibrahim 5 ay önce

kendi memleketimiz doğu görevi sayılabilirmi

Misafir Avatar
xxx 13 ay önce

alan dışı tercih yapabiliyor muyuz?

Misafir Avatar
murat 1 yıl önce

tercih yaptıkdan sonra onay nasıl oluyor ? bilginiz varsa yazabilirmisiniz lütfen ?

Misafir Avatar
sedat deger 2 yıl önce

diplomada yazan ne ise onu yazmanız gerekiyor hocam

Misafir Avatar
inci tanem 2 yıl önce

ben okul öncesi branşndan tercih yaptım yalnız kafamı karıştıran bir detay var . mezun olduğu alanda okul öncesi ile ilgili 2 tane buton var birisinde anadolu ünvr.açıköğretim fakültesi okul öncesi öğretmenliği yazıyor.......... diğerinde ise anadolu ünvr. açıköğretim fakültesi okul öncesi öğretmenliği ( açıköğretim ) yazıyor arkadaşlar ben ikkisinin arasındaki farkı analamadım tercih sırasında hangisini seçmeliyim

Misafir Avatar
güler 2 yıl önce

beden eğitimi öğretmeniyim 67 aldım önümde 243 kişi var ama 4.5.6.hizmet bölgelerini bulamıyorum yardım edermisiniz

Misafir Avatar
esra kaçkar 2 yıl önce

2012 doğu görevi sayılan okulların güncel listesine nasıl ulaşabilirz peki

Misafir Avatar
ayse 2 yıl önce

özel okullarda 16 yil pdr olarak çaliştim. bu yil kpss ye girdim, tercih yapacağim. önceki çalişmalarim yok mu sayilacak, hizmet puani falan aktarilip hesaplanacak mi? ne zaman, nereye, hangi belgelerle başvurmaliyim? özelde stajyerliğim kalkti, meb de yeniden mi eğitim ve sinav süreci yaşayacağim? daha önce meb i düşünmediğimden bu konular ilgimi çekmemişti. cevaplarını bilen varsa ... teşekkürler

Misafir Avatar
nurcan 2 yıl önce

arkadaşlar bu ek-3 dilekçesini göndereceğimiz faks ve e posta adresini yazar mısınız

Misafir Avatar
aaaa @ramazan polat 2 yıl önce

yalnızca tek bir alanda tercih yapılabiliyor..

Misafir Avatar
ramazan polat 2 yıl önce

arkadaşlar ben kendi alanım dışında başka bir alanda da tercih yapabiliyorum. acaba tercih yaparken hem kendi alanımı hem de diğer alanı tercih edebiliyor muyum yoksa tercih sırasında yalnızca birini mi sercih ediyoruz

Misafir Avatar
cann 2 yıl önce

2012 şubatta ataması yapılıp görevden alınan resim öğretmenleri nerdesiniz....

Misafir Avatar
of of 2 yıl önce

puanım 80.754 felsefe grubundan tercih yapacağım.acaba atanma şansım nedir sizce. ne önerirsiniz.

Misafir Avatar
elvan @murat 2 yıl önce

mebpersonelden yapacaksn arkadasım

Misafir Avatar
murat 2 yıl önce

arkadaşlar ilk atama için başvurucam başvuruyu nerden yapıcaz ösymden mı yoksa meb sitesindenmi

Misafir Avatar
zyx 2 yıl önce

sınıfçılar andal olarak ilk mat mı yapıyolar mış ???

Misafir Avatar
buse b. @xyz 2 yıl önce

osmangazi üniversitesi

Misafir Avatar
cann 2 yıl önce

arkadaşlar 2012 şubatta ataması yapılıp sonra görevden alınan resim öğretmenleri eylülde tercih yapabilecek mi yoksa 1 yıllık bekleme süresi mi var bilgisi olan var mı?

Misafir Avatar
xyz 2 yıl önce

buse b. adlı arkadaşım sınıf öğretmenliğinden ilk. öğrt. mat. öğrt. çift anadal yaptığınızı söylemişsiniz hangi üniversite mezunusunuz bilgi alabilir miyim?

