banner406
banner396
Tercih yaparken  yani okulları araştırırkenbazı  önemli bilgiler gerekli olacaköğretmen adaylarına.Okulların neye göretercihlere açıldığını,ve okulların hangi şartlara göre ayırdıklarını bilmek gerekiyor.Tercihlerde nasıl bir yol izlenmesi gerekir ,bu hususlara atama dönemi içinde makalelerim ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
 
Öncelikle Okulların bulunduğu yerleşim alanları ile ilgili terimleri bilmemiz gerekiyor ki bu terimlere vakıf olduktan sonra araştırdığımız okulların sahip oldukları “meb terimlerince” yorumlanması vetercihlere eklenmesi gerekir.O yüzden aşağıdaki her terim ve özelliği sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim…
 
Görev yeri: Görevin yapıldığı eğitim kurumu,(yani okulu temsil eder)
 
Yerleşim yeri: Hizmet bölgelerinde görevin yapıldığı eğitim kurumunun(okulun) da bulunduğu birbirinden ayrı olarak ilçe teşkilatı bulunmayan illerin merkezleri ve ilçeleri, belde ve köyleri ile diğer ilçe, belde ve köy sınırları içinde kalan yerleri gösterir( mesela Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesi biryerleşim yeridir ceylan köyü de ayrı bir yerleşim yeridir.)
 Not: her bir köy ayrı bir yerleşim yeri olarak kabul ediliyor o yüzden birbirine yakın iki köy arasında bile farklılıklar olabilir.Şartları farklı olabilir ve bu yüzden milli eğitim bakanlığı tarafından her okul ayrı ayrı tespit edilip ayrı ayrı işleme alınmıştır.Yani Okulların hizmet puanları farklı olabiliraynı ilçede  bir köy okulu  doğu görevi olabilirken hemen yanındaki diğer köy okulu ise doğu görevi olmayabilir
 
Hizmet bölgesi: Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ilehizmet gereklerinin karşılanması yönünden birbirine benzerlik gösteren yerleri tanımlar. Yani bir ilin hangi hizmet bölgesine girdiği;
* ulaşım şartları
* Coğrafi durum
* ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi
 Gibi özelliklere göre belirlenip hizmet gereklerinin karşılanması yönünden birbirine benzerlik gösteren iller gruplandırılarak Türkiyedeki İller 3 hizmet bölgesine ayrılmıştır.Mesela Mardin ili 3.Hizmet bölgesinde  Muğla ise 1. Hizmet bölgesindedir.
 
İllerin hizmet bölge çizelgesi aşağıdaki şekildedir.

Not :zorunlu hizmet sadece doğuda yapılmaz mesela Diyarbakır’da zorunlu hizmet sayılmayanyerler bulunmaktadır ve İzmir’de de zorunlu hizmet olarak gecen okullar vardır.
 
**Genel anlamda doğu görevi doğuda yapılır algısı yanlıştır, doğuda doğu görevi olmayan okullakarşılaştığınız gibi batıda da doğu görevi sayılan okullarla karşılaşabilirsiniz
 
 
Hizmet alanı: Ülke genelindeki il ve ilçelerin
*ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi,
* ulaşım şartları
*il veya ilçeye okulun uzaklığı ve bulunduğu yerin coğrafik koşulları
*hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerliklerine göre buralardaki eğitim kurumlarınıngruplandırılmasıyla oluşturulan alanları kastetmektedir,her bir okul kendi başına bulunduğu ile göre 6 hizmet alanlarından birinde bulunmaktadır.
 
