Öncelikle bazı terimlerin ve durumların bilinmesi gerekiyor.
İşte bazı terimler ve durumlar:
 
Görev yeri: Görevin yapıldığı eğitim kurumunu,
Yerleşim yeri: Hizmet bölgelerinde görevin yapıldığı eğitim kurumunun da bulunduğu birbirinden ayrı olarak ilçe teşkilatı bulunmayan illerin merkezleri ve ilçeleri, belde ve köyleri ile diğer ilçe, belde ve köy sınırları içinde kalan yerleri gösterir( mesela Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesi bir yerleşim yeridir ceylan köyü de ayrı bir yerleşim yeridir.)
 Not: her bir köy ayrı bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor o yüzden birbirine yakın iki köy arasında hizmet puanı farklı olabilirken bir köy doğu görevi olabilir öteki ise doğu görevi olmayabilir
 
Hizmet bölgesi: Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden birbirine benzerlik gösteren yerler.


Not :zorunlu hizmet sadece doğuda yapılmaz mesela Diyarbakır’da zorunlu hizmet sayılmayan yerler bulunmaktadır ve İzmir’de de zorunlu hizmet olarak gecen okullar vardır. Genel anlamda doğu görevi doğuda yapılır algısı yanlıştır, doğuda doğu görevi olmayan okulla karşılaştığınız gibi batıda da doğu görevi sayılan okullarla karşılaşabilirsiniz
Yönetmelik ekinde yer alan EK–1 sayılı Hizmet Bölgeleri Çizelgesindeki iller
 
 
Hizmet alanı: Ülke genelindeki il ve ilçelerin ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerliklerine göre buralardaki eğitim kurumlarının gruplandırılmasıyla oluşturulan alanları,
Hizmet süresi: Değerlendirmeye esas alınan çalışma süresinin başlangıç tarihinden itibaren geçen süreyi,
Hizmet Puanı: Öğretmenin görev yaptığı her hizmet alanı için bu Yönetmelikle belirlenen puanın o hizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucu elde edilen değeri,(yani çalıştığınız süre içinde kurum için belirlenen, çalıştığınız süre için sayısal değer)
Hizmet alanları ve hizmet puanı
(1)Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren hizmet bölgelerinin il ve ilçelerine bağlı eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayrılmıştır.
(2) Bu hizmet alanlarına giren eğitim kurumları ve hizmet puanları bu Yönetmelik ekinde yer alan EK–2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesine uygun olarak düzenlenerek Bakan onayından sonra Bakanlık Tebliğler Dergisinde yayımlanır.
(3) Bu hizmet alanlarının 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü dışında, 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumları ise zorunlu çalışma yükümlülüğü olacak şekilde Bakanlıkça değerlendirilmek üzere valiliklerce belirlenir.
(4) Belirlenen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere bir yıllık çalışmaları karşılığında;
a) Birinci Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 10,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 11,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
b) İkinci Hizmet Bölgesi illerin;

1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 13,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 20,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
c) Üçüncü Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 26,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 30
 puan verilir.
 
Ayrıca  Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu okullarda görev yaptıkları her yıl için ayrıca bayan öğretmenlere on puan, erkek öğretmenlere altı puan eklenir.
 
 
Zorunlu çalışma süresi: Bu Yönetmeliğe göre hizmet bölgeleri itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında zorunlu olarak çalışılması öngörülen süreyi  (yani burası çok önemli göreve başladığınız kurum hangi bölgede olursa olsun 4. Alan 5. Alan ve 6. Alan olan bir okul ise zorunlu çalışma süresinden sayılır 1-2 ve 3. Alan okullar da gecen göreviniz zorunlu hizmet görevinden sayılmaz)
Yani
Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları: öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda oldukları hizmet bölgelerine göre 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı hizmet alanlarını, ifade eder.
 
