banner406
 Sanıyorum ki,dünyanın hiçbir ülkesinde eğitim sistemi bizdeki kadar tutarsızlık göstermektedir.Uzun soluklu kararlılıkla yapılandırılması gereken eğitim sisteminde her gün yeni bir yenilik haberi ile uyanıyor olmak Türkiye’deki veli ve öğrencileri şaşkına çevirmiş  durumdadır.


Bunun müsebbibinin kim olduğunu anlamakta zor.Çünkü yıllardan beri farklı zihniyetteki insanlarda bu karmaşıklığı kendilerine göre yönettiler.Dün YİBO’ları fırsat eşitliği sağlasın diye kuranlar ve bu güne kadar gelmesine müsaade edenler nasıl oluyor da yerini dolduracak alt yapıyı hazırlamadan kaldırmayı düşünüyor merak ediyorum.


Aynı şekilde Sayın ÖSYM başkanı çıkıyor gelecek yıldan itibaren LYS’de açık uçlu sorular sorulacak diyor.Sayın Başkanın bir akademisyen olarak unuttuğu bir gerçek var ki;o da eğitimdeki değişikliği kararlılıkla uygulanan süreç belirler.

Bugüne kadar ezbere alıştırdığınız ve de test tekniğinin dışında bir şey öğretemediğiniz milyonları gelecek yıl açık uçlu sorularla ölçülmeye kalkmak ne kadar adil olur?


Türk eğitim sistemi anasınıfından başlayarak üniversiteye kadar sanki bütün neslini esaret altına almak için kurgulanmıştır.Hiç bir güç bu esaretten kurtarmaya çalışmıyor.Yeni bir esaret anlayışı ile yoluna devam ediyor.Onun adına da yenilik deniyor.


Bu gün dünden farklı ve yeni olan hiç bir şey yoktur.Eğitim sisteminizi  bütün bireylerin temel haklarını içine alacak şekilde hukukun üstünlüğüne göre sistematiğe bağlamazsanız,dün ve bu gün olduğu gibi her gelen kendi görüşünü hakim kılmaya çalışır.Çocuklarınızın yarınlarından emin olamazsınız.


Bu ülke çocuklarının geleceği ile artık oynamayın lütfen.Eğer YGS ve LYS de sistem değişikliğine gidecekseniz.Alel acele getirilen 4+4+4 sisteminin alt yapısını ve müfredatını kararlılıkla sistemleştirin ki,bunun sonucuna göre de açık uçlu sorular sorma hakkını kendinizde görün.


” Göç giderek düzelir ” mantığı dünün imkansızlıklarından dolayı söylenmiş bir atasözü idi.Bu gün Fatih projesi gibi devasa bir yatırımı dünya da ilk biz uyguluyoruz diyerek gururlanırken,henüz dere de boğulmaları görmemek çok acı olsa gerek.


Önümüzdeki yıl SBS olacak mı olmayacak mı daha kimsenin haberi yokken,bir de bunun üzerine ÖSS’de  gelecek yıldan itibaren, yıllardır uygulanan bir sistemi birden kaldırarak  milyonları denek olarak kullanmak ne kadar adil olur.


Bu ülkenin tek sorunu var.O da;insanların hiçbir konu da birbirine güvenmemesi bunun sonucunda da ;ortak bir payda oluşturamamış olmasıdır.Bu güven ve ortak konsensüs bütün gruplar için geçerlidir.Ne bu ülkenin liberalleri,ne müslümanları,ne demokratları,ne bağlantısızları.ne milliyetçileri bırakın birbirine güvenmeyi,kendi içlerinde dahi birbirlerine güvenmiyor ve de ortak bir payda oluşturamamışlardır.


Bu kadar çatışmacı bir yapıdan oluşan toplumda da güven ortamı oluşturulması çok zordur.Bu nedenle de dün askeri vesayetten yakınmalar yerini,bu gün sivil vesayetten yakınmalara bırakmış durumdadır.Dün denilenden farksız bir şey söylemeyi çok arzu ederdim.Ancak ülkemizin kısa vade de hukukun üstünlüğünün yerleşeceğini düşünmediğim için “Allah yardımcımız olsun” demekten başka alternatifim yok ne yazık ki.

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2013-05-24 13:29:53

aynen katılıyorum ali bey. eğitimde mutlaka yerel ve dini kalıpların uygulamalarından vazgeçmek gerekir. eğitim tamamen bilimseldir. yerellik ve başka türlü kalıplanmalar kabul etmez. belki bir gün ülkemizde hukuk gerçek anlamda egemen olur.elinize sağlık.