banner406
Milli Eğitim Bakanının 12 yıllık kesintisiz eğitim sistemi ile ilgili yaptığı açıklamaları inceliyorum da tüm konuşmalarda yapılacak revizyonun amaçlarında paradigmaların değişmesinden bahsediyor, aslında farklı anlatımlarla teknoloji ve tasarım dersi programının vizyonundan bahsediyor.

Eğitimde paradigma değişikliği istiyorsak oluşturmacılığa yani yapılandırmacı eğitime odaklanmamız gerekiyor. Her ne kadar eğitimciler tarafından tam olarak anlaşılmasa da veya uygulanamasa da hali hazırda bu yapıyı içeren tek program teknoloji ve tasarım programıdır. Ayrıca sayın bakan toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurmak gibi çok güzel ve etkileyici bir husustan bahsediyor. Bunun da aslında farklı dil ve lehçelerde eğitim ve islam eğitiminin eğitim sistemimize yerleştirilmesi amacının süslendirilmiş bir anlatımından ibaret olduğu yapılan uygulamadan anlaşılıyor. Oysa peygamberimizin belirttiklerinde ve mirasında ilim eğitimi de bir o kadar önemli olmuştur.

Teknoloji ve tasarım dersinin 6. sınıflardan kaldırılmasının nedeni veya nedenleri henüz resmi olarak bakanlık yetkilileri tarafından açıklanmamakla beraber nedenlerden biri olarak 6. sınıfların toplam ders saati konusunda yaşanan sıkıntı olduğu belirtiliyor. Bu da farklı bir ifadeyle eğitim sisteminde din eğitimine ayrılan sürenin artırılmasıyla buna karşılık ilim eğitiminin (ya da bakanın kendi ifadesiyle küresel anlamda rekabet gücü sağlayacak kazanımları içeren teknoloji tasarım dersinin) azaltılması yani ilim eğitiminden feragat edildiğidir. Olması gereken ikisine de eşit şekilde ehemmiyet gösterilmesi gerektiğidir.
Toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak din eğitimi ve farklı dil ve lehçelerde eğitim bize çok şey kazandırır ama bizi maalesef vizyon 2023'e götürmez. Vizyon 2023'te dünyayla rekabeti, kendi içinde barışık ve mutlu bir toplumun sahip olacağı ilim-üretim gücü ile yakalayacağız.

'Dünya farklı yere gidiyor göremezsek geride kalırız' diyen sayın bakan ve danışmanları acaba inovasyonun ülkelerin ekonomilerinde nasıl bir değişiklik ve başarı sağladığından ve inovasyon, girişimcilik eğitiminin yer aldığı teknoloji ve tasarım dersinden haberdar mıdır? merak ediyorum. Üstelik UNESCO Dünya bilim raporunda bile inovasyon eğitiminden dolayı ülkemizden övgüyle söz ettiren teknoloji ve tasarım dersini temel eğitimin tüm aşamalarına yayacağımıza tam tersi var olanı da kısarak 6. sınıflarda dersi kaldırıyoruz.

Teknoloji ve tasarım dersinde inovasyonun önemini çocuklara kavratmak için dersin klavuz kitabında yer alan Finlandiya başarısını inovasyona borçlu adlı parçayı özellikle ele alıyoruz.
Çünkü özellikle PISA ve TIMMS sınavlarında Finlandiyanın başarısı neredeyse tüm ülkeleri kıskandıracak boyuttadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı rekabetçilik araştırmalarına göre son yılların rekabet gücü en yüksek ülke olan Finlandiya, inovasyona yaptığı yatırımla, güçlü bir ekonomi ve yaşam seviyesi yüksek bir toplum yaratmayı başardı. Fin hükümeti, yaklaşık 20 yılı önce inovasyona büyük kaynaklar ayırmaya ve inovasyonu teşvik eden bir ortam yaratmaya başladı.  Sonuçta, 1985’lerde 10.470 Dolar olan kişi başına düşen milli gelir, 2004’de 29.000 Dolar’a ulaştı.

Sonuç olarak biz teknoloji ve tasarım eğitimcileri ;

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL'ün ''kalkınma ve gelişmeyi tetikleyen temel dürtü ‘yeniliktir’, inovasyondur.''

Başbakan Sayın Tayyip ERDOĞAN'ın ''Bilgi çağında bir ülke, ürettiği bilgi, geliştirdiği teknoloji ve gerçekleştirdiği yenilikler ölçüsünde dünyada söz sahibi olacaktır. Tüm bunların kaynağı insandır ve insanın eğitimidir. Her alanda gösterilecek ihmal veya yapılacak hata, bir ülkenin belirli bir zamanının ve kaynağının heba olmasına neden olur. O sebeple kendi beyin gücümüzü destekleyerek, dünya ile rekabet edebilecek nitelikte insan gücümüzü yetiştirecek bir eğitim sistemine, bilim ve teknolojiye sahip olmak zorundayız.''


Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER'in ''Eğer girişimci bireylere sahip değilseniz, rekabetçi bir toplum olma imkânınız olmayacak. O yüzden Türkiye'de girişimci bireyleri yetiştirecek, yenilik yapmaya cesaret edecek, güveni yüksek bir nesle ihtiyacımız var. Bunu başarmak için de gerekli değişiklikleri yapmaya çalışıyoruz.
Dünya farklı yerlere gidiyor göremezsek geri kalırız.''

Sözlerine harfiyen katılıyoruz ve bu hususta
vizyonu kendisinin ve toplumun yarınını daha yaşanabilir hale getirmek için sorunların farkına varan, çözümler üreten, yaratıcı ve hayal gücü gelişmiş, düşüncelerini kurgulayan ve ifade eden, öğrenmeyi öğrenen, sorgulayan, girişimci, değişim ve gelişime açık, sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler yetiştirmek olan teknoloji ve tasarım dersinin eğitimin tüm kademelerinde yer almasını istiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih akça 2012-07-26 16:55:02

2023 vizyonumu bırakalım artık bu işleri hani şu çılgın proje varya 2023 vizyonu ondan daha çılgın...:)