banner406
 Tercih Yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar
 
Öğretmen atamalarında tercih yapmak insanın kafasında çok büyütür.Aslında yaşadığı karamsarlık ve tercih konusunda net bilgiye sahip olamayışı  tüm olumsuz duyguların oluşmasına sebep olmaktadır.Adaylar birde bişeler öğrenmek için internete girer önce atanan arkadaşlarını arar ve tüm bilgiler birbirine girer,bir ulaştığı bilgiye tam doğru olduğuna inanacakken tam o sırada başka bir bilgi ile karşılaşır ve tüm oluşan bilgiler zihninden yıkılır ,kendisi de beraberinde yıkılır.
  Evet bu duyguları yaşamak da gayet normal ve bu stresi yüksek puanı alanda yaşar düşük alan da.Birde kpss ile uğraşıp atanacağınızı düşündüğünüz bir puanı ulaşırsınız ama birde ya tercihlerime yerleşemezsem duygusu yerleşir kafanıza ,bir diğer olumsuz düşünce de acaba 26. Tercihi açmalımyım yada açmamalı mıyım diye tereddüte düşersiniz.İşte tüm bu düşünceler ile uğraşırken zaten kısıtlı olan tercih dönemini  bir anda verimsizce geçirip bitirirsiniz.
  Bu olumsuzlukların herkes için geçerli olduğunu unutmayın ve bu olumsuzlukların gelip geçici olduğunu düşünerek tercih dönemini leyhnize çevirmenin yolunu kendi kişiliğinize göre arayın.
Gelelim tercihleri nelere göre şekillendirebileceğimize ;
 