Misafir Avatar
tunuss 2 yıl önce

arkadaşlar şimdi zorunlu hizmet bölgesi demek doğu görevi anlamına geliyor değilmi bilgilendirirseniz sevinirim

Misafir Avatar
hacı mirza 2 yıl önce

dikab kurumlar arası düşünen arkadaşlar geçen sene kurumlar arası yapan pek çok arkadaş ekonomik açıdan önceki konumlarından epey geriye düştüklerini söylüyorlar..önceki forumlarda ve yorumlarda pek çok arkadaş bundan yakınmış...bilgisi olan var mı...teşekkürler

Misafir Avatar
hacı mirza 2 yıl önce

dikab kurumlar arası düşünen arkadaşlar geçen sene kurumlar arası yapan pek çok arkadaş ekonomik açıdan önceki konumlarından epey geriye düştüklerini söylüyorlar..önceki forumlarda ve yorumlarda pek çok arkadaş bundan yakınmış...bilgisi olan var mı...teşekkürler

Misafir Avatar
il emri 2 yıl önce

sınıfcılar sakın tek öğretmenli okulları tercih etmeyin.hoş ayrılan kontenjan belli ama.atanmış bir sınıfçı olarak dediğimi dikkate alın...işallah hayırlı olur.

Misafir Avatar
azime pdr 2 yıl önce

bilgiler için teşekkürler.

Misafir Avatar
canan deniz 2 yıl önce

resim iş eğitimi öğretmenlerine teknoloji tasarım için tercih etme hakkı veriliyor mu bu sene acaba bilgisi olan var mı

Misafir Avatar
coşkun bozacı 2 yıl önce

kendim devlet memuruyum.
eşim okul öncesi öğretmeni
ne kadar zamanda ilk atandığı ilk görev yerinden benim çalıştığım ile atanabilir

Misafir Avatar
ffff 2 yıl önce

öğretmen mi köle mi bu millet anlamıyorum. insanların haklarını vermemek için seviyesizlik bu kadar ayyuka çıkmaz ya... orda olmasının sebebini unuttu bazıları, bu haklar millet ağlamadan düşünülmesi gerekenler. utanmadan 10 il açıklayabilmek değil marifet...

Misafir Avatar
biri 2 yıl önce

başbakan açıklasın. çok merak ediyorum. kim dedi "öğretmenlik yapacağım okulu aha şuraya evimin yanına istiyorum. derhal inşa edin." diye. o öğretmen kimse başbakan açıklasın lütfen.ama yoook, öyle biri yoksa boş boş konuşmasın.

Misafir Avatar
buse b. 2 yıl önce

bir konuda size danışmak istiyorum. anadalım sınıf öğretmenliği çift anadalım ilköğretim matematik öğretmenliği.kpss başvurusunda sınıf öğretmenliğiyle başvurmuştum ancak şuanki alım sayısıyla atanamayacak konumdayım alanımı matematik öğretmenliğiyle değiştirebilirsem atanabilecek konumda gözüküyorum.kimseden bu konuda bilgi alamadım. ankaraya gidip dilekçe versem alan değişikliği gerçekleşebilir mi ?yoksa başvuru ekranında matematik öğretmenliğini seçip diplomamı sunsam tercihim geçerli sayılır mı ?

Misafir Avatar
çiğdem tuna 2 yıl önce

çok güzel emeğinize sağlık..zorunlu hizmet göre v sürsi 7 yıl olanbir okula atansam o 7yılı o okulda tamamlamak zorunda mıyım?

Misafir Avatar
Gülşen 2 yıl önce

verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı, teşekkürler

Misafir Avatar
ismail 2 yıl önce

verdiğiniz bilgiler son derece güzel teşekkür ederim ama benim bir sorum olacak 1. hizmet bölgesinden 1,2,3. hizmet alanlarından birinde göreve başladıktan sonra il içinde ya da il dışında 4.5.6. hizmet alanlarına gönderilme zorunluluğum olur mu branşım türkçe yardımcı olursanız sevinirim.

Misafir Avatar
şenay 2 yıl önce

teşekkürler çok açıklayıcı olmuş

Misafir Avatar
mehemt 2 yıl önce

güzel aydınlatıcı olmuş teşekkürler sedat hocam