Örnek verecek olursak
     

 
Yorum: Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi Afyon’daki bozan okulu batıdaki 1. Hizmet bölgesinde yer almasına rağmen 4. Hizmet alanı olarak belirlendiği için batıda zorunlu hizmet kapsamına girmektedir ve zorunlu hizmet süresi 7 yıl olarak gözükmektedir. Diğer bir yandan her ne kadar Diyarbakır güneydoğu ili olmasına rağmen Yenişehir’deki dicle mebpersonel.com kız teknik ve meslek lisesi 1. Alan olarak belirlendiği için zorunlu hizmet kapsamında sayılmamıştır, bundan ötürü de zorunlu hizmet süresi “o”(sıfır) olarak gözükmektedir.
(Zorunlu hizmet ile ilgili ayrı bir değerlendirme yapacağım)
 
Ayrıca Başvuruların; başvurunun yapıldığı gün ya da en çok bir sonraki gün mesai saatleri içinde başvuru bürolarına onaylatılması zorunludur. Bu süre içerisinde onaylatılmayan başvurular geçersiz sayılır. Bu durumdaki adaylar yeniden başvuru yaparak başvuru süresi içerisinde başvurularını onaylatırlar( yani onaylanmayan geçersiz olur fakat bir daha başvuru yapıp geçerli süre içinde onaylatmanız gerekir bazen adaylar istemeden onaylatamayabiliyor bu yüzden bu durumu iyi bilin)
Normalde daha çok bilinmesi gereken bilgiler var ama sizin aklınıza takılan merak ettiğiniz konu varsa
  
Kezbonita_86@hotmail.com       ‘a mail gönderebilirsiniz. 
 
    Atama döneminde “tercih yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar ”başlığı altında size yardımcı olacağım bu yüzden sizden gelen sorulara göre de şekillendireceğim.
 
SEDAT DEGER
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
 

2012 Eylül Öğretmen Atamaları Bilgi Paylaşma Facebook Sayfasında takip etmek için aşağıda ki resmi 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehemt 5 yıl önce

güzel aydınlatıcı olmuş teşekkürler sedat hocam

Avatar
şenay 5 yıl önce

teşekkürler çok açıklayıcı olmuş

Avatar
ismail 5 yıl önce

verdiğiniz bilgiler son derece güzel teşekkür ederim ama benim bir sorum olacak 1. hizmet bölgesinden 1,2,3. hizmet alanlarından birinde göreve başladıktan sonra il içinde ya da il dışında 4.5.6. hizmet alanlarına gönderilme zorunluluğum olur mu branşım türkçe yardımcı olursanız sevinirim.

Avatar
Gülşen 5 yıl önce

verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı, teşekkürler

Avatar
çiğdem tuna 5 yıl önce

çok güzel emeğinize sağlık..zorunlu hizmet göre v sürsi 7 yıl olanbir okula atansam o 7yılı o okulda tamamlamak zorunda mıyım?

Avatar
buse b. 5 yıl önce

bir konuda size danışmak istiyorum. anadalım sınıf öğretmenliği çift anadalım ilköğretim matematik öğretmenliği.kpss başvurusunda sınıf öğretmenliğiyle başvurmuştum ancak şuanki alım sayısıyla atanamayacak konumdayım alanımı matematik öğretmenliğiyle değiştirebilirsem atanabilecek konumda gözüküyorum.kimseden bu konuda bilgi alamadım. ankaraya gidip dilekçe versem alan değişikliği gerçekleşebilir mi ?yoksa başvuru ekranında matematik öğretmenliğini seçip diplomamı sunsam tercihim geçerli sayılır mı ?

Avatar
biri 5 yıl önce

başbakan açıklasın. çok merak ediyorum. kim dedi "öğretmenlik yapacağım okulu aha şuraya evimin yanına istiyorum. derhal inşa edin." diye. o öğretmen kimse başbakan açıklasın lütfen.ama yoook, öyle biri yoksa boş boş konuşmasın.

Avatar
ffff 5 yıl önce

öğretmen mi köle mi bu millet anlamıyorum. insanların haklarını vermemek için seviyesizlik bu kadar ayyuka çıkmaz ya... orda olmasının sebebini unuttu bazıları, bu haklar millet ağlamadan düşünülmesi gerekenler. utanmadan 10 il açıklayabilmek değil marifet...