Hizmet süresi: Değerlendirmeye esas alınan çalışma süresinin başlangıç tarihinden itibaren geçen süreyi,
 
 
Hizmet Puanı: Öğretmenin görev yaptığı her hizmet alanı için  Yönetmelikle belirlenen puanın ohizmet alanındaki çalışma süresi ile çarpımı sonucu elde edilen değeri,(yani çalıştığınız süre içindekurum için belirlenen, çalıştığınız süre için sayısal değer)
 
 
Hizmet alanları ve hizmet puanı
 
(1)Öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik ve yakınlık gösteren hizmet bölgelerinin il ve ilçelerine bağlı eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmetalanına ayrılmıştır.
(2) Bu hizmet alanlarına giren eğitim kurumları ve hizmet puanları EK–2 Hizmet Alanları ve HizmetPuanları Çizelgesine belirlenmiştir.
(3) Bu hizmet alanlarının
         1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü dışında kalan okulları yani zorunlu görevden sayılmayan okulları,
 
         4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumları ise zorunlu çalışma yükümlülüğü olanokullardır.
(4)                         Okulların hizmet bölge ve alanlarındaki hizmet puanları
 
 a) Birinci Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 10,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 11,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
 
b) İkinci Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 12,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 13,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 20,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
 
c) Üçüncü Hizmet Bölgesi illerin;
1) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 14,
2) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 16,
3) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 18,
4) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 22,
5) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 26,
6) Hizmet Alanındaki eğitim kurumlarında görev yapanlara 30
 puan verilir.
 
Ayrıca  Yatılı ilköğretim bölge okullarında görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarına, buokullarda görev yaptıkları her yıl için ayrıca bayan öğretmenlere on puan, erkek öğretmenlere altıpuan eklenir.
 
 
Zorunlu çalışma süresi:Hizmet bölgeleri itibarıyla zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında zorunlu olarakçalışılması öngörülen süreyi  
  yani burası çok önemli göreve başladığınız kurum hangi bölgede olursa olsun 4. Alan 5. Alan ve 6.Alan olan bir okul ise zorunlu çalışma süresinden sayılır1-2 ve 3. Alan okullar da gecen göreviniz zorunlu hizmet görevinden sayılmaz)
Yani
Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları: öğretmenlerin zorunlu çalışmayükümlülüklerini yerine getirmek zorunda oldukları hizmet bölgelerine göre 4 üncü, 5 inci ve 6 ncıhizmet alanlarını, ifade eder.
 
Örnek verecek olursak
     
 
Yorum: Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi Afyon’daki bozan okulu batıdaki 1. Hizmetbölgesinde yer almasına rağmen 4. Hizmet alanı olarak belirlendiği için batıda zorunlu hizmetkapsamına girmektedir ve zorunlu hizmet süresi 7 yıl olarak gözükmektedir. Diğer bir yandan her ne kadar Diyarbakır güneydoğu ili olmasına rağmen Yenişehir’deki dicle mebpersonel.com kız teknik ve meslek lisesi 1. Alan olarak belirlendiği için zorunlu hizmetkapsamında sayılmamıştır, bundan ötürü de zorunlu hizmet süresi “o”(sıfır) olarak gözükmektedir.
(Zorunlu hizmet ile ilgili ayrı bir değerlendirme yapacağım)
 
Başvuruların Onaylatılması; başvurunun yapıldığı gün ya da en çok bir sonraki gün mesai saatleriiçinde başvuru bürolarına onaylatılması zorunludur.Başvuru süresi içinde buna dikkat etmek gerekir. Bu süre içerisinde onaylatılmayan başvurular geçersiz sayılır. Bu durumdaki adaylaryeniden başvuru yaparak başvuru süresi içerisinde başvurularını onaylatırlar( yani onaylanmayan geçersiz olur fakat bir daha başvuru yapıp geçerli süre içinde onaylatmanız gerekir bazen adaylar istemeden onaylatamayabiliyor bu yüzden bu durumu iyi bilin)
Normalde daha çok bilinmesi gereken bilgiler var ama sizin aklınıza takılan merak ettiğiniz konu varsa
   
sedatdeger@mebpersonel.com       ‘a mail gönderebilirsiniz. 
 
Sedat DEGER/Eğitimci Yazar
Mebpersonel.Com   
Bu  /yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2014-01-29 15:56:51

kolay gelsin. Ben metal öğretmenliği mezunuyum. Kafam çok karışık. Gemi çelik de yazabiliyoruz ve teknoloji tasarım yazabiliyor muyuz ? Yardımcı olur musunuz? Sadece metalden mi tercih yapmalıyım ?

Avatar
sibel 2014-02-02 20:34:16

başvurumuzu milli eğitime onaylatıyor muyuz?