Göreve başlamaz iseniz 1 yıl boyunca memur olamazsınız. 657 sayılı Kanun'un 63'üncü maddesinin 1'inci fıkrasında yer alan "Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62'nci maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle devlet memuru olarak istihdam edilemezler..." hüküm uygulanır.Sadece bu süre içinde sözleşmeli statüdeki (657’e tabi 4/b statüsündeki memur) memurluğa başvurabilrler.Yani eğer siz atanır ve göreve başlamaz iseniz yada gittiğiniz yerde istifa ederseniz bir sene boyunca hiçbir memurluğa atanamaz ve tercihde bile bulunamazsınız.Bu yüzdden öyle gelişi güzel tercihlerde bulunmayın.Bir an evvel atanayım duygusu ile insanoğlu heryeri yazabileceğini düşünür ve 26. Tercihde de bulunabiliyor ama sonuçların açıklandığı gün gidemiyeceği bir yer  geldiğinde pişmanlıklar yaşanabilir.Bana geçen sene atanıp ya göreve başlamamış yada başlayıp da istifa eden bir çok arkadaştan sorular gelmektedir.Bu yüzden bu arkadaşların pişmanlıklarına düşmemenizi  dilerim
Kendi yapınıza uygun üç tercih bölümü oluşturun.Bunlardan ilki atanmak istediğiniz il veya iller,ikinci olarak bildiğiniz ,gittiğinizde size kendi atanmak istediğiniz yeri aratmayacağını düşündüğünüz iller en sonda da doğudan gidebileceğinizi düşündüğünüz iller.tabi bunları nasıl oluşturacaksınız buna bir bakalım.
·         1. Tercih bölümü söylemeye bile gerek yok yaşadığınız veya yaşamak istediğiniz il
·         2. Tercih bölümdeki iller ,ailenize veya yaşadığınız yere yani istediğiniz ile yakın ,gelip gitmesi kolay olan iller.
·         3. Tercih bölüm  ise doğudan bildiğiniz veya araştırdığınızda “ben burda yapabilirim ,ilgimi çekti” diyebileceğiniz illeri kapsasın
·         Bu her tercih bölümü için kendi arasında cok istediğinizden başlayıp isteme oranınızın düştüğü okullara göre sıralayın.
Bu bölümlerdeki il ve ya ilçeleri belirlerken de şu şekilde araştırma yapabilirsiniz.
v Öncelikle unutmayın ki okulların hepsi bölge ve alanlarına göre değerlendirilmektedir.yani o okulun kaçıncı bölge ve kaçıncı alana sahip olduğu o okulun şartları hakkında bir çıkarım yapmanızı sağlayabilir.çünkü bölge veya alanlar gelişigüzel belirlenmemiştir.C oğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması esasına göre değerlendirilp artıları ve eksilerine göre bölge ve alan değerleri verilmiştir.Yani bu koşullar bakımından düşünüldüğünde 1. Bölge 2. Bölgeden ,2. Bölgede 3. Bölgeden daha iyi diyebilriz. Zaten aynı alana sahip zorunlu hizmet okullarında 2. Bölgedeki okulda zorunlu hizmetin bitme süresi 1. Bölgedekeinden daha kısa sürer ,bunun sebebi de sartların 2 bölgede daha zor olmasıdır.
v Ayrıca belirlediğiniz okullar hakkkındaki bilgileri birinci elden yani okulların kendi sitelerinden bulabilirsiniz bunun içinde tüm okullara bu bağlantıdan MEB okullardan bakabilirsiniz tıklayınız http://www.meb.gov.tr/baglantilar/okullar/ daha net bilgi alabilmek içinde okulları arayabilirsiniz birçok müdür size yardımcı olacaktır.kadrolu öğretmeni birçok müdür dört gözle bekler çünkü.
v Okulun bulunduğu coğrafya da önemli !acaba nasıl bir araziye kurulu bir yerde ,en yakın yerleşim yerine kaç km uzakta ,ihtiyaçlar bakımından ne kadar karşılanabilr bir yerleşim yerinde.Bu bilgileri de ancak  o il veya ilçenin belediye/kaymakamlık sitelerinde bulabilrsiniz.şehirlerin belediye veya kaymakamlık sitelerine girip ,nüfusunun kaç olduğu ikliminin ne olduğunu  ulaşım imkanının nasıl karşılandığını,çevre illere komşuluk derecesi nedir(ulaşım bakımından yol üzeri mi yada sapa bir yer mi?,,)şehrin sağlık ve sosyal imkanlarının ne durumda olduğu gibi bir çok etkeni okuyunuz.Bu ulaştığınız bilgileri özetleyerek bir köşeye kaydediniz ki en son tercihleri yaparken sıralama yapmanızda yararınıza olacaktır.Tabi google maps den de coğrafya ve mesafenin uzaklık derecesine ulaşabilirsiniz bunu da unutmayın.
v Seçebileceğiniz okulun merkezde veya köyde olması da sizin için araştırma niteliğini değiştirebilir ,çünkü merkezde bir okul ise sadece şehrin coğrafya veya şartlarına bakarsınız ama köy olduğunda ayrıyetten o ilçeye ne kadar uzakta olduğunu ,köye ulaşımının rahat olup olmadığını ,okulda öğretmenlerin nasıl gidip geldiğini sorgulamak zorundasınız.Özellikle sınıf öğretmenlerinin köylerde tek başına öğretmen olabildiğini düşündüğümüzde bu gibi faktörler dahada ön plana çıkıyor ve karşılaşacağınız sizin için olumsuzluklara ne oranda bir tepki gösterebileceğinizi iyi analiz etmek gerekir.
v Köy okullarını araştırıken bağlı olduğu ilçeyi araştırmayın belki de sizin için avantajı daha fazla olabilir misal Batmanın beşiri ilçesine bağlı yenipınar okulu her ne kadar beşiri ilçesine bağlı olsa da batmana yakın bir köy olup öğretmenleri batman merkezde kalabiliyor ve merkezden ulaşımı sağlanabilmektedir bunun gibi gizli faktörlere de ulaşmaya çalışın.
v Okullar yatılı okul mu,taşımalı eğitim mi yapıldığı,tek öğretmenli bir okul mu olduğu,birleştirilmiş sınıf olup olmadığını da büyük bir etken olarak görmeniz gerekir çünkü böyle okullar birbirinden farklı ve sorumlulukları çok farklı okullardır,herkesin tehamül derecesi veya dayanıklılık dereceleri farklıdır.
Hizmet bölge ve alanlarını iyi kavrayın,Hizmet bölgeleri 3’e ayrılmış olup her bölgede 6 tane alana sahiptir.Yani her il belirli krıterlere göre 3 bölgeden birine mensup ike o ildeki okullarda altı alandan herhangi birine mensup olmaktadır.Yazımdada söylediğim gibi bu alanlar belirli şartlara göre sayısal değerleri bulunur.
Zorunlu hizmet sadece doğu da yapılmaz; Birçok kişi tarafından yanlış bilinir zorunlu hizmetin sadece doğuda yapılacağı konusunda.Batıda da karadenizde de zorunlu hzimetinizi yapabilrsiniz.peki ama nasıl oluyor diyebilrisiniz ,Bunun için o okulun hizmet alanı bakımından en az 4. Alanda olması gerekir yani o okul 4. Alan-5. Alan-6. Alan okullar ise türkiyenin neresinde olursa olsun o okuldaki göreviniz zorunlu hizmetden sayılır.
Aşağıdaki çizelgeye bakabilrsiniz,
 
 
1.alan
2.alan
3. alan
4. alan
5. alan
1.bölge
 
10 puan
 
11 puan
12 puan
14 puan
16 puan
18 puan
2.bölge
12 puan
13 puan
14 puan
18 puan
20 puan
22 puan
3.bölge
14 puan
16 puan
18 puan
22 puan
26 puan
30 puan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Not:Yukarıdaki çizelgede koyu yazılan hizmet alanları zorunlu hizmet kapsamındadır
 
 
Atandıktan sonra Hizmet puanınız önemli; Göreve başladıktan sonra öğretmen olarak yer değiştirmeniz ancak sahip olduğunuz hizmet puanlara göre yapılacaktır.Yani ne kadar yüksek hizmet puanına sahipseniz yer değiştirmede diğer öğretmenlere göre atanma şansınız da o kadar yüksek olur.Şimdilik bunlar çok önemli gibi görünmeyebilir ama öğretmenler atandıktan sonra yer değiştirirken hizmet puanları yetmediği için istedikleri yere atanamamaktan hatta gidememekten yakınıyor.Özellikle özür durumunuz varsa (evli iseniz ,evlenecek iseniz,sağlık durumundan yer değiştirme isteğinde bulunacaksanız…)
Adaylığınız kalktığında özür gurubu atamalarına başvurabiliyorsunuz ama burda da atamaya esas hizmet puanı olduğu için yer değiştirirken sorun yaşanabiliyor.Hatta kimilerine göre 3600 kimilerine göre 5000 öğretmen şu anda eşlerinin yanına atanamadığı için mağdur durumda.Bu krıterde atanmak için hizmet puanının da önemli olduğunu belirtmek istedim.Ayrıca bu yer değiştirmeler ,ne zman il içine başvurulur,ne zaman eş durumundan atamaya katılınabilir gibi soruların cevaplarını da sizler göreve başladıktan sonra detaylıca yazacağım.
 
Tercih sıralamaları ve sıralama arasındaki ilişki ;sıralamanız iyi ise tabiki ok istediğiniz okullara bir hayli yer vereceksiniz yada sıralamanızın krıtik olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz yerleri yazmayı bırakıp hep 2. Tercih bölümü olarak adlandırdığımız illerden başlamak üzere 3. Tercih illerine önem vereceksiniz.Bunları yaparken puanınız ne olursa olsun yazının başında söylediğim gibi 3 tercih bölüme ayırmayı unutmayın.İlk tercihlerinizin miktarını da sıralamanızın uygunluğunu düşünerek arttırabilir yada azaltabilrsiniz.örneğin siz sıralamalarda ortalardasınız ama siz tüm tercihlerinizi batıdan veya istediğiniz illerden yana kullanıyorsunuz ,bu tercihlerinizi riske atar,ayrıca birde 26 şıkkı işaretlemez iseniz intihar etmiş bile olabilirsiniz.Tercihlerinizde muhakkak doğudan yerleri yazın ister doğunun parisleri olur isterse sessiz sakin şehirleri olsun,Sakın olaki puanınıza göre uçmayın . İnşallah tercihlerinizin şekilenmesine yardımcı olabilmişimdir .Bundan sonraki yazılarımda ise genel bilgilere dayalı tercihlerinizde yararlı olabilecek konulara değineceğim sorularınızı aşağıdaki maile atabilrsiniz.ALLAH hayırlı bir tercih dönemi geçirmenizi ve hakkınızda hayırlı okullara hepinizin atanmasını nasip etsin.
 
Saygılarımla.
 
 
SEDAT DEGER
 Kezbonita_86@hotmail.com
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ezgi A. 2013-09-04 07:53:11

hocam benim bölümüm ilk matematik. sıralamam 1800. sizce yaozgata atanma şansım yüksekmi?

Avatar
kubra er 2013-09-07 17:08:22

sedat hocam tercihlerimi onaylayan memur bana tercihlerin yazili oldugu imzali kagittan iki tane vermesi gerekiyormus ama bana bir tane verdi sikinti olurmu
aslina fotokopi ceksem magdur olurmuyum lutfen cevap

Avatar
şubat 2013-09-18 07:52:18

https://www.facebook.com/groups/subat40bin/

Avatar
mebsis-ihf61 2013-09-18 08:37:57

dün 16 dan bu yana hata veriyor. mebsis e girilmiyor. sizdede öylemi

Avatar
müzik 2013-09-18 12:00:35

ek atamada tercih yapan arkadaşlar 26. tercihiniz açık mı? müzik bölümünden tercih yapanlarda açık olan var mı?

Avatar
uyanık 2013-09-18 18:42:38

siz öğretmenler uyun adamları kımseti takmıyorlar sadece cemaat adamları atıyorlar hak mak eskien kaldıadamar sizi s. takmıyorlar uyanın ey öğretmenler

Avatar
uyanık 2013-09-18 18:42:38

siz öğretmenler uyun adamları kımseti takmıyorlar sadece cemaat adamları atıyorlar hak mak eskien kaldıadamar sizi s. takmıyorlar uyanın ey öğretmenler

Avatar
müzik 2013-09-18 23:59:09

yok hocam yani en azından benim ki açık değil.